Наш магазин перевірили працівники Держспоживстандарту і за результатами перевірки склали акт. У ньому зазначено, що на нашому підприємстві порушено порядок маркування товару, а саме: на товарі (консервована продукція) не зазначено місцезнаходження імпортера. Виробник перебуває за кордоном, а на маркуванні зазначено «Виробник — компанія «А», Iталія» та місцезнаходження нашої компанії як продавця. Чи правомірні дії перевіряльників?
Насамперед нагадаємо, що споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. При цьому таку інформацію має бути надано покупцеві до придбання товару (ч. 1 ст. 15 Закону про захист прав споживачів1).
Iнформація про продукцію повинна містити, зокрема, найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо приймання претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування. При цьому така інформація має надаватися українською мовою (п. 12 ч. 1 ст. 15 Закону про захист прав споживачів).
Зауважимо, що наведена вище інформація доводиться до споживача виробником (виконавцем, продавцем) у супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також у маркуванні чи іншим способом (у доступній наочній формі), прийнятим для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування (абз. 1 ч. 2 ст. 15 Закону про захист прав споживачів).
А тепер нагадаємо, що забороняється обіг харчових продуктів, етикетування яких не відповідає Закону №7712 та відповідним технічним регламентам (ч. 1 ст. 38 Закону №771). При цьому слід враховувати, що всі харчові продукти, які реалізуються в Україні, етикетуються (маркуються) українською мовою та повинні містити, зокрема, назву та повну адресу і телефон виробника, адресу потужностей (об'єкта) виробництва, а для імпортованих харчових продуктів — назву, повну адресу і телефон імпортера (п. 2 ч. 1 ст. 38 Закону №771 та п. 6 Технічного регламенту3).
1 Закон України від 12.05.91 р. №1023-XII «Про захист прав споживачів».
2 Закон України від 23.12.97 р. №771/97-ВР «Про безпечність та якість харчових продуктів».
3 Технічний регламент щодо правил маркування харчових продуктів, затверджений наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.10.2010 р. №487.
Отже, при маркуванні імпортного товару має зазначатися інформація про імпортера. I якщо ваше підприємство безпосередньо не імпортувало таку продукцію, інформацію на маркуванні зазначено неправильно і порушення, справді, є. Якщо ж ви і є імпортером такої продукції, то перевіряльники не мають рації. Також зауважимо, що у маркуванні імпортованих харчових продуктів назва або позначення торгової марки, адреса (крім назви країни-виробника) можуть бути нанесені мовою країни-виробника (п. 26 Технічного регламенту).
Насамкінець нагадаємо: за порушення норм законодавства про захист прав споживачів, а саме за «відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію» до підприємства можуть застосувати санкції у розмірі 30% вартості одержаної для реалізації партії товару, але не менше 5 н. м. д. г. (85 грн) (п. 7 ч. 1 ст. 23 Закону про захист прав споживачів).
Василь БРЮХОВИЦЬКИЙ, «Дебет-Кредит»