• Посилання скопійовано

З першого дня в системі: як сплачує податки новостворений ФОП?

ФОПи з першого дня їх створення бажають перебувати на спрощеній системі оподаткування. Але виходить так не в усіх, дехто перед тим, як стати «єдинником», хоч і нетривалий час, але побуде «загальником». І це залежить не тільки від правильності і вчасності подання реєстраційних документів, а й від групи платників ЄП, яку обирає ФОП.

Момент виникнення податкових зобов’язань у щойно зареєстрованого ФОПа на спрощеній системі оподаткування є одним із ключових аспектів на старті діяльності. Порядок і строки першої сплати податків істотно різняться залежно від обраної групи єдиного податку. Розгляньмо докладно для кожної групи, коли і як починати платити податки.

ФОП ІІІ групи: оподаткування ЄП з першого дня

Підприємці, які обирають ІІІ групу, перебувають у найвигіднішому становищі з погляду простоти перехідного періоду. Так, якщо новостворений ФОП подав заяву про обрання спрощеної системи оподаткування ІІІ групи (ставка 5% або 3% + ПДВ) протягом 10 днів з дня державної реєстрації, він вважається платником єдиного податку з дня державної реєстрації (пп. 298.1.2 ПКУ).

Це означає, що жодного проміжку часу на загальній системі оподаткування у такого ФОПа не виникає. Вся його діяльність з моменту реєстрації оподатковується єдиним податком за правилами для ІІІ групи.

А правила для ІІІ групи такі.

Весь дохід, отриманий з дати реєстрації, підлягає оподаткуванню ЄП за обраною ставкою (3% або 5%) та військовим збором (1%).

Перший звітний період — квартал, у якому відбулася реєстрація. Наприклад, якщо ФОПа зареєстровано 15 липня, то перший звіт — це декларація за III квартал.

Перша сплата ЄП — протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за квартал. Таким чином, за дохід, отриманий з 15 липня до 30 вересня, потрібно буде сплатити ЄП до 19 листопада (включно).

ВЗ сплачують в аналогічні строки, визначені для ЄП ІІІ групи (пп. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Єдиний соціальний внесок — обов’язок зі сплати ЄСВ за себе виникає з дня державної реєстрації. Базу нарахування ФОП визначає самостійно (тобто на власний розсуд), але є мінімальний та максимальний розміри місячного страхового внеску.

Мінімальний страховий внесок дорівнює добутку мінімальної заробітної плати (у 2025 році — 8 000 грн) та ставки ЄСВ 22%, тобто у 2025 році — 1 760 грн.

Максимальний страховий внесок дорівнює добутку максимальної бази нарахування ЄСВ (у 2025 році — 160 000 грн) та ставки ЄСВ 22%, тобто у 2025 році — 35 200 грн.

Термін сплати ЄСВ — до 20 числа місяця, наступного за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закон про ЄСВ)

Ось тут жодних поблажок: якщо ФОП зареєструється останнім днем місяця, наприклад 30 вересня, то сплатити ЄСВ на рівні не менш ніж мінімальний страховий внесок, потрібно буде за весь вересень. Тому ФОПу потрібно обачно підходити до дати реєстрації.

ФОП звільняється від сплати ЄСВ за себе, якщо він:

— зареєстрований на тимчасово окупованій території (ТОТ).

— є найманим працівником за основним місцем роботи і роботодавець сплатив за нього ЄСВ у розмірі, не меншому за мінімальний внесок.

Також читайте: УВАГА! У 2025 році для ФОПів сплата ЄСВ стане обов’язком.

ФОПи І та ІІ групи: перехідний період на загальній системі

Для підприємців І та ІІ груп правила трохи складніші. Такі ФОПи стають платником єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем державної реєстрації за умови подання заяви про перехід на спрощену систему до кінця місяця, в якому відбулася реєстрація (пп. 298.1.2 ПКУ)

У зв’язку з цим виникає «перехідний період» — з моменту держреєстрації і до кінця місяця, в якому ФОП зареєструвався, він перебуває на загальній системі оподаткування.

Наприклад, якщо ФОПа зареєстровано 15 липня, то платником ЄП ІІ групи він стане щойно з 1 серпня. Період з 15 до 31 липня ФОП перебуває на загальній системі.

Порядок оподаткування та звітування на загальній системі

У період з дати державної реєстрації до кінця цього місяця ФОП вважається таким, що перебуває на загальній системі оподаткування. Якщо протягом цього короткого періоду підприємець отримує дохід, він оподатковується за правилами для загальної системи.

Податок з доходів фізичних осіб та військовий збір

Об’єкт оподаткування. Чистий оподатковуваний дохід — різниця між загальним доходом (виручкою) та документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю (пп. 177.2 ПКУ).

ПДФО та ВЗ.

ПДФО — 18% (пп. 177.1, пп. 167.1 ПКУ), ВЗ — 5% (пп. 1.3 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ) сплачують з отриманого доходу (прибутку).

Звітність. За період перебування на загальній системі подають річну декларацію протягом 60 днів після закінчення року, тобто до 1 травня (пп. 177.5.2 ПКУ).

Строк сплати. Протягом 10 календарних днів після граничного строку подання декларації.

Новостворений ФОП за період від дати державної реєстрації до дати переходу на спрощену систему оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої груп, перебуває на загальній системі оподаткування та подає річну податкову декларацію протягом 40 к. д., наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) року, і самостійно сплачує суми ПДФО та ВЗ, зазначені у податковій декларації, протягом 10 к. д., наступних за останнім днем відповідного граничного строку, визначеного для подання податкової декларації.

ЄСВ за період перебування на загальній системі. ФОПи-«загальники» ЄСВ нараховують на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО (п. 2 частини першої ст. 7 Закону №2464). Тобто сплачувати ЄСВ треба тільки за ті місяці, в яких був отриманий оподаткований дохід (додатна різниця між підприємницьким доходом та підприємницькими витратами). Якщо було отримано збиток або підприємницького доходу не було зовсім, то і ЄСВ за такий місяць сплачувати не потрібно!

Якщо ж оподатковуваний дохід є, то сума ЄСВ за місяць теж не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску і не може бути більшою, за максимальний розмір ЄСВ. Їх ми навели вище для ФОПа-«єдинника», вони актуальні і для ФОПа-«загальника».

Звітність. ЄСВ за цей період показують у додатку ЄСВ1 до декларації про майновий стан та доходи.

Термін сплати ЄСВ — до 20 числа місяця, наступного за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закон про ЄСВ).

Умови звільнення від сплати ЄСВ теж аналогічні тим, що встановлені для ФОПа на ЄП, і наведені вище.

Також читайте: Хто з фізосіб не платить ЄСВ за себе у 2025 році?

Єдиний податок та військовий збір

Позаяк платником ЄП підприємець стає з першого числа наступного місяця, то і перший обов’язок зі сплати єдиного податку виникає саме за цей місяць.

Розмір ставки ЄП ми зараз аналізувати не будемо, адже ПКУ встановлює лише максимальний розмір, а фактичний встановлюють місцеві ради. Поговоримо про сплату та звітування.

ЄП. Платники ЄП І та ІІ груп сплачують ЄП авансом до 20 числа (включно) поточного місяця. Таким чином, якщо ФОПа зареєстровано 15 липня, а платником ЄП ІІ групи він буде з 1 серпня, то перший авансовий платіж з ЄП треба здійснити до 20 серпня.

ВЗ сплачують аналогічно до ЄП авансом,і він становитиме 10% від мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного року. У 2025 р. це 800 грн на місяць.

Єдиний соціальний внесок

ФОП зобов’язаний сплачувати ЄСВ щокварталу в установленому розмірі, незалежно від того, чи був дохід. Перший платіж ЄСВ платник ЄП І, ІІ груп має здійснити у складі квартального платежу за підсумками кварталу, в якому відбувся перехід на ЄП.

Перша звітність. І ЄП, і ВЗ, і ЄСВ платник І — ІІ груп відображають у складі однієї декларації з єдиного податку. Вперше подавати її треба буде за рік, у якому було набуто статусу платника ЄП І — ІІ груп (і відображати в ній лише показники, які стосуються перебування у цих групах).

Висновки

У підсумку алгоритм визначення першого податкового платежу для новоствореного ФОП має такий вигляд:

1. ФОП ІІІ групи. Стає платником ЄП з дати реєстрації. Перша сплата ЄП та ВЗ — за підсумками кварталу реєстрації. Перша сплата ЄСВ — також за підсумками кварталу реєстрації (до 20 числа наступного місяця), причому за місяць реєстрації ЄСВ сплачується у повному розмірі.

2. ФОП І та ІІ групи. Стають платниками ЄП з 1-го числа місяця, наступного за місяцем реєстрації. Сплата ЄП та ВЗ — авансом і сплачується до 20-го числа поточного місяця. Сплата ЄСВ — щокварталу.

Перехідний період — загальна система. ПДФО та ВЗ — за наявності доходу. Сплата ЄСВ — за наявності доходу, але не менше від мінімального розміру.

Річну податкову звітність щодо кожного періоду перебування на загальній та спрощеній системі протягом одного календарного року складають і подають окремо.

Автор: Пантюхова Анна

До змісту номеру