Як списати кавомашину у профспілковій організації, яка має неприбутковий статус? Кавомашину повністю замортизовано та строк її корисного використання закінчився.
Документальне оформлення
Відповідно до п. 41 Методрекомендацій з обліку ОЗ1, керівник підприємства створює постійно діючу комісію на підприємстві для:
— визначення непридатності основних засобів для використання;
1 Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджені наказом Мінфіну від 30.09.2003 р. №561.
— визначення можливості їх використання іншими підприємствами, організаціями й установами;
— визначення неефективності або недоцільності їх поліпшення (ремонту, модернізації тощо), а отже, фактично списання ОЗ;
— оформлення відповідних первинних документів.
У випадку списання повністю замортизованої кавомашини така комісія:
1) безпосередньо оглядає об'єкт, що підлягає списанню, — кавомашину;
2) встановлює причини невідповідності критеріям активу — повний знос внаслідок закінчення строку корисного використання;
3) складає та підписує акт на списання такого ОЗ.
Отже, саме така комісія при ліквідації ОЗ оформлює акт на списання ОЗ. Радимо для цього використовувати типову форму, затверджену наказом Мінстату від 29.12.95 р. №352, — №ОЗ-3 «Акт списання основних засобів».
Крім того, дані про ліквідацію (списання) ОЗ відображаються додатково й у формі №ОЗ-6 «Iнвентарна картка обліку основних засобів» та у формі №ОЗ-8 «Картка обліку руху основних засобів».
До документів, якими оформлено вибуття основних засобів, додають (за їх наявності) регістри аналітичного обліку ОЗ (п. 42 Методрекомендацій з обліку ОЗ та п. 34 П(С)БО 7 «Основні засоби»).
Складені комісією акти на списання основних засобів відображають у бухобліку після їх затвердження (погодження) керівником підприємства (п. 43 Методрекомендацій з обліку ОЗ).
Бухгалтерський облік
Виходячи з норми п. 33 П(С)БО 7, ліквідація ОЗ — не що інше, як їх вибуття з обліку внаслідок невідповідності критеріям визнання активом, передбаченим п. 6 П(С)БО 7.
Приклад Підприємство списує кавомашину внаслідок закінчення строку корисного використання та повного зносу. Первісна вартість кавомашини — 14000 грн, сума накопиченого зносу — також 14000 грн (первісну вартість кавомашини повністю замортизовано).
При списанні кавомашини її первісна вартість та накопичений знос «згортаються»: Д-т 131 К-т 104 на суму 14000 грн.
Факт того, що профспілкова організація зареєстрована як неприбуткова організація, ніяк не впливає на порядок списання основних засобів.
Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»