Лист Державної фіскальної служби України від 27.05.2016 р. №5586/Н/99-99-14-05-01-14
Щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій
Суттєво. СГ, що використовують рекламні інтернет-сторінки для продажу товарів, робіт (послуг), реєструють РРО на загальних підставах за адресою розміщення таких магазинів і можуть зареєструвати РРО на ТЗ, яким здійснюється доставка.
! СГ, що торгують через Інтернет
Державна фіскальна служба України <...> розглянула лист <...> щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі — РРО) і повідомляє.
Основним нормативно-правовим актом, що регулює розрахунки за готівку, є Закон України від 06.07.95 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі — Закон №265), який є спеціальним законом. Установлення вимог щодо проведення розрахункових операцій за готівку іншими законами, крім Податкового кодексу України (далі — Кодекс), заборонено.
Закон України від 03.09.2015 р. №675-VIII «Про електронну комерцію» (далі — Закон №675) визначає засади діяльності у сфері електронної комерції, встановлює порядок вчинення електронних правочинів із застосуванням інформаційно-телекомунікаційних систем та визначає права й обов'язки учасників відносин у сфері електронної комерції.
Статтею 2 Закону №265 визначено, що розрахункова операція — це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або у разі повернення товару (відмови від послуги) — оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів до банку покупця.
Підпунктом 14 п. 1 ст. 3 Закону №675 визначено, що реалізація товару дистанційним способом — укладення електронного договору на підставі ознайомлення покупця з описом товару, наданим продавцем у порядку, визначеному цим Законом, шляхом забезпечення доступу до каталогів, проспектів, буклетів, фотографій тощо з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем, телевізійним, поштовим, радіозв'язком або в інший спосіб, що виключає можливість безпосереднього ознайомлення покупця з товаром або зі зразками товару під час укладення такого договору.
Отже, у разі якщо споживач, використовуючи мережу Інтернет, замовив товар і розрахунок за нього було здійснено із застосуванням платіжних систем FORPOST та інших, суб'єкт господарювання зобов'язаний видати розрахунковий документ установленої форми (чек з РРО) та відповідним чином оформлений гарантійний талон.
Оскільки споживач, використовуючи рекламні інтернет-сторінки, лише обирає товар або послугу, то у разі використання при реалізації товарів (послуг) РРО у чеку зазначаються обов'язкові реквізити, у тому числі назва та код суб'єкта господарювання, адреса магазину, що здійснив реалізацію, тощо, що дає змогу визначити, з ким проведено розрахунки за товари (послуги), та у разі виникнення потреби звернутися для обміну.
Крім того, звертаємо увагу, що у разі замовлення товару або послуги представники інтернет-магазину уточнюють із покупцем (замовником) як наявність товару, так і його кількість. А також з'ясовують форму та час оплати.
Враховуючи зазначене, суб'єкти господарювання, що використовують рекламні інтернет-сторінки для продажу товарів, робіт (послуг), реєструють РРО на загальних підставах за адресою розміщення таких магазинів, а у разі доставки власною кур'єрською службою можуть зареєструвати РРО на транспортний засіб, яким здійснюється доставка.
Щодо використання РРО платником єдиного податку другої групи незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу якого протягом календарного року перевищив 1000000 грн, повідомляємо.
Відповідно до п. 6 ст. 9 Закону №265 РРО та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) фізичними особами — підприємцями, які належать відповідно до Кодексу до груп платників єдиного податку, що не застосовують РРО.
Пунктом 296.10 ст. 296 Кодексу визначено, що РРО не застосовуються платниками єдиного податку першої групи; другої і третьої груп (фізичні особи — підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 грн. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 грн застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.
Отже, у разі перевищення у календарному році обсягу доходу понад 1000000 грн застосування РРО для такого платника єдиного податку другої групи (фізичної особи — підприємця) при здійсненні готівкових розрахунків є обов'язковим з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, незалежно від місця проведення та виду діяльності.
Перший заступник голови С. БІЛАН