Суттєво. Банк не має права завершити валютний нагляд за експортною операцією після зарахування на поточний рахунок резидента коштів, що надійшли від нерезидента за товар, якщо ці кошти не переказувалися з-за кордону в Україну.
! Суб’єктам ЗЕД
Головне управління ДПС у Рівненській області за результатами розгляду звернення Підприємства на отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи податкової служби, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі — Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що при розрахунках за експортним контрактом на поставку товарів кошти в іноземній валюті надійшли на розподільчий рахунок Підприємства від нерезидента з рахунку, який відкрито в банківській установі в Україні.
Уповноважений банк повідомив Підприємство про неможливість завершення здійснення валютного нагляду за зазначеною експортною операцією згідно із вимогами підпункту 14-19 пункту 14 Постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (далі — Постанова №18).
Враховуючи вищевикладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи є порушенням валютного законодавства оплата нерезидентом товару за експортним контрактом з валютного рахунку, відкритого в банківській установі України?
2. Яким чином у такому випадку буде завершено здійснення валютного нагляду?
Щодо питання 1.
Законом України від 21.06.2018 №2473-VIII «Про валюту і валютні операції» (далі — Закон №2473) визначені правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов’язки суб’єктів валютних операцій і уповноважених установ та встановлена відповідальність за порушення валютного законодавства.
Принципи валютного регулювання викладені в статті 2 Закону №2473 та передбачають, зокрема, право фізичних та юридичних осіб — резидентів укладати угоди з резидентами та (або) нерезидентами та виконувати зобов’язання, пов’язані з цими угодами, у національній валюті чи в іноземній валюті, у тому числі відкривати рахунки у фінансових установах інших країн.
Відповідно до частин першої і третьої статті 3 Закону №2473 відносини, що виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюються Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, а також нормативно-правовими актами Національного банку України (далі — НБУ), прийнятими відповідно до цього Закону. У разі якщо положення інших законів суперечать положенням Закону №2473, застосовуються положення цього Закону.
Порядок проведення розрахунків за валютними операціями згідно із частиною 4 статті 5 Закону №2473 визначається Національним банком України (далі — НБУ).
Відповідно до пункту 16 розділу І Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 02 січня 2019 року №5 (далі — Положення №5), розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках.
На підставі частини першої статті 13 Закону №2473 НБУ має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, а також винятки та (або) особливості запровадження цього заходу захисту для окремих товарів та (або) галузей економіки за поданням Кабінету Міністрів України.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону №2473 у разі встановлення НБУ граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених НБУ.
Згідно з Положенням про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженим постановою Правління НБУ від 02 січня 2019 року №5 (далі — Положення №5), встановлено граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів 365 календарних днів.
Для запобігання виведенню капіталу за кордон і недопущення виникнення макроекономічних дисбалансів Постановою №18 з 05 квітня 2022 року встановлені граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів — 180 календарних днів.
Відповідно до пункту 23 розділу ІІ Положення 5 розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше законодавчо визначеного строку. Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку.
Пунктом 19 розділу ІІІ Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління НБУ від 02 січня 2019 року №7 (далі — Інструкція №7), передбачено, що грошові кошти від експорту товарів мають бути зараховані на відкритий у банку поточний рахунок резидента не пізніше граничних строків розрахунків.
Щодо питання 2.
Згідно із пунктом 16 Інструкції №7 банк здійснює валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операцією з експорту товарів за кожним фактом здійснення поставки товару.
На підставі підпункту 1 пункту 9 розділу ІІІ Інструкції №7 банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків, зокрема у разі експорту товару — після зарахування на поточний рахунок резидента в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента за товар (уключаючи кошти, переказані резидентом із власного рахунку, відкритого за кордоном, якщо розрахунки за експорт товару здійснювалися через рахунок резидента, відкритий за кордоном, та резидентом подано документи іноземного банку, які підтверджують зарахування коштів від нерезидента за товар), або від банку (резидента або нерезидента) за документарним акредитивом, відкритим на користь резидента за операцією з експорту товару.
При цьому відповідно до підпункту 14-19 пункту 14 Постанови №18 банк не має права завершити здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операцією з експорту товарів після зарахування на поточний рахунок резидента в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента за товар, якщо ці кошти не переказувалися з-за кордону в Україну.
Водночас зазначаємо, що висновки щодо наявності факту порушення граничних строків розрахунків за експортними операціями та підстав для нарахування пені, згідно з частиною 4 статті 13 Закону №2473-VIII, можливо зробити лише за результатами проведеної документальної перевірки суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.