Статтею 181 СКУ передбачено способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину, і вони визначаються:
— за домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій та/або натуральній формі;
— за рішенням суду аліменти, які присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Крім того, згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 182 СКУ розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. А їх мінімальний гарантований розмір на одну дитину не може бути меншим за 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Утримуючи аліменти із зарплати працівника, потрібно враховувати встановлені ст. 128 КЗпП обмеження розміру усіх відрахувань із заробітної плати.
Нагадаємо, що відрахування аліментів здійснюється зі суми зарплати після утримання з неї податків і зборів, тобто ПДФО та військового збору (ч. 1 ст. 70 Закону про виконавче провадження).
Що ж робити з аліментами, якщо під час карантину працівник перебуває у відпустці без збереження зарплати і не має доходу?
В абз. 2 ч. 6 ст. 71 Закону про виконавче провадження сказано: якщо стягнути аліменти в зазначеному розмірі неможливо, підприємство, установа, організація, фізособа-підприємець, фізособа, які проводили відрахування, нараховують боржникові заборгованість зі сплати аліментів.
Заборгованість визначається у нижченаведений спосіб.
Враховуючи ситуацію, зазначену в запитанні, згідно з виконавчим листом утримання становлять 1/4 заробітку щомісяця, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Припустімо, працівник перебуває у відпустці без збереження зарплати з липня 2022 року та має дитину до 6 років.
З 1 липня 2022 року розмір прожиткового мінімуму на дітей віком до 6 років становить 2201,00 грн.
Відповідно мінімальний розмір аліментів для дитини становить 1100,50 грн (2201,00 грн х 50%).
Проте утримати цю суму роботодавець не може через відсутність у працівника зарплати.
А позаяк працівник заробітної плати не має через відпустку за власний рахунок, то роботодавець з липня й надалі (за аналогічним розрахунком суми заборгованості) у Звіті про здійснення відрахувань і виплат (додаток 2 до Інструкції №512/5) у графі «Примітки» показує заборгованість зі сплати аліментів за відповідний місяць із зазначенням причини несплати — наприклад, за липень 2022 року: «відсутність заробітної плати через відпустку без збереження зарплати. Борг становить 1100,50 грн».
Подаючи такий Звіт, радимо, за потреби, як і у випадку звільнення працівника-боржника, додати супровідний лист із обґрунтуванням причини несплати аліментів.
Конкретних строків подання Звіту законодавством не визначено, але варто його подати відразу після закінчення виплати зарплати.
Суму заборгованості за аліментами працівник може погасити після виходу на роботу та відновлення отримання зарплати, прийнявши відповідне рішення та звернувшись до роботодавця з відповідною заявою довільної форми. Це право передбачено ст. 187 СКУ. Працівник на власний розсуд визначає в заяві розмір відрахувань і строк (скажімо, на кілька місяців), протягом якого здійснюватимуться такі відрахування. Роботодавець зобов’язаний провести за такою заявою утримання аліментів у тому самому порядку, як і за виконавчим листом. При цьому розмір аліментів може бути більше ніж 50% чи 70%.
Якщо працівник за добровільним рішенням, викладеним у заяві, згодиться погашати заборгованість, що утворилася за аліментами за час перебування його у відпустці без збереження зарплати, то роботодавець має цей факт фіксувати у Звіті про здійснення відрахувань і виплат (за відповідний місяць, у якому погасили частину заборгованості) у графі «Примітки» — наприклад, у грудні 2022 року працівник почав працювати й отримав заплату, крім утриманої суми аліментів у грудні погасили борг за аліментами за липень та серпень 2022 року за заявою, тоді в зазначеній графі потрібно написати на кшталт: «Погашено частину боргу за заявою за липень та серпень 2022 року в сумі 2201,00 грн». А саму суму утриманих аліментів за грудень зазначити у графі «Утримана сума».
До речі, згідно з СКУ аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більше ніж за десять років, що передували пред’явленню виконавчого листа до виконання.