Як працівник заповнює заяву на застосування ПСП залежно від розміру пільги? За яких граничних обсягів доходу застосовується ПСП?
Шаблон заяви, яку має подати працівник своєму роботодавцю для отримання ПСП, можна знайти в розділі «Бланки».
Зокрема, у заяві слід зазначити:
— пункт ПКУ, яким передбачено надання конкретного виду пільги;
— перелік документів, що надаються разом із заявою для отримання ПСП відповідного розміру. Перелік документів, які необхідно подати разом із заявою для отримання кожного виду ПСП, наведено в розділі «Довідники»;
— П. I. Б., дату та підпис працівника.
Тобто заява у всіх випадках заповнюється однаково з різницею лише у номері підпункту (пп. 169.1.1 — 169.1.4 ПКУ), згідно з яким надається конкретний вид ПСП, та переліку документів, які подаються разом із заявою.
Граничний розмір доходу для застосування ПСП
Майже для всіх категорій ПСП граничний обсяг доходу для її застосування у 2020 році становить 2940 грн. Виняток становлять лише ПСП за пп. 169.1.2 ПКУ та пп. «а» і «б» пп. 169.1.3 ПКУ. У таких випадках граничний обсяг доходу для застосування ПСП розраховується як 2940 грн, помножені на кількість дітей.
Наприклад, якщо в сім'ї особи три дитини, то один із батьків має право на ПСП у розмірі 3153 грн за умови, що сума його доходу за цим місцем роботи не перевищує 8820 грн.
Право на ПСП виникає у працівника починаючи з місяця, в якому було подано відповідну заяву (це може бути і місяць прийняття на роботу). У місяці звільнення роботодавець також застосовує ПСП до доходу працівника, проте необхідно враховувати, що грошова компенсація за невикористану відпустку включається до складу місячного доходу з метою застосування ПСП.
Таким чином, ПСП у 2020 році може бути застосована у разі, якщо сума доходу фізособи за цим місцем роботи не перевищує 2940 грн (або ж 2940 х кількість дітей у визначених випадках). Наприклад, це може бути неосновне місце роботи або випадки, коли працівник працює неповний робочий день.
Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»