• Посилання скопійовано

Щодо включення до складу доходу власних коштів, внесених на поточний рахунок фізичної особи — підприємця на загальній системі оподаткування

Iндивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 29.12.2018 р. №5502/К/99-99-13-01-02-14/IПК

Щодо включення до складу доходу власних коштів, внесених на поточний рахунок фізичної особи — підприємця на загальній системі оподаткування

Суттєво. Кошти, які вже були включені до доходу ФОПа на загальній системі, відображені в Книзі обліку доходів і витрат та декларації та з яких сплачено податки, не підлягають повторному оподаткуванню.

! ФОПам на загальній системі

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), розглянула Ваше звернення щодо включення до складу доходу власних коштів, внесених на поточний рахунок фізичної особи — підприємця на загальній системі оподаткування, та з урахуванням фактичних обставин, викладених у зверненні, повідомляє таке.

Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою — підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, визначений ст. 177 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI (далі — ПКУ).

Відповідно до п. 177.2 ст. 177 ПКУ, об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи — підприємця.

Пунктом 177.1 ст. 177 ПКУ встановлено, що доходи фізичних осіб — підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ.

Згідно з п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у п. 167.2 — 167.5 ст. 167 ПКУ) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Враховуючи вищевикладене, до складу загального оподатковуваного доходу зараховується виручка, що надійшла фізичній особі — підприємцю як у грошовій, так і в натуральній формі від провадження господарської діяльності, а саме:

виручка у вигляді безготівкових коштів, що надійшли на банківський рахунок чи в готівковій формі безпосередньо підприємцю чи його працівникам на місці здійснення розрахунків (у т. ч. відсотки банку);

виручка в натуральній (негрошовій формі);

суми штрафів і пені, отримані від інших суб'єктів підприємництва за договорами цивільно-правового характеру за порушення умов договорів, та інші доходи, які пов'язані зі здійсненням підприємницької діяльності.

Фізичні особи — підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтвердні документи щодо походження товару (п. 177.10 ст. 177 ПКУ).

Форму Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи — підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (далі — Книга), та Порядок її ведення затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 р. №481, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01.10.2013 р. за №1686/24218 (далі — Порядок).

Фізичні особи — підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, зобов'язані вести Книгу, у якій за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних документів здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати (п. 1 Порядку).

Враховуючи наведене, фізична особа — підприємець на загальній системі оподаткування включає до складу загального оподатковуваного доходу виручку, що надійшла підприємцю як у грошовій, так і в натуральній формі. Кошти, які вже були включені до доходу та відображені в Книзі та декларації, з яких сплачено податки, не підлягають повторному оподаткуванню.

Зазначаємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

До змісту номеру