Iндивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 27.10.2020 р. №4443/IПК/99-00-05-06-02-06
Щодо особливостей оподаткування ПДВ операції з програмною продукцією, придбаною у нерезидента, та відображення такої операції в податковій звітності (витяг)
Суттєво. Якщо нерезидент — розробник ПЗ набуває права власності на це ПЗ і надалі передає право власності на нього замовнику-резиденту, така операція не оподатковується ПДВ.
! Замовникам програмного забезпечення у нерезидентів
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей оподаткування ПДВ операції з програмною продукцією, придбаною у нерезидента, та відображення такої операції в податковій звітності та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового Кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство уклало договір з нерезидентом на придбання послуг із розробки програмного забезпечення прикладного та розважального характеру, авторські майнові права яких згідно з таким договором будуть належати Товариству як замовнику. При цьому нерезидент також буде надавати послуги із підтримки такого програмного забезпечення.
<...>
Особливості оподаткування ПДВ операцій з постачання програмної продукції визначено в Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Міндоходів від 07.10.2013 р. №5361 (далі — УПК №536), крім положень УПК №536, якими роз'яснено порядок оподаткування ПДВ операцій з надання права на використання програмної продукції, що був чинний до 01.01.2015 р.
1 Див. «ДК» №42/2013, коментар «ДК». — Прим. ред.
<...>
Отже, отримувач послуг від нерезидента, місце постачання яких розташоване на митній території України, є податковим агентом такого нерезидента та, зокрема, відповідальною особою у частині нарахування та сплати податку до бюджету за такою операцією.
Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 р. №21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 р. за №159/28289 зі змінами і доповненнями (далі — Порядок №21).
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та зазначених вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у звернені, повідомляємо:
Щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг із розробки програмної продукції0
Якщо у розглянутій ситуації виконавець (нерезидент) послуг із розробки програмної продукції (компонентів) не набуває права власності на таку програмну продукцію у процесі її створення, а після завершення виконання таких послуг (робіт) право власності на готову програмну продукцію (компоненти) набуде замовник (резидент), то для цілей оподаткування ПДВ операція виконавця (нерезидента) з постачання послуг із розробки програмної продукції (компонентів) замовнику (резиденту) є об'єктом оподаткування ПДВ та оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку за основою ставкою, оскільки місце постачання таких послуг відповідно до статті 186 розділу V ПКУ визначено на митній території України.
За такою операцією замовник (резидент) як отримувач зазначених послуг від виконавця (нерезидента) зобов'язаний визначити податкові зобов'язання з ПДВ та скласти податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни відповідно до статей 187 і 201 розділу V ПКУ з урахуванням особливостей, визначених статтею 208 розділу V ПКУ. При цьому така податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН, є підставою для замовника (резидента) на включення зазначених у ній сум ПДВ до складу податкового кредиту у тому ж звітному (податковому) періоді, в якому визначені податкові зобов'язання.
З огляду на положення Порядку №21 обсяги послуг, отриманих від нерезидента на митній території України, та сума ПДВ, нарахована отримувачем таких послуг, вказуються у рядку 6 розділу I «Податкові зобов'язання» податкової декларації з ПДВ.
Зазначені обсяги послуг, отриманих від нерезидента, місце постачання яких знаходиться на митній території України, та сума ПДВ вказуються також у рядку 13 розділу II «Податковий кредит» податкової декларації з ПДВ.
Якщо у розглянутій ситуації виконавець (нерезидент) послуг із розробки програмної продукції (компонентів) набуває права власності на таку програмну продукцію (компоненти) у процесі її створення та у подальшому відбувається перехід права власності (майнових прав) на розроблену програмну продукцію (компоненти) від виконавця (нерезидента) до замовника (резидента), то для цілей оподаткування ПДВ така операція розглядається як операція з постачання програмної продукції, яка не оподатковується ПДВ. За такою операцією податкові зобов'язання з ПДВ не визначаються та податкова накладна не складається.
Щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг із технічної підтримки програмної продукції
Якщо послуги із технічної підтримки програмної продукції не є складовою частиною операції з постачання програмної продукції та їх вартість не включається до складу вартості програмної продукції, а оплачується окремо, то операція виконавця (нерезидента) з постачання таких послуг замовнику (резиденту) оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку з нарахуванням податкових зобов'язань з ПДВ за ставкою 20 відсотків, оскільки місце постачання таких послуг відповідно до статті 186 розділу V ПКУ визначено на митній території України.
За такою операцією нарахування податкових зобов'язань з ПДВ та складання податкової накладної і реєстрація її в ЄРПН, а також відображення у податковій звітності з ПДВ відбуваються в аналогічному порядку як при здійсненні операції з постачання послуг із розробки програмної продукції (компонентів)
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.