Нагадаємо, що про облік відстрочених податкових активів ми розповіли в «ДК» №6/2018.
У наведеному в запитанні випадку підприємство перейшло на інші правила обчислення податку на прибуток, тож йому потрібно закрити рахунок 17 та списати відстрочені податкові активи.
У цьому разі можна скористатися рекомендаціями, запропонованими Мінфіном у листі від 14.04.2010 р. №31-34000-20-27/8144. Хоча вони стосуються іншої ситуації (списання залишку ВПА при переході на норми П(С)БО 25), ця ситуація є аналогічною, а саме відбувається перехід на інші правила оподаткування, за якими ВПА вже не визначається. У нашому випадку потрібно списати залишок ВПА до складу витрат. Відповідно до Інструкції №2911 за кредитом рахунку 17 зменшують ВПА за рахунок витрат, пов’язаних із нарахуванням податків на прибуток у поточному звітному періоді, тобто Д-т 98 К-т 17 на суму залишку ВПА.
1 Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999 р. №291.
У вищезгаданому листі Мінфін також повідомив, що у гр. 3 Балансу «На початок звітного періоду» у загальному порядку відображають сальдо за зазначеними рахунками.
У першому місяці переходу на інший формат звітності (в нашому випадку — на особливі правила сплати податку на прибуток) сальдо за рахунками 17 і 54 згортають взаємною кореспонденцією цих рахунків з відображенням різниці на рахунку 85 «Інші витрати». Це була порада Мінфіну для малого підприємства, а ті підприємства, які застосовують 9-й клас рахунків, можуть списати різницю, що виникла на рахунку 17, на субрахунок 98 «Податок на прибуток».
Списання ВПА не є базою оподаткування податком на прибуток за особливими умовами. Відповідно до п. 135.2 ПКУ базою оподаткування операцій резидента «Дія.Сіті» — платника податку на особливих умовах є грошове вираження об’єкта оподаткування, розрахованого за правилами, визначеними п. 135.2 ПКУ та пп. 141.9-1.3 ПКУ. Там немає операції зі списання ВПА.