Підприємство, платник ЄП 3-ї групи та платник ПДВ, за результатами інвентаризації виявило й оприбуткувало будівлю. 10.12.2018 р. було отримано витяг про реєстрацію права власності. Експертну оцінку отримано 14.04.2019 р. Чи виникає у платника податку дохід? Які податкові наслідки?
Відповідно до п. 292.1 ПКУ доходом юрособи — платника єдиного податку є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юрособи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.
Водночас згідно з п. 292.3 ПКУ до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).
При цьому податківці у листі ДФСУ від 03.08.2018 р. №25569/6/99-99-12-02-03-15, посилаючись на норми П(С)БО 15, зазначали, що оскільки необліковані основні засоби, які виявлено за результатами інвентаризації, приводять до зростання власного капіталу юридичної особи, тому вважаються доходом платника єдиного податку 3-ї групи, проте потребують достовірного визначення його оцінки.
Проте за абз. 2 п. 292.3 ПКУ безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.
У випадку оприбуткування ОЗ внаслідок інвентаризації про жодні договори дарування говорити не можна. Тож фактично з цього можна дійти висновку, що вартість оприбуткованих ОЗ до складу доходу платника ЄП включати не потрібно, це відобразиться лише в бухобліку. Проте, зважаючи на наведену вище позицію податківців, є великий ризик, що вони із зазначеним вище аргументом не погодяться і все ж таки включать вартість оприбуткованого майна до доходу платника єдиного податку.
Як можна уникнути доходу?
Доходу вдасться уникнути лише в тому разі, якщо буде надано документи з підтвердженням, що таку будівлю підприємство не отримало безоплатно, а придбало раніше (або отримало за певну компенсацію). При цьому ситуація, яку описано у запитанні, виникла через невідображення цих документів в обліку.
Дата визнання доходу
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
Підприємство оприбутковує будівлю на підставі акта інвентаризації. Отже, включити до доходу вартість будівлі необхідно саме у звітному періоді, в якому було проведено інвентаризацію та, відповідно, виявлено неоприбутковані ОЗ.
Отже, якщо підприємство оприбутковує будівлю у I кварталі 2019 р., то коригувати показники за 2018 р. не потрібно. Проте вартість будівлі, яку включено до складу доходу платника ЄП, оподатковується за ставкою 3% (якщо при цьому не виникає перевищення граничної суми доходу для 3-ї групи платників єдиного податку).
У тому ж випадку, якщо інвентаризацію було проведено у IV кварталі 2018 р., то платник податку повинен задекларувати відповідну суму у IV кварталі 2018 р. При цьому на платника податків очікують такі наслідки1:
— сума донарахованого доходу в межах 5 млн грн оподатковується за ставкою 3%;
1 Докладніше див. у статті «Дохід понад 5 млн грн у юрособи-«єдинника» у «ДК» №9/2019.
— сума перевищення доходу над 5 млн грн оподатковується за подвійною ставкою — 6%;
— платник з 1-го числа місяця, наступного за кварталом перевищення, повинен перейти на загальну систему оподаткування (шляхом подання заяви до 20 числа місяця, наступного за кварталом, в якому виникло перевищення);
— якщо заяву про відмову від спрощеної системи подано не було, контролюючий орган може самостійно анулювати реєстрацію такого платника ЄП з 1-го числа місяця, наступного за кварталом, в якому виникло перевищення;
— на суму донарахованого ЄП нараховується штраф у розмірі 3% недоплати (або 5%, якщо виправлення помилки здійснюється в декларації за звітний період).
Податок на землю
Платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, а об'єктами оподаткування земельним податком — земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності (ст. 269 та 270 ПКУ).
Статтею 120 ЗКУ визначено, що у разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
При цьому платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку 1-ї — 3-ї груп для провадження господарської діяльності та платниками єдиного податку 4-ї групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва (пп. 297.1.4 ПКУ).
Отже, підприємство стає платником земельного податку з дати набуття права власності на будівлю, розміщену на такій земельній ділянці. Тож якщо підприємство отримує право власності на таку нерухомість у IV кварталі 2018 р., то воно з цього кварталу стає платником земельного податку, але звільняється від сплати цього податку лише у випадку, якщо почало використовувати таку будівлю (податок на нерухоме майно «єдинник» сплачує на загальних підставах).
Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»