Суттєво. АН повинна складатися в день реалізації пального та реєструватися в день складання, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального з акцизного складу. Тобто при здійсненні операції з реалізації пального 18.02.2025 акцизна накладна складається та реєструється також 18.02.2025.
! Платникам АП з торгівлі пальним
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення товариства з обмеженою відповідальністю (далі — Товариство) щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства стосовно складання акцизної накладної, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Товариство у зверненні зазначає, що відповідно до п. 231.3 ст. 231 Кодексу акцизна накладна складається платником акцизного податку, зокрема, в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
Товариство у зверненні наводить такий приклад: відвантаження пального продавцем та оформлення видаткової накладної відбулося 18.02.2025, а фактичне отримання пального покупцем відбулося 19.02.2025.
Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
Якою датою складати акцизну накладну, якщо відвантаження пального продавцем і отримання пального покупцем відбувається не в один день, а в різні дати? У наведеному прикладі акцизна накладна складається 19.02.2025 чи 18.02.2025?
Щодо зазначеного питання
Відповідно до пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу — будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:
до акцизного складу;
до акцизного складу пересувного;
для власного споживання чи промислової переробки;
будь-яким іншим особам.
Згідно із п. 231.1 ст. 231 Кодексу платник податку при ввезенні на митну територію України, зокрема, пального, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених статтею 229 цього Кодексу, або реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати таку акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Платник податку зобов’язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального, а також при здійсненні операцій, які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування.
Виробник пального, а також особа, яка здійснює розлив пального у споживчу тару ємністю до 5 літрів (включно), зобов’язані скласти акцизну накладну на обсяги такого пального.
Відповідно до п. 231.3 ст. 231 Кодексу акцизна накладна складається платником податку в день ввезення пального на митну територію України чи в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
Особа, яка реалізує пальне, зобов’язана скласти акцизну накладну в двох примірниках у разі реалізації пального:
а) з акцизного складу до іншого акцизного складу, в тому числі через трубопровід або з використанням акцизного складу пересувного, у разі якщо до реалізації пального такий інший акцизний склад уже відомий;
б) з акцизного складу до акцизного складу пересувного;
в) з акцизного складу пересувного до іншого акцизного складу пересувного;
г) з акцизного складу пересувного до акцизного складу.
Особа, яка склала акцизну накладну в двох примірниках, зобов’язана зареєструвати перший примірник такої акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а другий примірник такої акцизної накладної в день її складання надіслати розпоряднику акцизного складу — отримувачу пального.
Розпорядник акцизного складу / розпорядник акцизного складу пересувного — отримувач пального або спирту етилового зобов’язаний зареєструвати другий примірник такої акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних після реєстрації першого примірника такої акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отримання пального або спирту етилового на акцизний склад / акцизний склад пересувний.
Згідно з п. 231.6 ст. 231 Кодексу реєстрація в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється:
першого примірника акцизної накладної при реалізації пального з акцизного складу — у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального з акцизного складу;
другого примірника акцизної накладної — після фактичного отримання пального на акцизний склад / акцизний склад пересувний, але не пізніше трьох календарних днів, наступних за днем отримання пального на акцизний склад / акцизний склад пересувний розпорядником акцизного складу / акцизного складу пересувного — отримувачем пального.
Отже, акцизна накладна повинна складатися платником акцизного податку з реалізації пального в день реалізації пального та реєструватися в Єдиному реєстрі акцизних накладних в день складання, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального з акцизного складу, тобто при здійсненні операції з реалізації пального 18.02.2025 акцизна накладна складається та реєструється також 18.02.2025.
Згідно із інформаційними даними ДПС, Товариство має діючі ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України визначає Закон України від 18 червня 2024 року №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі — Закон №3817).
Відповідно до п. 32 частини першої ст. 1 Закону №3817 зберігання пального — надання послуг та/або діяльність, пов’язана із здійсненням операцій приймання, навантаження, розвантаження, розміщення та/або видавання пального (власного чи отриманого від інших осіб).
Згідно із частиною третьою ст. 41 Закону №3817 на кожний вид господарської діяльності надається окрема ліцензія, крім випадків, передбачених Законом №3817.
Отже, суб’єкт господарювання на підставі діючої ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки, має право зберігати та використовувати пальне виключно для потреб власного споживання і не має права здійснювати операції з реалізації та зберігання пального іншим особам.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.