• Посилання скопійовано

Ліцензія на роздрібну торгівлю пальним закінчилася: що робити із залишками?

На АЗС є залишки пального. Проте ліцензія на роздрібну торгівлю пальним закінчилася, а ліцензії на зберігання пального немає. Що робити в цьому разі?

Пальне — це особливий товар, його не можна продати, списати чи навіть зберігати без певних обмежень. Тому продавцю (власнику пального) потрібно врахувати таке.

За реалізацію та зберігання пального без ліцензії ст. 73 Закону №3817 передбачено штрафи.

Так, роздрібна торгівля пальним без наявності ліцензії обійдеться підприємству в 45 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. З огляду на те що у 2025 році мінімальна зарплата становить 8 000 грн, такий штраф сягає 360 000 грн. І в цьому разі отримання ліцензії пізніше від штрафу не врятує. «Тішить» лише те, що штраф передбачено за сам факт порушення загалом.

А от зберігання пального навіть для потреб власного споживання без наявності ліцензії на право зберігання пального передбачає прогресивну шкалу штрафів:

— за перше порушення — 4 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року;

— за друге порушення — 8 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року;

— за третє та наступні порушення — 85 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Тобто податківці, виявивши факт порушення, в разі його неусунення зможуть застосувати нові штрафи у більшому розмірі.

Щоб уникнути таких штрафів, треба було подбати про долю пального до закінчення дії ліцензії або про подовження ліцензії (чи оформлення потрібної нової). Цього зроблено не було, тож тепер варіантів у АЗС не дуже багато.

Можна передати пальне на відповідальне зберігання іншій особі, яка має ліцензію на зберігання пального. А час такого зберігання — використати на отримання тієї ліцензії, яка потрібна для подальшої долі пального.

Наразі вартість ліцензії на роздрібну торгівлю (річна) становить 0,35 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, в якому здійснюється платіж, на кожне місце роздрібної торгівлі пальним. А вартість ліцензії на зберігання (річна) — 0,15 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (ст. 53 Закону №3817).

Інший варіант, якщо місця продажу пального далі вже не буде (наприклад, АЗС демонтують), — продати це пальне і з місця відповідального зберігання. Доречніше зробити це оптом, але для цього продавцю буде потрібна ліцензія на оптову торгівлю.

Тобто розв’язання цієї проблеми не буде безоплатне, але, мабуть, це дешевше, ніж платити штрафи за наслідками податкових перевірок.

Автор: Пантюхова Анна

До змісту номеру