• Посилання скопійовано

Річна звітність до ПФУ для фізичних осіб

Розповімо про подання річної звітності до ПФУ фізособами, — адже юрособи подають звітність щомісяця.

Фізособи, на яких покладено обов'язок подання звіту, самі за себе формують та подають до органів ПФУ звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за базовим звітним періодом.

Базовим звітним періодом для них є календарний рік.

Хто подає річний звіт до ПФУ

1) ФО-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, самі за себе і за членів сім'ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності;

2) особи, які забезпечують себе роботою самостійно — займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю;

3) особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями.

Пункт 3.2 Порядку №22-2

Кожному СПД — своя звітність

Звіт, як передбачено пунктом 4.10 — 4.12 Порядку №22-2, подається за формою згідно з додатком 5 до Порядку №22-2. Причому:

— підприємці на загальній системі оподаткування заповнюють таблицю 1;

— «спрощенці» — «єдиноподатники» та платники фіксованого податку заповнюють таблицю 2;

— самозайняті особи заповнюють таблицю 3.

Оскільки у 2011 році підприємці відповідно до п. 1 ст. 10 Закону про ЄСВ мали можливість укладати договори про добровільне страхування на випадок тимчасової втрати працездатності, від нещасного випадку та профзахворювання, у річній звітності до ПФУ передбачено рядки для проставлення терміну дії та реквізитів договорів добровільної участі:

1) у загальнообов'язковому державному соцстрахуванні з тимчасової втрати працездатності зі сплатою внеску у розмірі 36,6% від бази оподаткування;

2) у загальнообов'язковому державному соцстрахуванні від нещасного випадку на виробництві — 36,21%;

3) у всіх видах загальнообов'язкового державного соцстрахування — 38,11%.

До ПФУ подається звіт, як правило, на 2-х аркушах:

1) титульний аркуш із зазначенням адреси і номера реєстрації платника податків;

2) таблиці нарахування ЄСВ для конкретного виду СПД-ФО.

Якщо в провадженні діяльності беруть участь також члени сім'ї підприємця, то на титульному аркуші Д5 заповнюємо рядок 4 або рядок 5 Переліку таблиць звіту залежно від статусу підприємця. Такі таблиці (4 або 5 залежно від того, який статус підприємця, що подає звіт) слід буде заповнити. Крім того, у таблиці 2 або таблиці 1 вказується кількість таких родичів. Наприклад, якщо звіт подає єдиноподатник, то, крім титульного аркуша і таблиці 2, слід також заповнити таблицю 5 «Відомості про суми, на які нараховується єдиний внесок, що сплачується фізичними особами — підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування за члена сім'ї, який бере участь у провадженні підприємницької діяльності».

Звіт ФОП на загальній системі оподаткування

На титульному аркуші додатка Д5 заповнюємо рядок 1 у Переліку таблиць звіту, що свідчить про подання звітності ФОП на загальній системі оподаткування.

Далі заповнюємо таблицю 1 додатка 5 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичними особами — підприємцями». У таблиці відображаються помісячно:

у графі 2 — сума чистого доходу (прибутку), заявлена у податковій декларації ФОП;

у графі 3 — сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок з урахуванням максимальної величини доходу, з якого справляється ЄСВ (15 мінімальних зарплат у січні — вересні і 17 — у жовтні — грудні 2011 р.);

у графі 4 — розмір єдиного внеску помісячно.

До графи 5 вписуємо суму нарахованого єдиного внеску, що визначається як добуток (гр. 3 х гр. 4).

Якщо в якомусь місяці сума доходу менша за мінімальний ЄСВ, слід нараховувати в розмірі не меншому за мінімальний.

Якщо підприємець, який бере участь у добровільному страхуванні на випадок тимчасової втрати працездатності, хворів, то до графи 6 таблиці 1 вписуємо кількість днів тимчасової непрацездатності на підставі листка непрацездатності та у графі 7 відображаємо дні перебування на лікарняному по вагітності та пологах (якщо така подія мала місце).

Увага! Якщо підприємець не отримував доходів, то звіт до ПФУ все одно слід подати — з прочерками. За неподання звіту — штраф 10 н. м. д. г. (170,00 грн) відповідно до п. 4 ч. 11 ст. 25 та ч. 1 ст. 26 Закону про ЄСВ.

Приклад 1 Підприємець на загальній системі оподаткування Баран Х. I. сплачувала ЄСВ з початку 2011 року в розмірі 34,7% від суми чистого доходу. З 1 квітня вона уклала договір про участь у загальнообов'язковому державному соцстрахуванні з тимчасової втрати працездатності. З 1 жовтня підприємець перебувала у відпустці по вагітності та пологах.

У таблиці 1 зазначимо різний тариф: у січніберезні — 34,7%, у квітнівересні — 36,6%. Оскільки у жовтні — грудні підприємець не отримувала дохід, проставимо прочерки у відповідних рядках граф 2 — 5 і дні перебування на лікарняному по вагітності та пологах — помісячно та загальну кількість.

Сумарний рядок графи 5 розшифровуємо за тарифами нарахувань.

Сума нарахованого єдиного внеску передбачає розшифровку сплати ЄСВ за тарифами у розмірах 34,7%, 36,6% 36,21% та 38,11%.

Заповнення таблиці 1 звіту СПД на загальній системі оподаткування подано на зразку 1.

Зразок 1

Звіт «єдиноподатника»

У Переліку таблиць додатка Д5 проставимо відмітку у рядку 2, що свідчитиме про подання звітності ФОП, який обрав спрощену систему оподаткування.

Далі заповнюємо таблицю 2 додатка 5 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичними особами — підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування (єдиний податок, фіксований податок)». У таблиці відображаються помісячно:

у графі 2 — самостійно визначена підприємцем сума, на яку нараховується ЄСВ, але не менше за розмір мінімального страхового внеску;

у графі 3 — розмір єдиного внеску помісячно;

у графі 4 — усього до сплати вписуємо суму нарахованого єдиного внеску, що визначається як добуток (гр. 2 х гр. 3).

Якщо підприємець хворів, то до графи 5 таблиці 2 вписується кількість днів тимчасової непрацездатності на підставі листка непрацездатності. У графі 6 відображаємо дні перебування на лікарняному по вагітності та пологах (якщо така подія мала місце).

Сума нарахованого єдиного внеску передбачає розшифровку сплати ЄСВ за тарифами у розмірах 34,7%, 36,6% 36,21% та 38,11%.

Приклад 2 Підприємець Мудрик I. М. сплачував ЄСВ з початку 2011 року у мінімальному розмірі 34,7%. З 1 жовтня він уклав договір про участь у загальнообов'язковому державному соцстрахуванні з тимчасової втрати працездатності.

Сумарний рядок графи 5 розшифровуємо за тарифами нарахувань.

Заповнення звіту СПД-«єдиноподатником» подано на зразку 2.

Зразок 2


Як звітувати особі, що здійснює незалежну професійну діяльність

Для добровільно застрахованих осіб пунктом 4 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ передбачено можливість сплачувати ЄСВ, не перебуваючи у трудових відносинах і не будучи зареєстрованим як СПД. Варто звернути увагу: якщо, наприклад, самозайнята особа отримала дохід (кошти на рахунок) за роботу, що виконувалась більше місяця, ПДФО буде сплачено за результатами звітного року. А чи варто відображати дохід у звітності до ПФУ в одному місяці? Частина 2 ст. 7 Закону про ЄСВ свідчить: «...для осіб, які отримують (дохід) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, єдиний внесок нараховується на суму, що визначається шляхом ділення заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована». Тобто якщо, наприклад, художнику сплатили за роботу за 3 місяці 50000 грн, то дохід слід розділити на 3 місяці і відповідно відобразити у звітності з ЄСВ.

При складанні звітності Д5 на титульному аркуші додатка Д5 проставимо відмітку у рядку 3, що свідчитиме про подання звітності особою, яка забезпечує себе роботою самостійно.

Далі заповнюємо таблицю 3 додатка 5 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування особами, які забезпечують себе роботою самостійно». У таблиці зазначаємо помісячно:

у графі 2 — суму чистого доходу (прибутку), заявлену у податковій декларації ФОП;

у графі 3 — суму доходу, на яку нараховується ЄСВ, з урахуванням максимальної величини доходу, з якого справляється ЄСВ (15 мінімальних зарплат у січні — вересні і 17 — у жовтні — грудні 2011 року);

у графі 4 — розмір єдиного внеску помісячно;

до графи 5 вписуємо суму нарахованого єдиного внеску, що визначається як добуток (гр. 3 х гр. 4).

Якщо самозайнята особа хворіла, то до графи 5 таблиці 2 вписуємо кількість днів тимчасової непрацездатності на підставі листка непрацездатності та у графі 6 відображаємо дні перебування на лікарняному по вагітності та пологах (якщо така подія мала місце).

Сума нарахованого єдиного внеску передбачає розшифровку сплати ЄСВ за тарифами у розмірах 34,7%, 36,6% 36,21% та 38,11%.

Приклад 3 Приватний нотаріус Швець О. В. подає звітність до ПФУ за 2011 рік. Внески справляються і сплачуються з урахуванням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.

Заповнення звітності самозайнятою особою подано на зразку 3.

Зразок 3

Кілька слів про складання звіту добровільно застрахованою особою

Кожен майбутній пенсіонер може укласти договір добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соцстрахування на термін не менше року (ч. 2 ст. 10 Закону про ЄСВ). У цьому випадку заповнюємо таблицю 6 додатка Д6. Уклавши договір і сплативши ЄСВ у розмірі не нижчому за мінімальний, він матиме рік страхового стажу. Несолодко.

Але для заробітчан, яким бракує саме страхового стажу, це може бути рятівною соломинкою для набуття права на пенсію.

Приклад 4 Кіт Г. Є. уклала у грудні 2010 року договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Внески нараховуються в розмірі 33,2%. За 2011 рік до ПФУ буде подано такий звіт, як у зразку 4.

Зразок 4


Нормативна база

  • Порядок №22-2 — Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціа льне страхування, затверджений постановою правління ПФУ від 08.10.2010 р. №22-2.
  • Закон про ЄСВ — Закон України від 08.07.2010 р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Богдана АНДРУЩАК, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру