Фізособа отримала відшкодування згідно з договором про страхування нерухомого майна. Чи обкладається ця сума ПДФО? Якщо так, то хто в такому випадку є податковим агентом?
Відповідно до ст. 9 Закону про страхування1, страхове відшкодування — страхова виплата, яка здійснюється страховиком у межах страхової суми за договорами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку.
1 Закон України від 07.03.96 р. №85/96-ВР «Про страхування».
Страхове відшкодування не може перевищувати розмір прямого збитку, якого зазнав страхувальник. Непрямі збитки вважаються застрахованими, якщо це передбачено договором страхування. У разі коли страхова сума становить певну частку вартості застрахованого предмета договору страхування, страхове відшкодування виплачується у такій же частці від визначених за страховою подією збитків, якщо інше не передбачено умовами страхування. Отже, страхове відшкодування, отримане фізособою, фактично є компенсацією збитків, яких зазнав страхувальник внаслідок настання страхового випадку.
Згідно з пп. «б» пп. 165.1.27 ПКУ, «сума страхової виплати, страхового відшкодування або викупна сума, отримана фізичною особою за договором страхування від страховика-резидента, іншого ніж довгострокове страхування життя (у т. ч. страхування довічних пенсій) та недержавне пенсійне забезпечення, не включаються до загального місячного оподатковуваного доходу фізособи у разі виконання, зокрема, такої умови: якщо під час страхування майна сума страхового відшкодування не перевищує вартість застрахованого майна, визначену за звичайними цінами на дату укладення страхового договору, збільшену на суму сплачених страхових платежів (страхових внесків, страхових премій)». Таким чином, максимальна сума відшкодування, яку можна отримати і при цьому не обкладати ПДФО, дорівнюватиме оціночній вартості майна плюс страхові внески, сплачені до моменту настання страхового випадку. Якщо ця сума виявиться більшою, то відповідно з суми перевищення необхідно буде сплатити ПДФО відповідно до п. 167.1 ПКУ за загальною ставкою 15% (17%), а страховик у цьому випадку є податковим агентом згідно з пп. 168.1.1 ПКУ.
Приклад Фізособа уклала договір страхування нерухомого майна — житлового будинку — строком на рік зі сплатою 200 грн страхових внесків щомісяця. Страхова сума договору 200 тис. грн дорівнює оціночній вартості будинку. На момент настання страхового випадку (пожежа) страхувальник сплатив внески за 6 місяців (1200 грн). Збитки визнано в сумі 120 тис. грн, які було перераховано страховиком фізособі. Отже, у цьому випадку страхове відшкодування (120 тис. грн) не обкладається ПДФО, оскільки перебуває в межах максимальної неоподатковуваної суми (201200 грн).
Михайло СТЕПАНОВ, «Дебет-Кредит»