• Посилання скопійовано

Коли визнавати дохід при наданні пакета послуг з річного обслуговування авто?

ТОВ реалізує річний комплексний пакет послуг з обслуговування вантажного авто за фіксованою ціною. Клієнт сплачує наперед і має право протягом року необмежено користуватися зазначеними послугами (діагностика, монтаж/демонтаж, балансування тощо) без додаткової оплати. Як у цьому разі визнати дохід та оподаткувати?

Визнання доходу в бухобліку

Дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови що оцінка доходу може бути достовірно визначена (пп. 5 НП(С)БО 15).

Відповідно до наведеної умови ТОВ продає пакет послуг на обслуговування вантажного автомобіля за фіксованою ціною на один транспортний засіб клієнта. Немає значення, скільки разів буде проведено діагностику, балансування, монтаж чи демонтаж, вартість послуги буде однакова, навіть якщо клієнт перевищить ліміт.

Тобто ТОВ отримує аванс (пп. 6 НП(С)БО 15).

А от як правильно визнати дохід — це питання, адже у нас є період, вартість послуг, проте немає кількісного визначення послуги. Для такого випадку пп. 12 НП(С)БО 15 визначено: якщо послуги полягають у виконанні невизначеної кількості дій (операцій) за визначений період часу, то дохід визначається шляхом рівномірного його нарахування за цей період (крім випадків, коли інший метод краще визначає ступінь завершеності надання послуг) (пп. 12 НП(С)БО 15).

Тоді ТОВ потрібно буде складати акт щомісяця на суму, яка визначається як 1/12 річної вартості послуг, незалежно від того, чи були вони надані, чи ні. Отже, бажано передбачити порядок складання документів у договорі.

На нашу думку, в цьому разі ідентифікувати, які саме послуги було надано, не обов’язково. Акт відповідатиме предмету договору: «послуги з обслуговування вантажного автомобіля».

Оподаткування послуг ПДВ

Ось тут є два варіанти.

Перший варіант — це визнавати ПЗ з ПДВ за загальними правилами. В яких ПЗ виникає за датою першої події — або отримання авансу, або складання акта про надання послуг.

Якщо у випадку, який ми розглядаємо, аванс завжди передуватиме факту надання послуг, то цей варіант є зручним і не потребуватиме додаткового обліку.

Якщо ж оплата надходитиме частками або не завжди наперед (у вигляді авансу), то можна скористатися другим варіантом. Він наведений у п. 201.4 ПКУ.

Платники податку в разі постачання товарів/послуг протягом періоду, за який складається така податкова накладна, постачання яких має безперервний або ритмічний характер:

— покупцям — платникам податку — можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платникові протягом такого місяця;

— покупцям — особам, не зареєстрованим платниками податку, — можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер, протягом такого місяця.

Якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла на рахунок у банку/небанківському надавачі платіжних послуг продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість постачених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця.

Для потреб цього пункту ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.

Автор: Пантюхова Анна

До змісту номеру