• Посилання скопійовано

Чи виплачувати зарплату власникові підприємства, з яким укладено трудовий договір?

Чи можна не нараховувати зарплату директору новоствореного підприємства без госпдіяльності, який одночасно є засновником? У протоколі зазначено, що його обрано директором з дати держреєстрації, і того самого дня до ДПС було надіслано повідомлення про прийняття на роботу.

Власник підприємства

ГКУ надає власникові підприємства право самостійно здійснювати управління підприємством, якщо це передбачено установчими документами.

Слід розуміти, що юридично засновник виконує не обов'язки директора підприємства, а лише покладені на нього певні управлінські функції. I це головна його відмінність від директора — найманого працівника.

Виконання засновником обов'язків директора визначено такими нормами законодавства:

  • частиною 2 ст. 65 та частиною 4 ст. 128 ГКУ, відповідно до якої засновник може здійснювати свої права на управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи на основі статуту чи інших установчих документів;
  • частинами 3 та 4 ст. 8 Закону про бухоблік, відповідно до якої вести бухоблік, а отже, підписувати фінансову, податкову та іншу звітність має право засновник;
  • підпунктом 48.5.1 ПКУ, відповідно до якого власник може підписувати податкову декларацію сам.

Укладати трудовий договір із засновником для виконання ним обов'язків директора без займання цієї посади не потрібно.

Якщо такого договору немає, то немає й обов'язку нараховувати або виплачувати засновникові заробітну плату. Тим паче що жодна законодавча норма не зобов'язує власника підприємства укладати угоди зі самим собою, у т. ч. і трудовий договір.

Позаяк згідно із законодавством трудові відносини передбачають оплату праці найманого працівника, то при оформленні повноважень засновника, якщо він не призначається на посаду директора, питання про оплату його праці не ставиться.

Юридично правильне оформлення виконання засновником функцій директора

1. У статуті підприємства слід зазначити порядок управління підприємством засновником (без оформлення з ним трудових відносин). Таке право засновника слід оформити рішенням загальних зборів (або рішенням засновника, якщо він один), в якому передбачити пункт, що дозволяє виконувати управління підприємством одному з його учасників.

При цьому на засновника не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку і йому не нараховується винагорода за виконання представницьких функцій.

У протоколі рішення загальних зборів та статуті підприємства обов'язково зазначають, що:

  • засновник може діяти від імені підприємства без довіреності,
  • із засновником не укладається трудовий договір,
  • засновник не отримує винагороди за виконання своїх обов'язків.

Якщо таких положень у статуті підприємства немає, то рішенням загальних зборів, оформленим протоколом, слід унести до нього зміни та подати їх до державного реєстратора.

2. Не потрібно видавати наказ (розпорядження) про призначення засновника на посаду директора, робити запис у трудовій книжці, повідомляти територіальні органи ДПС про початок роботи на посаді директора. Варто пам'ятати про головний принцип роботи засновника — він виконує управлінські повноваження, а не трудові. Не слід давати контролюючим органам зайвий привід визнати діяльність директора-засновника виконанням трудових обов'язків, за що передбачено оплату праці та, відповідно, сплату податків і зборів.

3. На засновника недоцільно розробляти посадову інструкцію, оформляти службові відрядження, відпустки, компенсувати йому витрати, оплачувати листки непрацездатності. Все це лише підтвердить перебування засновника у трудових відносинах із підприємством.

Отже, якщо засновник не перебуває у трудових відносинах із підприємством, не потрібно нараховувати заробітну плату і сплачувати з неї ЄСВ, ПДФО та військовий збір.

Таблиця

Відмінності між власником підприємства і директором — найманим працівником

  Виконання функцій з управління Не відбувається укладення трудових відносин Не виплачується заробітна плата Виконує трудові обов'язки Приймається на роботу відповідно до вимог КЗпП Оплачується праця з дотриманням вимог КЗпП
Власник підприємства + + + - - -
Директор — найманий працівник - - - + + +

Засновник — найманий працівник

Процедура оформлення засновника на посаду директора — найманим працівником є повністю протилежною, позаяк директор — найманий працівник виконує трудові обов'язки згідно з внутрішніми документами підприємства, офіційно працевлаштований, отримує заробітну плату та інші трудові гарантії (відпустка, лікарняний тощо). За такого директора потрібно сплачувати ПДФО, ЄСВ та військовий збір.

Оформлення трудових відносин із засновником — найманим працівником

Насамперед статутом підприємства необхідно передбачити виконавчий орган, тобто прописати повноваження директора, порядок його призначення та звільнення.

Для прийняття директора на роботу потрібні:

  • протокол загальних зборів про прийняття на роботу директором;
  • наказ (розпорядження) про прийняття на роботу директором;
  • трудовий договір (контракт);
  • запис у трудовій книжці;
  • повідомлення ДПС про початок роботи працівника на посаді директора.

Якщо директором є засновник, йому має виплачуватися заробітна плата з дотриманням мінімальних гарантій в оплаті праці, відмовитися від якої директор не може.

Галина КАЗНАЧЕЙ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру