Суттєво. ЮО є податковим агентом щодо нарахування, утримання та сплати ПДФО і ВЗ з доходів, нарахованих на підставі рішення суду, незалежно від того, яким чином здійснюється виконання рішення суду.
! Податковим агентам
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Банк сплачує за рішенням суду фізичній особі з перерахуванням коштів на її рахунок інфляційні втрати та три проценти річних за порушення грошового зобов’язання згідно з частиною другою ст. 625 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ).
Крім того, приватний або державний виконавець за рішенням суду відповідно до відкритого виконавчого провадження стягує з Банку у примусовому порядку на користь фізичної особи інфляційні втрати та три проценти річних. Про суму такого стягнення Банку стає відомо на наступний день після стягнення відповідно до виписки банку-кореспондента.
У резолютивній частині рішень суду немає вказівки про те, що сума доходу фізичної особи підлягає стягненню за відрахуванням податків та інших обов’язкових платежів.
Платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором сума інфляційних витрат та три проценти річних, яка сплачується фізичній особі Банком за рішенням суду?
2. Якщо так, чи є Банк податковим агентом щодо суми інфляційних витрат та три проценти річних, яка сплачується Банком фізичній особі за рішенням суду?
3. Чи підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором сума інфляційних витрат та три проценти річних, яка стягується з Банку у примусовому порядку приватним або державним виконавцем на користь фізичної особи?
4. Якщо так, чи вірно Банк розуміє, що в разі стягнення з Банку приватним або державним виконавцем інфляційних витрат та три проценти річних на користь фізичної особи у примусовому порядку Банк не є податковим агентом та відповідно до пп. 168.1.3 п. 168.1 ст. 168 Кодексу фізична особа зобов’язана самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу, подати річну декларацію та сплатити в установлені законом терміни податок на доходи фізичних осіб та військовий збір?
Законом України від 10 жовтня 2024 року №4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період воєнного стану», який набрав чинності з 01.12.2024, унесено зміни до розділу IV Кодексу та п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (далі — Закон №4015).
Щодо першого — четвертого питань
Статтею 625 ЦКУ передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням установленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб урегульовано розділом ІV Кодексу, згідно з п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа — резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, податковий агент.
Відповідно до пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування фізичної особи — резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Загальний оподатковуваний дохід — це будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду (п. 164.1 ст. 164 Кодексу).
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включаються, зокрема, інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (пп. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у п. 167.2 — 167.5 ст. 167 Кодексу).
Також вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором для платників, зазначених у пп. 1 пп. 1.1 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (пп. 1 пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору для платників, зазначених у пп. 1 пп. 1.1 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, становить 5 відсотків об’єкта оподаткування, визначеного пп. 1 пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Слід зазначити, у разі якщо нарахування Банком на користь фізичних осіб на підставі рішення суду інфляційних витрат та трьох процентів річних здійснювалося до набрання чинності Законом №4015, то такий дохід оподатковується військовим збором за ставкою 1,5 відсотка, після набрання чинності — 5 відсотків.
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу та пп. 1.4 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Податковий агент, поняття якого наведено у пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу, та ставку військового збору, визначену в пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу та пп. 1.4 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Враховуючи викладене, сума інфляційних витрат та три проценти річних, які нараховуються (виплачуються) Банком на користь фізичних осіб на підставі рішення суду, включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід та оподатковуються на загальних підставах.
При цьому Банк як юридична особа є податковим агентом, зокрема, щодо нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору з доходів, нарахованих на підставі рішення суду, незалежно від того, яким чином здійснюється виконання рішення суду, у вигляді безспірного списання або при добровільному виконанні судового рішення.
Крім того, податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов’язки, встановлені Кодексом для платників податків (п. 18.2 ст. 18 Кодексу).
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.