• Посилання скопійовано

Що нового

Роз'яснено питання щодо віднесення фізосіб-підприємців до певної групи платників ЄП

! Платникам ЄП

ДПСУ затвердила Узагальнюючу податкову консультацію щодо віднесення до певної групи (другої або третьої) платників єдиного податку — фізичних осіб — підприємців, які здійснюють діяльність з надання послуг, в якій, зокрема, зазначено таке.

У разі якщо фізична особа — підприємець — платник єдиного податку у господарських відносинах з іншим суб'єктом господарювання (який не є платником єдиного податку) відповідно до умов договору або угоди виступає як споживач послуг, такий підприємець має право обрати другу групу платників єдиного податку.

Якщо фізична особа — підприємець — платник єдиного податку у господарських відносинах з іншим суб'єктом господарювання (який не є платником єдиного податку) відповідно до умов договору або угоди виступає як виконавець послуг, такий підприємець повинен обрати третю групу платників єдиного податку.

Наказ ДПСУ від 20.02.2012 р. №137 див. у наступних числах «ДК»


Строк видачі довідки про відсутність заборгованості у платника податків — 5 р. д.

! Платникам податків

З метою підвищення рівня обслуговування платників податків (фізичних та юридичних осіб) при наданні адмінпослуг, зокрема видачі довідок про відсутність заборгованості з податків і зборів, відповідно до законодавства, ДПС внесла зміни до Стандарту надання адміністративної послуги «Видача довідки про відсутність заборгованості по податках, зборах, що контролюються органами ДПС» (САП-33).

Відповідно до цих змін строк розгляду заяви платника податків та видача довідки про відсутність заборгованості з податків і зборів, що контролюються органами ДПС, або відмови у її наданні становить 5 р. д. від дня отримання такої заяви податковим органом (раніше — 15 к. д.)

Наказ ДПСУ від 24.01.2012 р. №63 чинний з 24.01.2012 р.


Вартість форменого одягу є базою для нарахування ЄСВ

! Роботодавцям

ПФУ нагадав, що базою для нарахування ЄСВ для підприємств (установ, організацій), які використовують працю фізосіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, є сума нарахованої зарплати за видами виплат, які включають основну та додаткову зарплату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у т. ч. у натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону «Про оплату праці».

Вартість безкоштовно наданого працівникам форменого одягу, що може використовуватися поза робочим місцем та залишається в особистому постійному користуванні, належить до фонду додаткової зарплати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат. Тож вартість такого одягу є базою для нарахування ЄСВ.

Лист ПФУ від 13.01.2012 р. №915/03 див. у наступних числах «ДК»


Затверджено Форму Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва

! Платникам фіксованого податку

Мінагрополітики затвердило Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва.

Зазначений розрахунок затверджено для визначення частки сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік з метою набуття і підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку та з метою забезпечення єдиної методології під час визначення платників цього податку.

Наказ Мінагрополітики від 26.12.2011 р. №772
набере чинності з дня опублікування (станом на 28.02.2012 р. не опублікований)


Консультація щодо застосування спрощеної системи фізособами-підприємцями

! Фізособам-підприємцям

ДПСУ затвердила Узагальнюючу податкову консультацію щодо застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності фізичними особами — підприємцями, які здійснюють діяльність з надання нерухомого майна в оренду.

У цій консультації, зокрема, зазначено, що якщо площа майна, яке належить на правах власності фізичній особі та надається в оренду (частина здається фізособою-підприємцем, а частина фізособою — не суб'єктом господарювання), перевищує норми, встановлені пп. 3 п. 291.5 ПКУ (100 кв. м — для житлових приміщень, 300 кв. м — для нежитлових приміщень (споруди, будівлі)), то така фізична особа — підприємець, що здійснює діяльність з надання в оренду власної нерухомості, не має права перебувати на спрощеній системі оподаткування.

Наказ ДПСУ від 20.02.2012 р. №131 див. у наступних числах «ДК»


Чи є об'єктом оподаткування ПДВ гарантійний платіж?

! Платникам ПДВ

ДПI нагадує, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижчої за звичайні ціни, визначені відповідно до ст. 39 ПКУ, з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платникові податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

Тож якщо кошти, які орендодавець отримує від орендаря у вигляді гарантійного платежу, не є оплатою вартості наданих послуг та повертаються особі, яка їх перерахувала (орендарю), то такі кошти не є об'єктом обкладення ПДВ.

Якщо кошти, які отримуються у вигляді гарантійного платежу, в майбутньому зараховуються в оплату за роботи (послуги), то вони обкладаються ПДВ на загальних підставах.

Лист ДПI у Святошинському районі м. Києва від 23.11.2011 р. №12343/10/31-031


Нові національні П(С)БО в держсекторі

! Бухгалтерам держпідприємств

Мінфін затвердив:

1) національне П(С)БО в держсекторі 131 «Будівельні контракти»;

2) національне П(С)БО в держсекторі 132 «Виплати працівникам».

Крім того, Мінфін вніс зміни до національного П(С)БО в держсекторі 101 «Подання фінансової звітності» (наказ Мінфіну від 28.12.2009 р. №1541 (у редакції наказу Мінфіну від 24.12.2010 р. №1629).

Наказ Мінфіну від 29.12.2011 р. №1798 чинний з 01.01.2013 р.


Роз'яснено питання щодо реєстрації осіб, які переходять на спрощену систему

! Платникам ПДВ

ДПСУ затвердила Узагальнюючу податкову консультацію щодо окремих питань, пов'язаних із реєстрацією осіб, які переходять на спрощену систему оподаткування, як платників податку на додану вартість. Зокрема, роз'яснюється:

1) порядок реєстрації осіб, що переходять на спрощену систему оподаткування, платниками ПДВ;

2) умови, за яких такі особи можуть або зобов'язані зареєструватись як платники ПДВ;

3) підстави та порядок здійснення обов'язкової і добровільної реєстрації.

Наказ ДПСУ від 20.02.2012 р. №136 див. у наступних числах «ДК»


Принцип презумпції застосовується лише після складання акта перевірки

! Платникам податків

Держмитслужба розглянула питання застосування презумпції правомірності рішення платника податків.

На думку Держмитслужби, застосування такого принципу може мати місце лише після завершення перевірки контролюючим органом платника податків та складання в установленому порядку акта такої перевірки.

Держорган обгрунтовує це тим, що під час перевірки платника податків митний орган не ухвалює обов'язкових для платника податків рішень, а лише вивчає діяльність підприємства, а в разі виявлення порушень вимог законодавства фіксує їх в акті перевірки.

А ось рішення митних органів на підставі акта перевірки повинні ухвалюватися з дотриманням принципу презумпції правомірності.

Нагадаємо, презумпція правомірності рішення платника податків має місце в разі, якщо норма закону або іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів або різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, унаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Лист ДМСУ від 07.12.2011 р. №11.1/1.2-15.1/16495


Віднесення сум податку до ПК у разі використання необоротних активів

! Платникам ПДВ

ДПС затвердила Узагальнюючу податкову консультацію щодо окремих питань пропорційного віднесення сум податку до податкового кредиту в разі використання придбаних та/або виготовлених товарів/послуг, необоротних активів частково в оподатковуваних операціях, а частково — ні, в якій, зокрема, роз'яснюється порядок:

1) визначення частки використання сплаченого (нарахованого) податку за придбаними товарами/послугами, необоротними активами між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями (далі — частка використання);

2) здійснення перерахунку частки використання;

3) здійснення перерахунку частки використання для малоцінних предметів;

4) визначення дати, з якої починається відлік використання необоротних активів.

Наказ ДПСУ від 16.02.2012 р. №129 див. у наступних числах «ДК»


Декларація з ПДВ — чергові зміни

! Платникам ПДВ

Мінфін вніс зміни до форм податкової декларації з ПДВ, податкової декларації з ПДВ (переробного підприємства) та форми уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок.

Відповідно до змін до податкової декларації з ПДВ рядок 16.3 тепер має назву «коригування податкового кредиту із постачання сільськогосподарської продукції або продукції власного виробництва переробного підприємства у митному режимі експорту (переноситься з рядка 12.3 декларації (скороченої) або рядка 12.3 декларації (переробного підприємства) (+)».

Форми Податкової декларації з ПДВ (переробного підприємства) та уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок доповнено новим рядком: 12.3 «коригування податкового кредиту в частині податку з товарів/послуг, вартість яких включена до вартості експортованої продукції (переноситься до рядка 16.3 декларації) (-)». Крім того, внесено зміни до рядків 16, 17 і 18 цих декларацій.

Так, рядок 16 тепер має назву «сума податку на додану вартість минулого звітного (податкового) періоду, яка в поточному звітному (податковому) періоді зменшує суму податку, що підлягає нарахуванню (значення рядка 18 декларації попереднього звітного (податкового) періоду)».

Рядок 17 — «сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню (рядок 14 — рядок 16, позитивне значення) (рядок 17.1 + рядок 17.2) та спрямовується і поділяється на: 17.1 до спеціального фонду державного бюджету та 17.2 на спеціальний рахунок».

Рядок 18 — «сума податку на додану вартість, яка в наступному звітному (податковому) періоді зменшує суму податку, що підлягає нарахуванню: (рядок 14 — рядок 16, від'ємне значення) або (рядок 15 + рядок 16); (значення цього рядка переноситься до рядка 16 декларації (переробного підприємства) наступного звітного (податкового) періоду)».

Відповідні зміни внесено й до Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість.

Наказ Мінфіну від 10.02.2012 р. №143
набере чинності з дня опублікування (станом на 28.02.2012 р. не опублікований), див. у наступних числах «ДК»


Порядок подання податкової звітності виробниками сільгосппродукції

! Виробникам сільгосппродукції

ДПСУ зазначила, що виробники сільгосппродукції повинні за річний податковий період (з 01.07.2011 р. до 30.06.2012 р.) подати протягом 60 к. д., що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду, дві декларації з податку на прибуток підприємства:

1) за період з 01.07.2011 р. до 31.12. 2011 р. податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за формою, встановленою наказом ДПАУ від 28.02.2011 р. №114;

2) за період з 01.01.2012 р. до 30.06.2012 р. податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за формою, встановленою наказом Мінфіну від 28.09.2011 р. №1213.

Нарахування та сплата податку на прибуток виробниками сільгосппродукції за звітний період з 01.07.2011 р. до 30.06.2012 р. здійснюються за ставками, встановленими у п. 10 підр. 4 р. ХХ ПКУ.

Зокрема, за період з 01.07.2011 р. до 31.12.2011 р. включно — 23%, з 01.01.2012 р. до 30.06.2012 р. включно — 21%.

Лист ДПСУ від 16.02.2012 р. №4789/7/15-1217


За порушення госпсуб'єктами правил торгівлі податкові органи не штрафують

! Роздрібним торговцям

ВСУ дійшов висновку, що роздрібна торгівля без засвідченого постачальником сертифіката відповідності або сертифіката про визнання є порушенням, у першу чергу, Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями та Правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами, і вже у другу чергу — Закону про алкоголь та тютюн.

Відносини між споживачами товару, їх виробниками та продавцями регулюються Законом України від 12.05.91 р. №1023-XII «Про захист прав споживачів», який встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів. Вимоги, які містяться у Правилах роздрібної торгівлі алкогольними напоями та Правилах роздрібної торгівлі тютюновими виробами, спрямовані на забезпечення прав споживачів щодо належної якості товару і рівня торговельного обслуговування.

Таким чином, і відповідальність за порушення прав споживачів внаслідок невиконання вимоги цих правил, згідно з якою алкогольні напої та тютюнові вироби мають надходити до торговельної мережі з сертифікатами відповідності або свідоцтвами про визнання чи їх копіями, визначається положеннями Закону №1023-XII.

Отож штрафні санкції не можуть застосовуватись податковими органами.

Постанова ВСУ від 10.11.2011 р. у справі №21-158а11


Відсутність позапланової перевірки протягом 24 місяців — підстава для її проведення

! Платникам ПДВ

Розглядаючи перелік підстав, які надають право податковим органам на проведення позапланової виїзної документальної перевірки платника ПДВ для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, ДПС зазначила, що отримана податкова інформація щодо експортних операцій платників податків, яка свідчить про можливі порушення податкового законодавства, потребує додаткового дослідження в ході документальної позапланової виїзної перевірки.

Крім того, ДПС звернула увагу, що підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки є також відсутність документальних планових перевірок протягом попередніх 24 послідовних звітних податкових періодів (місяців) (для платників податку з квартальним звітним періодом — протягом попередніх восьми послідовних звітних періодів).

Лист ДПСУ від 03.02.2012 р. №3395/7/15-4217 див. у наступних числах «ДК»

Новини підготувала Світлана ЦАРУК, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру