Суттєво. Результат коригування митних платежів, в частині доплати (повернення) суми ПДВ, відображається у складі податкової декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому оформлено аркуш коригування, незалежно від того, якою датою в СЕА ПДВ відображено показники на підставі такого аркуша коригування.
! Платникам ПДВ
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податку на додану вартість (далі — ПДВ) та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — Податковий кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні Товариство здійснює імпорт товарів для подальшого їх продажу на митній території України. Трапляються випадки коли до митної декларації складається аркуш коригування. При цьому дата оформлення аркуша коригування та дата обрахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі — СЕА ПДВ) суми податку, сплаченого платником при ввезенні товару на митну територію України, не співпадають та припадають на різні звітні (податкові) періоди.
З огляду на викладене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо звітного (податкового) періоду, в якому у податковій звітності з ПДВ відображається результат коригування митних платежів, в частині доплати (повернення) суми ПДВ на підставі аркуша коригування.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Податкового кодексу; відносини, пов’язані із справлянням митних платежів, регулюються Митним кодексом України (далі — Митний кодекс), Податковим кодексом та іншими законами України з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу, частина друга статті 1 Митного кодексу).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу).
Пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX Податкового кодексу.
Відповідно до підпункту «в» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з ввезення товарів на митну територію України.
Згідно з підпунктом «г» пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу до податкового кредиту відносяться суми податку сплачені / нараховані у разі здійснення операцій з ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Пунктом 198.2 статті 198 Податкового кодексу визначено, що для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов’язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 Податкового кодексу.
Документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту у разі ввезення товарів на митну територію України, є митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку (пункт 201.12 статті 201 Податкового кодексу).
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів / послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 Податкового кодексу (пункт 198.6 статті 198 Податкового кодексу).
Відповідно до положень частини сьомої статті 269 Митного кодексу порядок внесення змін до митних декларацій, їх відкликання та визнання недійсними визначено пунктами 33 — 45 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року №450, зі змінами (далі — Положення №450).
Згідно з пунктом 37 Положення №450 після завершення митного оформлення зміни до митної декларації за формою єдиного адміністративного документа можуть вноситися, зокрема, шляхом заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування за формою згідно з додатком 4 до Положення №450.
Порядок оформлення аркуша коригування затверджений наказом Міністерства фінансів України від 06.11.2012 №1145, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.11.2012 за №1995/22307, зі змінами.
Правові основи функціонування СЕА ПДВ регулюються статтею 200-1 Податкового кодексу, пунктами 33, 34 і 34-1 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу та регламентуються Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569, зі змінами (далі — Порядок №569).
Платники ПДВ мають право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН на суму податку (∑ Накл), обчислену за формулою, встановленою пунктом 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу та пунктом 9 Порядку №569 (далі — реєстраційна сума). Обрахунок реєстраційної суми, а також складових формули, на підставі якої визначається така сума, здійснюється автоматично.
Однією із складових зазначеної формули є показник ∑ Митн — загальна сума податку, сплаченого платником податку безпосередньо або через уповноважену особу під час ввезення товарів на митну територію України, що визначається на підставі даних митних декларацій з урахуванням змін, внесених відповідно до аркушів коригування та додаткових декларацій, оформлених згідно із статтею 261 Митного кодексу, виходячи із сум податку, сплачених починаючи з 01.07.2015 під час ввезення товарів на митну територію України. Під час проведення розрахунку показника ∑ Митн застосовуються документи (митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 01.07.2015 року (пункт 9 Порядку №569).
Форма та порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за №159/28289, зі змінами (далі — Порядок №21).
Згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Порядку №21 до податкової декларації з ПДВ вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.
Відповідно до пункту 6 розділу ІІІ Порядку №21 платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає в податковій звітності. Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.
Операції з ввезення на митну територію України товарів, необоротних активів відображаються у рядках 11.1 (з основною ставкою), 11.2 (зі ставкою 7 відсотків), 11.3 (зі ставкою 14 відсотків) та 11.4 (без ПДВ) розділу II «Податковий кредит» податкової декларації з ПДВ (підпункт 1 пункту 4 розділу V Порядку №21).
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Податкового кодексу та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Результат коригування митних платежів, в частині доплати (повернення) суми ПДВ, відображається у складі податкової декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому відповідно до вимог митного законодавства оформлено аркуш коригування, незалежно від того, якою датою в СЕА ПДВ відображено показники на підставі такого аркуша коригування.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Податкового кодексу).