• Посилання скопійовано

Чи може виробник алкоголю продати напої підприємству для використання під час свята?

Підприємство — виробник алкогольних напоїв, який має ліцензію на виробництво та не має ліцензії на роздрібний продаж, планує продати партію алкогольних напоїв іншому підприємству для використання під час святкових заходів для працівників. Це останнє підприємство також не має ліцензії на роздрібний продаж алкогольних напоїв. Чи може підприємство-виробник продати алкогольні напої підприємству, яке не має ліцензії на роздрібний продаж?

Як ми написали в «ДК» №6/2023, підприємство, що має ліцензію на виробництво алкогольних напоїв, має право здійснювати оптову торгівлю зазначеними алкогольними напоями без отримання окремої ліцензії на таку оптову торгівлю. Тобто виробник може продавати алкогольні напої власного виробництва без отримання додаткової ліцензії на оптову торгівлю такими напоями.

Оптова торгівля — це діяльність з придбання та відповідного перетворення товарів для наступної їх реалізації суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) (ст. 1 Закону №4811).

1 Закон України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Тобто, за визначенням із Закону №481, до оптової торгівлі належить продаж продукції не тільки роздрібним торгівцям, а й іншим суб’єктам господарювання.

Схожий висновок читаємо і в ІПК ДПСУ від 16.03.2021 №970/ІПК/99-00-09-03-02-06 (див. «ДК» №13/2021).

Отже, на наш погляд, виробник може продати партію алкогольних напоїв підприємству, яке не має відповідної ліцензії.

Щоправда, в роз’ясненні Криворізького північного управління ГУ ДФС від 17.06.2019 наголошувалося: при заповненні товарно-транспортної накладної на переміщення алкогольних напоїв (форма №1-ТН) у рядку «Одержувач» такої накладної зазначають, зокрема, номер і дата видачі ліцензії, що засвідчує право суб’єкта господарювання — одержувача на провадження конкретного виду діяльності.

Виходить, цей реквізит у наведеній ситуації не буде заповнено. Але і відповідальності за це не передбачено, що підтверджують і податківці у тому самому роз’ясненні.

Звертаємо увагу, що розрахунок з покупцем має здійснюватися тільки через банк — покупець оплачує алкоголь виключно на банківський рахунок продавця.

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру