За договором комісії товар відправляється на експорт. Як оподатковується у комітента та комісіонера така операція (особливо цікавить ПДВ), якщо врахувати, що обидві сторони договору — платники податку на прибуток та ПДВ?
Податком на прибуток такі операції у комітента і комісіонера обкладаються на загальних підставах. У комітента дохід виникає за датою реалізації товару, вказаною в звіті комісіонера (п. 137.5 ПКУ), цією самою датою визнаються і витрати, що входять до собівартості проданих товарів (п. 138.4 ПКУ). А витрати з оплати послуг комісіонера, які відображаються у складі збутових витрат, у комітента виникають датою підписання акта про надані комісіонером послуги (п. 138.5 ПКУ). У комісіонера дохід виникає лише у сумі комісійної винагороди (відповідно до пп. 136.1.19 і 135.4.1 ПКУ) знову ж таки датою підписання акта про надані ним послуги (пп. 137.1 ПКУ).
А щодо ПДВ у цьому випадку діє спеціальна норма, встановлена п. 189.6 ПКУ, де обумовлено, що правило «першої події» не діє, зокрема, у випадку передачі комісійного товару на експорт за межі митної території України. Також відповідно до норми п. 200.16 ПКУ, у разі якщо платник податків експортує товар, отриманий за договором комісії (у вашому випадку таким платником податку буде комісіонер), право на бюджетне відшкодування з ПДВ отримує лише комітент, якщо у МД (митна декларація) записано, що нею оформляється експорт за договором комісії, і комітент зазначений як власник товару, що експортується, незалежно від того, хто буде зазначений у такій МД декларантом — особою, що оформляє експорт товару. У п. 200.16 ПКУ сказано також, що комісійна винагорода, отримана від згаданої операції комісіонером, повинна включатися до бази обкладення ПДВ за основною ставкою 20% і не повинна включатися до митної вартості товарів, що експортуються.
Таким чином, операція з експорту товарів буде відображена у декларації з ПДВ лише у комітента (експортні операції, незалежно від виду товарів, оподатковуються за ставкою 0% згідно з пп. 195.1.1, п. 195.2 ПКУ). Комітент має право скористатися бюджетним відшкодуванням на загальних підставах. Також комітент має право на податковий кредит у сумі ПДВ у складі комісійної винагороди комісіонера, на підставі отриманої від нього податкової накладної (п. 198.1 ПКУ).
А комісіонер експортну операцію у своїй декларації з ПДВ не відображає, бо відповідно до п. 200.16 ПКУ, хоч комісіонер і зазначений у МД як особа, що оформляє експорт, право на бюджетне відшкодування за таким експортом має лише комітент. Виходячи з цієї норми ПКУ комісіонер не повинен відображати у своєму податковому обліку таку експортну операцію — її відобразить у себе лише комітент. Операція з надання послуг за договором комісії відобразиться у комісіонера в декларації з ПДВ. У комісіонера з'являється податкове зобов'язання у вартості винагороди за договором комісії за першою подією (відповідно до п. 186.4 і п. 187.1 ПКУ). Місцем постачання послуги, є місце реєстрації комісіонера. Датою податкового зобов'язання за такими послугами буде або дата надходження від комітента винагороди на поточний рахунок комісіонера, або дата підписання акта про надані послуги, залежно від того, яка з цих дат буде першою.
Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»