Наше підприємство тимчасово протягом звітного кварталу не використовує ОЗ (загальновиробничі) у зв'язку із зупиненням виробництва. На період простою ми не виводили ОЗ з експлуатації. Чи можна амортизувати (амортизуємо прямолінійним методом) такий ОЗ? Якщо так, то куди списувати таку амортизацію в податковому обліку?
Відповідно до пп. 14.1.138 ПКУ, «основні засоби - це матеріальні активи, що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 2500 грн і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік)».
Амортизації підлягають витрати на придбання основних засобів, нематеріальних активів та довгострокових біологічних активів для використання в господарській діяльності (п. 144.1 ПКУ).
Не амортизуються в податковому обліку витрати на придбання/самостійне виготовлення та ремонт, а також на реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів (п. 144.3 ПКУ). А під терміном «невиробничі основні засоби» слід розуміти необоротні матеріальні активи, які не використовуються в госпдіяльності платника податку. Не підлягають амортизації також ОЗ, переведені на консервацію (п. 144.2 ПКУ).
Безсумнівно, що ваш ОЗ призначається для використання в госпдіяльності. При цьому тимчасове незастосування його в роботі не дає підстав вважати, що такий необоротний актив використовується не в господарській діяльності. Об'єкт призначено для використання саме в госпдіяльності і до простою використовувався за призначенням. При цьому такий ОЗ було введено в експлуатацію саме для застосування у господарській діяльності підприємства. З моменту виникнення простою його ніхто не переводив у невиробничі ОЗ та не переводив на консервацію. Отже, жодних підстав для припинення нарахування амортизації немає.
Тепер варто згадати, що нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється наказом по підприємству при зарахуванні його на баланс і зупиняється на період його виведення з експлуатації (для реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання, консервації тощо) на підставі документів, які свідчать про виведення таких ОЗ з експлуатації (пп. 145.1.2 ПКУ). Тож оскільки такий ОЗ на період простою не було виведено з експлуатації (не було потреби чи вимоги законодавства), відповідно і надалі його слід амортизувати.
Але постає запитання: куди списувати таку нараховану амортизацію?
Так, якщо такий актив належав до групи загальновиробничих ОЗ, амортизація потрапить до загальновиробничих витрат (пп. 138.8.5 ПКУ). А там уже у зв'язку з відсутністю виробництва, згідно з правилами бухобліку (П(С)БО 16 «Витрати»), загальна сума амортизації фактично буде відображена у постійних нерозподілених загальновиробничих витратах. А отже, за вимогою бухгалтерського обліку та норм ПКУ вона потрапить до податкових витрат через собівартість реалізації у періоді фактичного понесення таких витрат (п. 138.8) (докладніше про загальновиробничі витрати див. у «ДК» №43/2008 та №09/2009).
Василь БРЮХОВИЦЬКИЙ, «Дебет-Кредит»