• Посилання скопійовано

Порядок виплати дивідендів та сплати податків з них

Підприємство планує виплачувати дивіденди за минулий рік згідно з протоколом зборів. Коли необхідно сплачувати податки з нарахованих, але не виплачених дивідендів? Чи можна не нараховувати дивіденди в поточному році, а зробити це в наступних періодах за позаминулий рік?

Термін сплати ПДФО та ВЗ

Сплатити ПДФО та військовий збір із нарахованих дивідендів слід за загальними правилами, встановленими ст. 168 ПКУ. Податковий агент — підприємство, яке виплачує дивіденди, повинно перерахувати до бюджету ПДФО та військовий збір:

— під час виплати дивідендів відповідно до пп. 168.1.2 ПКУ;

— якщо дивіденди нараховано, але не виплачено до закінчення 30 к. д., наступних за місяцем нарахування доходу, ПДФО та військовий збір сплачуються у строк не пізніше 30 к. д., що настають за місяцем нарахування доходу, — пп. 168.1.5 ПКУ.

Отже, якщо підприємство прийме рішення про розподіл прибутку і, відповідно, нарахування дивідендів, а їх виплата буде пізніше, то ПДФО та ВЗ доведеться сплатити до закінчення 30 к. д., наступних за місяцем нарахування дивідендів.

Чи можна виплачувати дивіденди за минулий рік?

Згідно з пп. 2 п. 1 ст. 116 ЦКУ учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом, брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди).

Таким чином, рішення про виплату дивідендів, суму прибутку, спрямовану на виплату дивідендів, відповідний період розподілу прибутку на дивіденди, розмір дивідендів залежно від частки кожного із учасників у статутному капіталі та порядок і строки їх виплати приймається вищим органом управління ТОВ, тобто загальними зборами учасників ТОВ. Таке рішення про нарахування та порядок виплати дивідендів оформлюється у відповідному протоколі.

Отже, якщо установчими документами не встановлено обов'язковість нарахування (розподілу) та виплати дивідендів щороку і, відповідно, рішення про їх нарахування органом управління не прийнято, підприємство може не розподіляти прибуток. При цьому право на розподіл прибутку за відповідний рік зберігається за підприємством і може бути використано в наступних роках, незалежно від фінансового результату таких наступних періодів.

Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру