ФОП — платник за виконавчим провадженням потенційно має отримати суму сплаченого авансу за послуги, відшкодування адвокатських та судових витрат. Тож з’ясуймо, як отримання таких коштів вплине на дохід ФОПа — платника єдиного податку.
Для фізособи-підприємця доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі (пп. 1 п. 292.1 ПКУ).
До суми доходу платника ЄП включається:
— вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг);
— сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (для групи 3 платників ПДВ);
— винагороди за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування, агентськими договорами (без урахування транзитних сум) (п. 292.3 ПКУ).
До доходу не включаються:
— пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті;
— страхові виплати і відшкодування; доходи у вигляді бюджетних грантів;
— доходи від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується в її госпдіяльності (п. 292.1 ПКУ);
— доходи, визначені п. 292.11 ПКУ.
Своєю чергою, не є доходом ФОПа суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) — платникові єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів (пп. 5 п. 292.11).
Отже, повернений аванс до складу доходу ФОПа не включають.
Щодо відшкодування судових витрат, то в ЗІР є дві консультації:
— 107.01.03: «Чи включається дохід, отриманий як компенсація (відшкодування) за рішенням суду, до доходу, що дає право ФОПу зареєструватися платником ЄП та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування в наступному податковому періоді?»;
— 107.01.03: «Чи включається до складу доходу ФОПа — платника ЄП (першої — третьої груп) сума коштів отримана за рішенням суду у вигляді грошової компенсації (відшкодування) судових витрат (у тому числі судового збору, сплаченого такою особою)?».
У цих консультаціях чітко визначено, що отримане відшкодування судових витрат (судового збору та витрат, пов’язаних із розглядом справи), не є доходом, отриманим від госпдіяльності, і тому до складу доходу платників єдиного податку не включається.
Але такий дохід включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи як додаткове благо й оподатковується ПДФО та ВЗ на загальних підставах.
Окремо про адвокатські витрати нічого не сказано, але, на нашу думку, в цій ситуації потрібно діяти за аналогією зі судовими витратами.
Отже, для ФОПа кошти, отримані як:
— повернення авансового платежу, — не є доходом і не оподатковуються. У ПКУ щодо цього є пряма норма пп. 5 п. 292.11 ПКУ;
— відшкодування судових та адвокатських витрат не є доходом ФОП. Проте ці кошти включаються до складу доходу ФОПа як додаткове благо й оподатковуються в загальному порядку ПДФО та ВЗ.