• Посилання скопійовано

Підприємець приймає на роботу неповнолітніх на загальних засадах

Які особливості прийняття на роботу студента віком 16 років до фізособи-підприємця?

Оформлення трудових відносин із зазначеним працівником, як бачимо, поєднує в собі три особливості:

1) працівник є неповнолітнім;

2) працівник є студентом;

3) працівник працевлаштовується до фізособи.

Відповідно, всі ці особливості позначаються на порядку його роботи.

По-перше, відповідно до ст. 188 КЗпП, особа, що досягла 16-річного віку, може влаштовуватися на роботу самостійно, і прийняття її на роботу згоди батьків не потребує.

По-друге, з усіма працівниками, які приймаються на роботу до фізичних осіб, укладається письмовий трудовий договір, що підлягає реєстрації у державній службі зайнятості у тижневий строк з моменту фактичного допущення працівника до роботи (ст. 24-1 КЗпП). Порядок його реєстрації, а також форма трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю, затверджені наказом Мінпраці України від 08.06.2001 р. №260.

По-третє, неповнолітній вік та статус особи, що навчається, надає працівникові низку додаткових гарантій, передбачених главами XIII, XIV КЗпП.

Пільги особам, що навчаються, ми докладно розглянули у «ДК» №49/2011, №08/2012. Щодо гарантій, установлених для неповнолітніх, то це: попередній медогляд перед прийняттям на роботу (та наступні щорічні медогляди до досягнення 21-річного віку), скорочений робочий час, збільшена тривалість щорічної відпустки, заборона встановлення випробного терміну, заборона використання праці на певних роботах, обмеження права на звільнення з ініціативи роботодавця та деякі інші гарантії, передбачені чинним законодавством.

Олексій КРАВЧУК, к. ю. н., аудитор

До змісту номеру