Наказом Мінфіну від 22.09.2021 №512 затверджено Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи та Порядок надсилання Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.
Ані в Порядку, ані у формі Повідомлення нічого не сказано про можливість анулювання Повідомлення чи виправлення помилок.
Але ДПС надала відповідь на запитання в ЗІР (103.29): «Як платнику податків — контролюючій особі виправити помилку в раніше поданому Повідомленні про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом України в іноземній юридичній особі (КІК) або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи?».
Так, ДПС пише, що потрібно подати нове Повідомлення з виправленою інформацією.
Виправляти слід так:
при створенні документів у розділі «Введення звітності» приватної частини Електронного кабінету платник податків — контролююча особа у верхній панелі навігації самостійно встановлює фільтр за параметрами: «Рік», «Період» — зазначає поточний період подання Повідомлення; обирає тип форми «F13 Запити».
Із переліку запитів обирає електронну форму «Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом України в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи» (ідентифікатор форми J/F 1308001) та заповнює запропоновані поля, зокрема у полі «Стан документа» з випадного списку обирає «новий звітний документ» або «уточнюючий документ».
Платник податків — контролююча особа заповнює форму Повідомлення, де у рядках зазначає правильні дані та причини виправлених помилок у рядку 24 «додаткова інформація (пояснення) до Повідомлення», підписує та надсилає до контролюючого органу.
На наш погляд, якщо Повідомлення виправляти до граничного строку його подання, слід подавати «новий звітний документ». Якщо після, — «уточнюючий документ».
Граничний строк подання — протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю) (див. п. 6 Порядку).
Але яким чином заповнювати Повідомлення, щоб анулювати раніше подане, незрозуміло.
Наприклад, у рядку 5 Повідомлення слід навести причину подання Повідомлення. Серед наведених там причин немає такої, як анулювання. Є причини, пов’язані з набуттям контролю і втратою контролю. На наш погляд, якщо початкове Повідомлення подавалося з причиною «1» (безпосереднє набуття частки) і заповнювався розділ ІІІ Повідомлення, то уточнююче Повідомлення слід подати з причиною, наприклад, «7» (відчуження частки) і в розділі ІІІ дату відчуження зазначити таку саму, як і дата набуття частки. Причому розділ І буде заповнено даними фізособи, розділ ІІ — даними іноземної юрособи.
А в рядку 24 буде надано додаткову інформацію, в якій пояснено причини подання уточнюючого Повідомлення. На наш погляд, там слід написати, що початкове Повідомлення подано помилково, і це уточнююче (чи звітне нове) Повідомлення подають для анулювання даних початкового Повідомлення.
Повторимося: ми навели власний погляд на порядок анулювання помилково поданого Повідомлення. Але позаяк нормативно це питання не врегульовано, для уникнення непорозумінь із податковими органами може бути доречно отримати індивідуальну податкову консультацію.
На наш погляд, помилкове Повідомлення обов’язково потрібно анулювати. Інакше в реєстраційних даних платника податку буде зафіксовано факт наявності КІК, що призводить до обов’язку подавати відповідну звітність КІК. А якщо звітність не буде подана, до платника застосують штрафні санкції.