Вранці 24 лютого 2022 року РФ фактично розпочала війну проти нашої держави. Тоді Президент оперативно підписав Указ №64/2022, яким в Україні запроваджено воєнний стан з 24 лютого строком на 30 діб.
Проте оскільки військові дії тривають, то 14 березня Володимир Зеленський підписав Указ №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні». 15 березня нардепи підтримали законопроєкт №7168 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».
Закон №2119-IX опублікований 18 березня в «Голосі України» №59 (7809) та цього ж дня набрав чинності. Тому наразі воєнний стан триватиме до 25 квітня.
Воєнний стан — це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.
Він передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Які обмеження застосовують в цей час? Що робити роботодавцю через воєнний стан? Що з роботою банків, продажем валюти та готівкою через воєнний стан? Про це ми розповімо далі.
А ще у березні набрали чинності закони, якими запроваджено пільги зі сплати податків та звітування з них на час дії воєнного стану. Про них ми теж поговоримо у відповідях на окремі запитання.