Чи має право підприємство у листопаді 2020 р. відправляти працівників у відпустку без збереження зарплати на 2 місяці у зв'язку з продовженням карантину? Восени цього року працівники вже були у такій відпустці. Згідно з якими нормами чинного законодавства підприємство має право відправляти працівників у відпустку понад 15 к. д.?
Законом №5301 було встановлено право працедавця на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних з поширенням коронавірусного захворювання (COVID-19) надавати працівникам (за їх згодою, тобто, по суті, за їхнім бажанням) відпустку. При цьому не уточнювалося, яка це може бути відпустка, тобто вона може бути як оплачуваною, так і неоплачуваною. Також було внесено відповідні зміни до статей, зокрема доповнено ч. 4 ст. 84 КЗпП та ч. 3 ст. 26 Закону про відпустки.
Відповідно до цих змін термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається до терміну, визначеного ч. 3 ст. 84 КЗпП та ч. 2 ст. 26 Закону про відпустки2. Тобто до терміну, в який надається відпустка без збереження заробітної за сімейними обставинами та з інших причин працівникові, що обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.
1 Закон України від 17.03.2020 р. №530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».
2 Закон України від 15.11.96 р. №504/96-ВР «Про відпустки».
I ця відпустка (не більш ніж 15 днів), і «карантинна» відпустка надаються працівникові незалежно одна від одної (якщо він виявляє бажання ними скористатися, а працедавець згоден такі відпустки надати).
Карантин триває, тому, незважаючи на те що працівники вже перебували восени у відпустці без збереження зарплати, у зв'язку з продовженням у країні карантину, працівники мають повне право за власним бажанням знову написати заяви та піти у таку відпустку, і це матиме законну підставу та не буде порушенням.
Роботодавець, своєю чергою, на підставі заяв працівників повинен видати окремі накази (посилаючись на пп. 1 п. 2 розділу II Закону №530 і постанову КМУ, якою було встановлено карантин в періоді надання відпустки)) про надання відпусток без збереження заробітної плати на час карантину.
Світлана ЩЕРБИНА, «Дебет-Кредит»