Iндивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 22.11.2019 р. №1493/6/99-00-07-03-03-15/IПК
Щодо правильності відображення даних у додатку 11 до Декларації акцизного податку
Суттєво. У разі реєстрації першого та другого примірників акцизної накладної у різних податкових періодах показники акцизної накладної відображаються в декларації за період, в якому зареєстровано другу акцизну накладну.
! Платникам акцизного податку з реалізації пального
Державна податкова служба України відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) розглянула звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації стосовно правильності відображення даних в додатку 11 до Декларації акцизного податку та повідомляє.
У зверненні Товариство просить надати роз'яснення:
Якщо дата складання та дата реєстрації акцизної накладної припадають на різні звітні періоди, але строки реєстрації акцизної накладної не порушені, в Декларації акцизного податку (далі — Декларація) якого періоду потрібно відображати показники акцизної накладної (в періоді складання чи в періоді реєстрації другого примірника акцизної накладної)?
Якщо дата складання і дата реєстрації акцизної накладної припадають на різні звітні періоди та строки реєстрації акцизної накладної порушені, в Декларації якого періоду потрібно відображати показники акцизної накладної (в періоді складання після реєстрації другого примірника акцизної накладної шляхом додання Уточнюючого звіту чи в періоді реєстрації другого примірника акцизної накладної)?
Якщо акцизна накладна була складена з помилками та дати складання розрахунку коригування та правильної акцизної накладної і дати реєстрації цих документів в єдиному реєстрі акцизних накладних (далі — ЄРАН) припадають на різні періоди, в декларації якого періоду потрібно відображати показники акцизної накладної/розрахунку коригування?
Пунктом 2 розділу III Наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2015 р. №14 «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку» з відповідними змінами та доповненнями, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 08.05.2019 р. №189 (далі — Порядок), зазначено, що декларація за звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, подається платником щомісяця протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, до контролюючого органу за місцем обліку такого платника.
Розрахунок суми акцизного податку з реалізації пального здійснюється у додатку 11 «Розрахунок суми акцизного податку з реалізації пального відповідно до пп. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213 розділу VI Кодексу» (далі — Додаток 11) до декларації акцизного податку.
Додаток 11 заповнюють усі платники акцизного податку з реалізації пального (в тому числі виробники). Дані заносяться за акцизними складами/акцизними складами пересувними із зазначенням їх унікального номера в розрізі товарів (продукції) за кодами згідно з УКТ ЗЕД, зокрема:
— у графі 4 «Обсяги пального за місцем діяльності за акцизними накладними, коригувальними акцизними накладними (в тис. л, приведеного до t 15° С) — отриманого» зазначаються обсяги пального, приведеного до t 15° С, отриманого суб'єктом господарювання у звітному періоді згідно з митними деклараціями та акцизними накладними/розрахунками коригування до акцизних накладних, зареєстрованих у ЄРАН (пп. 4 п. 2 розд. V Порядку);
— у графі 5 «Обсяги пального за місцем діяльності за акцизними накладними, коригувальними акцизними накладними (в тис. л, приведеного до t 15° С) — реалізованого» зазначаються всі обсяги пального, приведеного до t 15° С, реалізованого у звітному періоді за зареєстрованими в ЄРАН акцизними накладними/розрахунками коригування, складеними суб'єктом господарюванні (пп. 5 п. 2 розд. V Порядку).
При цьому відображення розрахунків коригування до акцизних накладних здійснюється у таких графах Додатка 11:
— у графі 4 зазначаються обсяги збільшення/зменшення пального згідно з розрахунками коригування до вхідних (отриманих) акцизних накладних;
— у графі 5 зазначаються обсяги збільшення/зменшення пального згідно з розрахунками коригування до вихідних (надісланих) акцизних накладних.
Граничні терміни реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування в ЄРАН встановлено статтею 231 Кодексу.
Отже, обсяги пального відображаються в Декларації акцизного податку за той звітний період, в якому здійснено реєстрацію в ЄРАН першого та другого примірників акцизних накладних/розрахунків коригування, незалежно від того, чи був порушений платником термін реєстрації цих документів. У разі реєстрації першого та другого примірників акцизної накладної у різних податкових періодах показники акцизної накладної відображаються в Декларації за період, в якому зареєстрована друга акцизна накладна.
Зазначаємо, що відповідальність за порушення порядку реєстрації в ЄРАН акцизних накладних/розрахунків коригування визначено статтею 120-2 Кодексу.
Звертаємо увагу, що у разі порушення особою, яка реалізує пальне, порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної в ЄРАН отримувач пального має право протягом 60 календарних днів, що настають за днем реалізації пального, подати до контролюючого органу заяву зі скаргою на таку особу, яка реалізує пальне. До заяви додаються копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання такого пального, або додаткові письмові пояснення суб'єкта господарювання, який фактично не отримував пальне, але зазначений в акцизній накладній, зареєстрованій в ЄРАН, як отримувач пального (п. 231.10 ст. 231 Кодексу).
Також для надання більш повного та ґрунтовного роз'яснення Товариство має право повторно звернутися до контролюючого органу та надати копії відповідних документів.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.