Iндивідуальна податкова консультація Державної фіскальної службиУкраїни від 10.08.2017 р. №1568/6/99-99-15-03-02-15/IПК
Про податок на додану вартість [щодо особливостей складання податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених на суму перевищення ціни придбання товарів над ціною постачання]
Суттєво. При поверненні товарів покупцем або суми попередньої оплати товарів/послуг покупцю продавець може скласти РК до ПН, складеної на фактичну ціну постачання, та другий РК до ПН, складеної на суму перевищення ціни.
! Платникам ПДВ
Державна фіскальна служба України розглянула звернення платника щодо особливостей складання податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених на суму перевищення ціни придбання товарів над ціною постачання, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.
Згідно із пунктом 15 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. №1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 р. за №137/28267, зі змінами та доповненнями (далі — Порядок №1307), у разі постачання товарів/послуг, база оподаткування яких, визначена відповідно до статей 188 і 189 ПКУ, перевищує фактичну ціну постачання таких товарів/послуг (зокрема, якщо база оподаткування визначається виходячи з ціни придбання товарів/послуг, звичайної ціни самостійно виготовлених товарів/послуг або балансової (залишкової) вартості необоротних активів і перевищує суму постачання таких товарів/послуг, необоротних активів, визначену виходячи з їх договірної вартості, тобто ціна придбання/звичайна ціна/балансова (залишкова) вартість перевищує фактичну ціну (договірну вартість) постачання), постачальник (продавець) складає дві податкові накладні: одну — на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання, іншу — на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання/звичайної ціни/балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною.
У податковій накладній, яка складена на суму такого перевищення, робиться позначка відповідно до пункту 8 Порядку №1307 (15 — Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання). Така податкова накладна отримувачу (покупцю) не надається. При цьому у рядках такої податкової накладної, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані.
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеного в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При поверненні товарів покупцем або суми попередньої оплати товарів/послуг покупцю продавець може скласти розрахунок коригування до податкової накладної, що була складена виходячи з фактичної ціни постачання і надана такому покупцеві, та другий розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на суму перевищення ціни придбання товарів (послуг)/звичайної ціни самостійно виготовлених товарів, (послуг)/балансової (залишкової) вартості необоротних активів над фактичною ціною постачання, який покупцю не надається та зберігається у продавця.
Слід зазначити, що у розрахунку коригування до податкової накладної, що була складена виходячи з фактичної ціни постачання, і в другому розрахунку коригування до податкової накладної, складеної на суму перевищення ціни придбання товарів (послуг)/звичайної ціни самостійно виготовлених товарів (послуг)/балансової (залишкової) вартості необоротних активів над фактичною ціною постачання, заповнюється графа 8 «Коригування кількості».