Запитання спричинене обмеженням щодо видів діяльності ФОПа групи ІІ. Вони можуть продавати товари будь-кому, а от послуги — лише населенню або платникам ЄП.
Проаналізуймо норми ПКУ, які визначають поняття «товари» та «послуги»:
— згідно з пп. 14.1.244 ПКУ, товари — це матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення;
— згідно з пп. 14.1.191 ПКУ, постачання товарів — це будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду;
— згідно з пп. 14.1.185 ПКУ, постачання послуг — це будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких нематеріальних активів, а також надання послуг, що споживаються у процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.
Особливості оподаткування програмної продукції
Наприклад, в ІПК ДПС від 28.12.2022 №2399/ІПК/99-00-21-03-02-06 зазначено: «Для цілей оподаткування ПДВ програмна продукція розглядається як товар…».
Водночас дивимося іншу консультацію, приміром, ІПК ДПС від 08.09.2023 №2880/ІПК/99-00-21-03-02-06: «У випадку, якщо Товариством здійснюється операція з надання іншому резиденту або нерезиденту права на використання комп’ютерної програми згідно з ліцензією або ліцензійним договором (без передачі права власності на таку комп’ютерну програму), то у розумінні норм, визначених пп. 14.1.185 та 14.1.203 ПКУ, та для цілей оподаткування ПДВ така операція буде розцінюватися як операція з постачання послуг».
Тобто зі змісту цих консультацій можемо зробити висновок: якщо продається відповідне право, то це постачання послуг, а якщо продається примірник, то це постачання товарів.
Обмеження для ФОПа на ЄП групи ІІ
Платники єдиного податку групи ІІ мають право провадити господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства (пп. 2 пп. 291.4 ПКУ).
Тобто ФОПи на ЄП групи ІІ не мають права надавати послуги суб’єктам господарювання, які перебувають на загальній системі оподаткування.
Висновок
Товарами згідно з ПКУ визнаються як матеріальні, так і нематеріальні активи (пп. 14.1.244 ПКУ):
— програмне забезпечення є нематеріальним активом;
— операція полягає у продажу конкретного примірника програмного забезпечення («MS Windows 10 Pro»), записаного на фізичний носій (диск), що підпадає під визначення постачання програмної продукції як примірника для кінцевого споживача (аналогія з пп. 26-1 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ);
— постачання такого примірника програмної продукції є передачею права на розпоряджання ним (у межах ліцензії кінцевого користувача), що відповідає визначенню постачання товарів (пп. 14.1.191 ПКУ);
— платники єдиного податку групи ІІ мають право здійснювати продаж товарів будь-яким суб’єктам, включаючи юросіб на загальній системі оподаткування (пп. 2 пп. 291.4 ПКУ).
Таким чином, на наш погляд, операція з продажу програмного забезпечення «MS Windows 10 Pro», яке записано на диску, ФОПом на єдиному податку групи ІІ юрособі на загальній системі оподаткування з погляду оподаткування єдиним податком розглядається як продаж товарів.
Це означає, що ФОП групи ІІ має право здійснювати таку операцію, не порушуючи умов перебування на спрощеній системі оподаткування.