Працівник підприємства, якого було направлено у відрядження, придбав авіаквитки для себе та іншого працівника (якого також направлено у відрядження). Чи включатиметься сума компенсації вартості квитків до його оподатковуваного доходу?
Придбання квитка для себе
Згідно з пп. «а» пп. 170.9.1 ПКУ, не є доходом платника податку — фізособи, яка перебуває у трудових відносинах зі своїм роботодавцем або є членом керівних органів підприємств, сума відшкодованих йому у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат, зокрема на проїзд (у т. ч. перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) як до місця відрядження, так і назад.
При цьому зазначені вище витрати не є об'єктом оподаткування лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість цих витрат у вигляді транспортних квитків або транспортних рахунків (багажних квитанцій), у тому числі електронних квитків за наявності посадкового талона, якщо його обов'язковість передбачено правилами перевезення на відповідному виді транспорту, та розрахункових документів про їх придбання за всіма видами транспорту, у т. ч. чартерних рейсів.
Отже, компенсація вартості квитка, придбаного відрядженим працівником для себе, за наявності підтвердного документа не включається до його оподатковуваного доходу.
Роз'яснення Мінфіну для схожої ситуації
...у разі сплати директором підприємства вартості проживання у готелі відряджених працівників підприємства шляхом застосування закріпленої за директором цього підприємства корпоративної платіжної картки (тобто за рахунок і в межах коштів, виданих під звіт) до звіту про використання коштів, наданих на відрядження, мають бути додані оригінали квитанцій (рахунків) готелю, у яких мають бути відображені прізвища осіб, за проживання яких здійснено оплату, терміни проживання у готелі зазначених осіб, вартість найманих ними номерів та види включених до квитанції (рахунку) витрат.
Придбання квитка для іншого працівника
У разі ж придбання квитка одного працівника для іншого сума компенсації також не потрапить до його оподатковуваного доходу, проте вже трохи з інших підстав.
Фактично працівник придбаває квиток для іншого працівника за дорученням підприємства. Так, відповідно до пп. «б» пп. 170.9.1 ПКУ, оподатковуються ПДФО (а отже, і військовим збором) кошти, отримані фізособою під звіт для виконання окремих цивільно-правових дій від імені та за рахунок особи, що їх видала, у сумі, що перевищує суму фактичних витрат на виконання таких дій. Такі фактичні витрати, як і у випадку, що зазначено вище, слід підтвердити документально, адже на слово працівникові та роботодавцеві податківці не повірять.
При цьому, як роз'яснює Мінфін в УПК від 26.04.2019 р. №181 (див. «ДК» №19/2019), навіть якщо працівникові не було видано аванс на придбання такого квитка, а здійснюється компенсація вже понесених витрат, то за наявності документального підтвердження така сума не включається до оподатковуваного доходу працівника.
Зокрема, зазначається, що при підтвердженні роботодавцем доцільності та обґрунтованості здійснених працівником витрат у зв'язку з виконанням дорученої йому роботи (трудової функції) виплачена сума компенсації за придбані товари (роботи, послуги), у цьому випадку квитки, за рахунок власних коштів на користь роботодавця не є доходом з метою оподаткування ПДФО і військовим збором.
Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»