• Посилання скопійовано

Відсотки за кредитом: до витрат чи капіталізуємо?

ТОВ узяло кредит на 3 роки для придбання обладнання. Обладнання отримано у грудні 2024 р., і тепер проводиться його монтаж. Відсоток за кредитом є ринковим, тому дисконтування не буде. Але як обліковувати відсотки за кредитом?

Правила обліку фінансових витрат встановлені НП(С)БО 31. Зверніть увагу, що це НП(С)БО не поширюється на бюджетні підприємства і на ті підприємства, які ведуть облік за МСФЗ.

Визнавати всі фінансові витрати у складі поточних витрат можуть лише ті підприємства, які ведуть облік за НП(С)БО 25: малі, мікро, непідприємницькі товариства, представництва іноземних суб’єктів (пп. 4 НП(С)БО 31). Тобто ці підприємства визнають відсотки за кредитами витратами того звітного періоду, за який вони були нараховані (визнані зобов’язаннями перед банком).

Якщо ТОВ належить до середніх чи великих, воно може капіталізувати фінансові витрати. Проте не за власним вибором, а у випадках, коли капіталізація є обов’язковою. Якщо ж ні, то й такі підприємства визнають відсотки витратами звітного періоду, в якому вони нараховані.

Капіталізація передбачена для тих фінансових витрат, які пов’язані зі створенням (придбанням, будівництвом, виготовленням, вирощуванням) кваліфікаційних активів.

Кваліфікаційний актив — це актив, який обов’язково потребує істотного часу для його створення (пп. 3 НП(С)БО 31).

Істотним вважається час, який становить більше ніж 3 місяці (пп. 1.6 Методрекомендацій №1300).

До кваліфікаційних активів належать:

— запаси, які потребують істотного часу для їх виготовлення, — незавершене виробництво продукції з тривалим операційним циклом;

— будинки, будівлі, споруди, інші об’єкти основних засобів, нематеріальні активи — незавершені капітальні інвестиції в їх виготовлення (будівництво);

— інвестиційна нерухомість, яка потребує реконструкції (тощо) (пп. 1.7 Методрекомендацій №1300).

Отже, ТОВ капіталізує відсотки, якщо виконуються такі критерії:

— ТОВ є середнім чи великим підприємством;

— кредит є цільовим і призначений для створення (придбання, виготовлення тощо) кваліфікаційних активів;

— обладнання, на придбання якого отримано кредит, відповідає ознакам кваліфікаційного активу.

Наведемо приклад. Якщо ТОВ придбаває обладнання — верстат, що потребує мінімальних дій щодо його встановлення, то кваліфікаційного активу не буде. Якщо ТОВ створює технологічну лінію, який потребує монтажу понад три місяці, то кваліфікаційний актив буде, що передбачає капіталізацію відсотків за кредитом.

Проте до початку створення такого активу відсотки списують на поточні витрати. Те саме відбувається і після закінчення процедури створення — у нашому випадку після введення обладнання в експлуатацію.

Адже п. 10 НП(С)БО 31 містить 3 вимоги, за одночасного виконання яких відбувається капіталізація:

1) визнання витрат, пов’язаних зі створенням кваліфікаційного активу;

2) визнання фінансових витрат, пов’язаних зі створенням кваліфікаційного активу;

3) виконання робіт зі створення кваліфікаційного активу, включно з технічними й адміністративними заходами, що виконуються до початку створення такого активу.

Увага! Капіталізація фінансових витрат призупиняється на період, у якому на істотний час (тобто знову ж таки, більш як на три місяці) зупинилося виконання робіт зі створення кваліфікаційного активу.

Приклади визначення суми фінансових витрат, що підлягають включенню до собівартості кваліфікаційного активу, наведено в додатку 2 НП(С)БО 31.

Автор: Пантюхова Анна

До змісту номеру