Юрособа є учасником ТОВ (55%). У ТОВ за перший рік діяльності збиток — 100 тис. грн, за другий рік прибуток — 800 тис. грн. Як розмір прибутку впливає на фінансовий результат юридичної особи (якщо дивіденди не нараховувалися і якщо були нараховані, але не виплачені)? Чи виникають податкові різниці у юридичної особи?
Бухгалтерський облік
Метод участі в капіталі — метод обліку інвестицій, згідно з яким балансова вартість інвестицій відповідно збільшується або зменшується на суму збільшення або зменшення частки інвестора у власному капіталі об'єкта інвестування (п. 3 НП(С)БО 12).
На дату балансу такі інвестиції відображають за вартістю, що визначається з урахуванням зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування, крім тих, що є результатом операцій між інвестором та об'єктом інвестування (п. 12 НП(С)БО 12).
Балансова вартість фінансових інвестиції збільшується (зменшується) на суму, що є часткою інвестора в чистому прибутку (збитку) об'єкта інвестування за звітний період, із включенням цієї суми до складу доходу (втрат) від участі у капіталі.
Одночасно балансова вартість фінансових інвестицій зменшується на суму визнаних дивідендів від об'єкта інвестування.
Приклад обліку фінінвестицій наведено в додатку 2 до НП(С)БО 12.
Якщо емітент отримує прибуток, то збільшення частки інвестора в чистому прибутку відображають проведенням: Д-т 141 К-т 721. Якщо емітент отримує збиток, то втрати інвестора відображають проведенням: Д-т 961 К-т 141.
Таким чином, якщо в ситуації, яку ми розглядаємо, емітент (ТОВ) отримав збиток 100 тис. грн, в обліку інвестора буде проведення: Д-т 961 К-т 141 — 55000 грн (100000 х 55%).
Якщо наступного року отримано чистий прибуток — 800000 грн: Д-т 141 К-т 721 — 440000 грн (800000 х 55%).
Якщо ТОВ нарахує дивіденди своїм засновникам, наприклад, на половину суми отриманого чистого прибутку, 400000 грн, в обліку інвестора буде проведення: Д-т 373 К-т 141 — 220000 грн (400000 х 55%).
Тобто, по-перше, проведення щодо дивідендів інвестор робить за фактом нарахування дивідендів, незалежно від того, виплачені вони чи ні.
По-друге, такі дивіденди зменшують балансову вартість фінінвестиції, але не впливають на суму фінрезультату інвестора. Отже, сума таких дивідендів до доходів інвестора не включається.
Чи виникають податкові різниці у юрособи — платника податку на прибуток?
Так, виникають.
Фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств, платників єдиного податку та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від інших платників цього податку (крім інститутів спільного інвестування та платників, прибуток яких звільняється від оподаткування відповідно до положень цього Кодексу, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування) (пп. 140.4.1 ПКУ).
Тобто фінрезультат до оподаткування зменшується на суму за проведенням: Д-т 141 К-т 721.
Причому згадаймо, що за пп. 291.5.5 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку груп 1 — 3 суб'єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юрособам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25%.
Таким чином, якщо інвестор є платником податку на прибуток і має у ТОВ частку 55%, то таке ТОВ не може бути платником ЄП групи 3.
Таке ТОВ може бути або платником податку на прибуток, або платником ЄП групи 4. Звісно, якщо це українське ТОВ.
Поряд з цим, згідно з пп. 140.5.3 ПКУ, фінрезультат до оподаткування збільшується на суму втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації.
Отже, фінрезультат до оподаткування збільшується на суму за проведенням: Д-т 961 К-т 141.
А на суму нарахованих дивідендів податкових різниць немає.
Зверніть увагу: в пп. 140.4.1 ПКУ йдеться про зменшення фінансового результату до оподаткування на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на користь платника податку від інших платників цього податку.
Але це не стосується ситуації, яку ми розглядаємо, бо нараховані дивіденди не збільшують доходів інвестора, а зменшують балансову вартість інвестиції (Д-т 373 К-т 141). А податкова різниця за пп. 140.4.1 ПКУ стосується тих дивідендів, які збільшують доходи.
Фактично дивіденди вже «сидять» у доходах, відображених проведенням — Д-т 141 К-т 721.
А до цих останніх доходів податкова різниця за пп. 140.4.1 ПКУ застосовується. Тому якщо застосувати різницю і до дивідендів, податкова різниця фактично на суму дивідендів задвоїться.
Тож, повторимося, на суму нарахованих дивідендів у ситуації, яку ми розглядаємо, податкова різниця за пп. 140.4.1 ПКУ не застосовується.
Олександр ЗОЛОТУХІН, «Дебет-Кредит»