Щодо того, чи може ФОП на ЄП групи ІІІ здавати металобрухт, зазначимо, що перелік заборонених видів діяльності для платників ЄП першої — третьої груп наведено в пп. 291.5 ПКУ. Діяльності з продажу металобрухту там немає.
Тому, на наш погляд, ФОП на ЄП групи ІІІ має право здавати металобрухт, що утворився в його діяльності.
Також зазначимо, що для здавання метолобрухту додаткових дозволів не потрібно, бо чинним законодавством такі дозволи не передбачені. Діяльність зі здавання металобрухту, що утворюється у власній діяльності, не ліцензується.
Щодо того, чи треба отримувати спеціальний код КВЕД, то все залежить від регулярності подібної діяльності.
Зокрема, згідно з ІПК ДПСУ від 09.06.2021 №2308/ІПК/99-00-18-04-03-06 і ГУ ДПС у Чернівецькій області від 07.06.2021 №2274/ІПК/24-13-18-04-13, якщо продаж ОЗ підприємством не є обраним видом діяльності та має місце епізодична операція, то для продажу об’єктів ОЗ додавати спеціальний «торговельний» КВЕД «єдиноподатникам» не потрібно.
На нашу думку, такий самий висновок можна зробити і щодо продажу металобрухту. Якщо йдеться про поодинокі випадки здавання металобрухту, наприклад двічі на рік, і цей металобрухт виник унаслідок власної господарської діяльності, то це важко назвати окремим видом підприємницької діяльності.
Утім, за бажання, або якщо таких операцій три чи більше на рік, і у податківців виникнуть підстави вважати здавання металобрухту видом підприємницької діяльності, такий код КВЕД варто додати до ЄДР та Реєстру платників ЄП.
На наш погляд, це може бути код КВЕД 46.77 «Оптова торгівля відходами та брухтом».
Згідно з Методосновами №396, цей клас включає:
— оптову торгівлю металевими та неметалевими відходами та брухтом, матеріалами для вторинного перероблення, у т. ч. їх збирання, сортування, сепарацію, демонтаж (розбирання) відпрацьованих виробів, таких як автомобілі, з метою одержання їхніх деталей, що можуть бути використані повторно, фасування та перефасування, зберігання та доставку, але без операцій з їх трансформації (перероблення). Крім того, відходи, що їх купують і продають, мають залишкову вартість.
Цей клас також включає:
— демонтаж (розбирання) автомобілів, комп’ютерів, телевізорів та іншого устатковання на придатні до використання деталі з метою їх перепродажу переробним підприємствам;
— збирання відпрацьованої електроніки, у т. ч. побутової, для подальшого продажу переробним підприємствам (без їх демонтажу).
Цей клас не включає:
— збирання побутових і промислових відходів з метою їх подальшого оброблення, див. 38.1;
— перероблення відходів не для подальшого використання у процесі промислового виробництва, а з метою знищення, див. 38.2;
— перероблення відходів, брухту й інших предметів на вторинну сировину, коли процес їх трансформації (перероблення) є обов’язковим (при цьому вторинна сировина, що її одержали, придатна для безпосереднього використання у процесі промислового виробництва, але не є кінцевою продукцією), див. 38.3;
— демонтаж (розбирання) автомобілів, комп’ютерів, телевізорів та іншого устатковання з метою їх утилізації, див. 38.1;
— демонтаж (розбирання) кораблів, див. 38.31;
— розрізання транспортних засобів механічним способом, див. 38.32;
— роздрібну торгівлю вживаними товарами, див. 47.79.