• Посилання скопійовано

Працівник у теробороні: що варто знати роботодавцю

Роз’яснення Бориспільського відділу адміністрування податків з фізичних осіб ГУ ДПС у Київській області від 27.10.2022 р.

Суттєво. Підтвердженням законності відсутності працівника на роботі у зв’язку з виконанням завдань тероборони може бути документ, виданий командиром добровольчого формування, про час виконання таких обов’язків.

!  Працедавцям

До Бориспільського відділу адміністрування податків з фізичних осіб звернулися з питанням, чи може працівник, який є членом добровольчого формування територіальної громади, одночасно виконувати свої трудові обов’язки за основним місцем роботи та виконувати завдання територіальної оборони.

Бориспільський відділ адміністрування податку з фізичних осіб роз’яснює, що згідно зі ст. 1 Закону України «Про основи національного спротиву» від 16.07.2021 р. №1702-IX (далі — Закон №1702) зазначено, що добровольче формування територіальної громади (далі — ДФТГ) — це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони.

Завданнями територіальної оборони відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону №1702 є:

— своєчасне реагування та вжиття необхідних заходів щодо оборони території та захисту населення на визначеній місцевості;

— участь у посиленні охорони та захисті державного кордону;

— участь у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків ведення воєнних (бойових) дій.

Членом добровольчого формування може бути громадянин України, який відповідає вимогам, указаним у ч. 3 ст. 9 Закону №1702, й уклав контракт добровольця територіальної оборони за формою, затвердженою Наказом Міноборони від 07.03.2022 р. №84 «Про затвердження форми контракту добровольця територіальної оборони та посвідчення добровольця територіальної оборони».

У цьому наказі зазначається, що на такого працівника поширюються гарантії, що встановлені в ст. 119 КЗпП.

Відповідно до ч. 1 ст. 119 КЗпП, на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи і посади.

Разом з тим, зважаючи на специфіку служби в територіальній обороні, яка може передбачати не постійне, а періодичне залучення працівника до виконання таких обов’язків, роботодавцю в кожному конкретному випадку слід виходити із рівня залучення працівника до участі в територіальній обороні, кількості робочого часу, який витрачає працівник на цю діяльність, та ефективність і можливість виконання його обов’язків за трудовим договором, тобто не потрібно в обов’язковому порядку видавати наказ про увільнення працівника від виконання роботи за трудовим договором.

Якщо працівник знаходиться в ТрО неповний робочий день, то потрібно розрахувати середньогодинну зарплату.

У листі Міністерства економіки України від 13.07.2021 р. №4711-06/36275-071: «середня зарплата, як правило, нараховується виходячи із середньоденної заробітної плати. Середньогодинний заробіток обчислюється у випадках, коли згідно із законодавством необхідно здійснити працівнику оплату за середнім заробітком лише декількох годин».

1 Див. «ДК» №33-34/2021, коментар «ДК». — Прим. ред.

Підтвердженням факту законності відсутності працівника на роботі у зв’язку з виконанням завдань територіальної оборони може бути документ, виданий командиром добровольчого формування про час виконання таких обов’язків (довідка, графік чергування, табель обліку часу виконання обов’язків і т. п.).

Бориспільський відділ адміністрування податків з фізичних осіб ГУ ДПС у Київській області

До змісту номеру