• Посилання скопійовано

Нові реквізити ПН: поки що тайм-аут

12 серпня Законом №50831 в ПКУ було внесено зміни2. Зокрема, до переліку обов'язкових реквізитів ПН було додано «номер та дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України» (пп. «ї» п. 201.1). Зміни до ПКУ внесли, проте сама форма ПН поки залишилася незмінною3. Тож постає питання: де саме вказувати дані про МД у ПН?

За загальним правилом, у випадку відсутності у ПН хоча б одного із обов'язкових реквізитів ПК з ПДВ покупця за такою ПН опиниться під загрозою. Фактично у покупця не буде права на ПК з ПДВ за такою ПН (п. 198.6 ПКУ).

1 Закон України від 05.07.2012 р. №5083-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні».

2 З експрес-оглядом змін, які вносить цей закон, ви можете ознайомитися в «ДК» №34/2012. Докладно зміни ми розглядали в «ДК» №36/2012.

3 Форма затверджена наказом Мінфіну від 01.11.2011 р. №1379.

За відсутності будь-яких офіційних роз'яснень аналітики та консультанти радили бухгалтерам вписувати новий реквізит в графі 3 «Номенклатура товарів/послуг продавця» або 4 «Код товару згідно УКТ ЗЕД» (див. «ДК» №34/2012, «ДК» №36/2012).

Минуло не так багато часу, і спеціалісти податкової видали лист від 21.08.2012 р. №1272/0/71-12/15-3117 де вказали, що реквізити «номер та дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України» потрібно буде зазначати в податкових накладних уже після того, як наберуть чинності зміни (додадуть відповідну графу) до форми ПН. Тож до внесення відповідних змін у форму ПН згаданий реквізит вказувати не треба.

ДПС пояснює

...Пунктом 4 розділу II «Прикінцеві положення» Закону №5083-VI доручено Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності Законом №5083-VI забезпечити перегляд та приведення відповідними центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність до цього Закону. Зокрема, форму податкової накладної, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2011 р. №1379 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.11.2011 р. за №1333/20071, буде доповнено відповідними графами для зазначення номера та дати митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України.

Таким чином, реквізити «номер та дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України» підлягають зазначенню у податковій накладній з моменту набрання чинності змін до форми податкової накладної про її доповнення відповідними графами для відображення таких реквізитів.

Лист ДПСУ від 21.08.2012 р. №1272/0/71-12/15-3117

Але постає питання: а як бути тим, хто вже вказував такий реквізит, припустімо, у графі 3 або 4 — чи буде це порушенням? На погляд автора, ні: адже бухгалтер лише чемно виконував припис закону. Між іншим, рік тому вже була подібна ситуація — коли законодавець залишив бухгалтерам самостійно вирішувати, де їм вказувати код УКТ ЗЕД.

Власне, навіть зі зміною форми ПН проблеми бухгалтерів не закінчаться. Зокрема, не вирішиться проблема правильного оформлення ПН на авансові суми, отримані від покупця, якщо товар ще взагалі не ввезений на митну територію України (або ж він ще не розмитнений). Крім того, незрозуміло, як покупцю перевірити правильність вказування продавцем номера та дати МД, за якою ввозяться імпортні товари. Адже якщо в ПН буде неправильно зазначено дані митної декларації, то, звісно ж, податківці під час перевірки можуть зняти покупцю ПК з ПДВ за такою ПН. Проблем достатньо. Тож баланс вирішених і невирішених питань у заповненні ПН, на жаль, залишається негативним. Зі свого боку, «ДК» зробить відповідні запити до ДПСУ щодо проблемних аспектів цього питання.

Василь БРЮХОВИЦЬКИЙ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру