• Посилання скопійовано

Чи може «єдинник» бути засновником інших підприємств?

Чотири фізособи (у рівних частках) планують створити ТОВ на III групі ЄП, аби потім це ТОВ викупило 100% СК в інших ТОВ. Діяльність головного ТОВ полягатиме виключно в інвестуванні до СК таких інших ТОВ. Якими є податкові наслідки та облік придбання часток інших ТОВ?

Згідно з пп. 291.5.5 ПКУ, не можуть бути платниками ЄП групи III СГ, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юрособам, які не є платниками ЄП, дорівнює або перевищує 25%. Тобто не може бути платником ЄП ТОВ, засновником якого є юрособа-«загальник», частка якої у СК ТОВ на ЄП дорівнює чи більша за 25%.

У ситуації, яка розглядається, засновниками ТОВ III групи є фізособи. Тому заборона пп. 291.5.5 ПКУ на цю ситуацію не поширюється.

Поряд з цим, згідно з п. 7 пп. 291.5.1 ПКУ не можуть бути платниками ЄП групи III суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність з управління підприємствами. Тож треба встановити, чи підпадає інвестування в інші підприємства під визначення такого виду діяльності, як управління такими підприємствами.

На жаль, якщо звернутися до КВЕД, чіткої інформації наразі там недостатньо, і, можливо, краще з цього питання отримати індивідуальну податкову консультацію.

Адже згідно зі старим КВЕД ДК 009:2005 «Управління підприємством» — це код 74.15.0.

Цей підклас включав у себе (див. на сайті Держстату):

— діяльність з управління холдинговими компаніями, що оперують переважно в сфері володіння цінними паперами (або іншими частками капіталу) інших компаній і підприємств з метою здійснення контролю над ними або впливу на прийняття ними управлінських рішень;

— діяльність арбітражних керуючих.

Цей підклас також включав:

— діяльність нефінансових холдингових компаній;

— діяльність штаб-квартир (офісів) компаній, централізованих правлінь і подібних органів, які керують, контролюють і управляють іншими підрозділами компанії чи підприємства та які зазвичай здійснюють функції з планування та стратегічного чи організаційного керівництва компанією або підприємством.

Як бачимо, основним моментом для визначення того, що здійснюється певний вид економічної діяльності, у цьому випадку було здійснення керівництва компаніями, у які зроблено інвестиції (що і відбувається, якщо ТОВ належить 100% СК іншого ТОВ).

З 01.01.2012 р. КВЕД ДК 009:2005 скасовано, натомість набрав чинності КВЕД ДК 009:2010. Він не містить такого виду діяльності, як управління підприємством.

Але на сайті Держстату можемо подивитися, які коди чинного КВЕД відповідають коду 74.15.0 скасованого КВЕД:

64.20 «Діяльність холдингових компаній». Включає діяльність фінансових холдингових компаній, які володіють активами (контрольним пакетом акцій) групи дочірніх підприємств, але не залучені до керування ними;

70.10 «Діяльність головних управлінь (хед-офісів)». Включає: діяльність холдингових компаній, які залучені до керування; діяльність головних управлінь (хед-офісів), централізованих адміністративних офісів та різних офісів, що здійснюють ведення справ, спостерігають та керують іншими підрозділами компанії або підприємства, здійснюють стратегічне чи організаційне планування, беруть участь у прийнятті рішень;

70.22 «Консультування з питань комерційної діяльності й керування». Включає: діяльність арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів).

У ситуації, яку ми розглядаємо, діяльність, яку здійснюватиме головне ТОВ, підпадає під код 64.20. Адже воно володітиме 100% часток в інших ТОВ і не здійснюватиме іншої діяльності.

Таким чином, на думку автора, в ситуації, що розглядається, ТОВ не може перебувати на ЄП групи III. Воно може бути лише на загальній системі оподаткування. Такий самий висновок читаємо і в IПК ДФСУ від 18.09.2018 р. №4079/6/99-99-12-02-03-15/IПК.

Придбані частки в інших ТОВ обліковують на головному ТОВ у складі фінансових інвестицій на субрахунку 141 «Iнвестиції пов'язаним сторонам за методом участі в капіталі» за методом участі в капіталі.

Олександр ЗОЛОТУХІН, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру