• Посилання скопійовано

ТТН для перевезення пального у 2025 році

Юрособа провадить госпдіяльність з оптової торгівлі нафтопродуктами. Яку ТТН використовувати у 2025 році для перевезення пального — звичайну чи спеціалізовану?

Нагадаємо, що завдяки Закону від 03.06.2021 р. №1534-IX форма ТТН ще з 1 жовтня 2021 року отримала нові відомості. Зокрема, щодо опису транспортного засобу, де має бути зазначено, крім марки, моделі, типу, реєстраційного номера автомобіля, причепа/напівпричепа, також його параметри із уточненням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто (ч. 2 ст. 48 Закону про автомобільний транспорт).

Але форма ТТН змінилася лише з 03.01.2025. І це лише «звичайна» форма ТТН.

Товарно-транспортна накладна (ТТН) для перевезення нафтопродуктів у формі №1-ТТН (нафтопродукт) затверджена Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв’язку України та Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 №281/171/578/155. Цей наказ також затвердив Інструкцію про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України

Інструкція встановлює єдиний порядок організації робіт із транспортування та обліку нафти і нафтопродуктів, а форма №1-ТТН (нафтопродукт) є спеціалізованим документом, який використовується саме для перевезення цього виду вантажу.

До цієї ТТН зміни не внесли.

Але це не означає, що в цій ТТН не мають міститися дані, передбачені ст. 48 Закону про автомобільний транспорт, зокрема і щодо даних про транспортний засіб (марка, модель, тип, реєстраційний номер автомобіля, причепа/напівпричепа), його параметри із зазначенням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто.

Таким чином, на наш погляд, для перевезення пального треба застосовувати спеціалізовану форми №1-ТТН (нафтопродукт), із додатковим зазначенням реквізитів, які передбачає Закон.

Інакше буде штраф!

Укртрансбезпека може трактувати відсутність певних обов’язкових відомостей у ТТН як недійсність документа. А згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону про автомобільний транспорт, за перевезення вантажів без документів, визначених статтею 48 цього Закону, на автомобільного перевізника накладається штраф у розмірі 1 000 н. м. д. г., що становить 17 000 грн.

Додаткові ризики несе і покупець:

— невизнання витрат на перевезення. Відсутність або неналежне оформлення ТТН може призвести до невизнання витрат на послуги доставки документально підтвердженими;

— проблеми з податковим кредитом. Контролюючі органи можуть намагатися зняти податковий кредит з ПДВ, пов’язаний із перевезенням пального, через неналежне оформлення ТТН;

— визнання операції нереальною. Відсутність або неналежна форма ТТН може призвести до невизнання операції з постачання реальною, що може спричинити невизнання витрат та податкового кредиту у покупця.

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру