Індивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 27.03.2020 р. №1297/6/99-00-07-03-02-06/ІПК
Щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з придбання послуг у межах договору доручення та складання податкових накладних за такими операціями
Суттєво. Повірений при передачі результатів послуг замовнику повинен на дату першої події визначити ПЗ з ПДВ виходячи з договірної вартості послуг та своєї комісійної винагороди і скласти на замовника ПН.
! Платникам ПДВ — учасникам договорів доручення
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з придбання послуг у межах договору доручення та складання податкових накладних за такими операціями і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податку є Виконавцем послуг з перенесення існуючих електричних мереж, які надаються користувачу або власнику земельної ділянки (Замовнику). Замовником укладено договір доручення з Повіреним, згідно з яким договір про надання послуг з перенесення існуючих електричних мереж укладає з Виконавцем від імені Замовника такий Повірений. Результати виконання послуг передаються Виконавцем Повіреному.
Відповідно до підпункту «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.
Підпунктом 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ визначено, що постачанням послуг є будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів, до складу якої включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше (перша подія):
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої — дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів — дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) у встановлений ПКУ термін та надати покупцю за його вимогою (пункти 201.1 та 201.10 статті 201 ПКУ).
Відповідно до пункту 198.3 статті 198 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
— придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;
— придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);
— ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
— дата списання коштів з банківського рахунку платника податку на оплату товарів/послуг;
— дата отримання платником податку товарів/послуг (пункт 198.2 статті 198 ПКУ).
Податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (пункт 198.6 статті 198 ПКУ).
Згідно з пунктом 189.4 статті 189 ПКУ базою оподаткування для товарів/послуг що передаються/отримуються у межах договорів комісії (консигнації), поруки, довірчого управління, є вартість постачання цих товарів, визначена у порядку, встановленому статтею 188 ПКУ.
Дата збільшення податкових зобов'язань та податкового кредиту платників податку, що здійснюють постачання/отримання товарів/послуг у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів та без права власності на такі товари/послуги, визначається за правилами, встановленими статтями 187 і 198 ПКУ.
Таким чином, у ситуації, описаній у зверненні, на дату першої події за операцією з постачання послуг, що придбаваються таким Повіреним за дорученням Замовника, виконавець повинен нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ виходячи з бази оподаткування, визначеної згідно з пунктом 188.1 статті 188 ПКУ, а саме із договірної (контрактної) вартості наданих ним послуг, та скласти на отримувача таких послуг (Повіреного) відповідну податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН. Така зареєстрована в ЄРПН податкова накладна є для отримувача послуг (Повіреного) підставою для віднесення сум ПДВ, зазначених у ній, до податкового кредиту.
Своєю чергою, Повірений при передачі результатів виконаних послуг Замовнику повинен на дату першої події визначити податкові зобов'язання виходячи з договірної вартості послуг, результати яких передаються Замовнику, та своєї комісійної винагороди і скласти на такого Замовника та зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.