• Посилання скопійовано

Щодо розрахунку авансового внеску з податку на прибуток підприємств на суму виплачених дивідендів, зменшення нарахованої суми податку на суми податку на прибуток, отриманий з іноземних джерел, сплаченого суб'єктами господарювання за кордоном, та подання в

Лист Державної фіскальної служби України від 29.06.2016 р. №14130/6/99-99-15-02-02-15

Щодо розрахунку авансового внеску з податку на прибуток підприємств на суму виплачених дивідендів, зменшення нарахованої суми податку на суми податку на прибуток, отриманий з іноземних джерел, сплаченого суб'єктами господарювання за кордоном, та подання в електронній формі доповнень до декларації

Суттєво. Сума сплаченого за кордоном протягом звітного року податку з прибутку, отриманого з іноземних джерел, не враховується у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних звітних роках.

! Платникам податку на прибуток

Державна фіскальна служба України розглянула лист щодо деяких питань оподаткування та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.

Питання 1. Щодо розрахунку авансового внеску з податку на прибуток підприємств на суму виплачених дивідендів.

Порядок нарахування та сплати авансових внесків при виплаті дивідендів передбачений п. 57.1-1 ст. 57 розділу II Кодексу, яким з 1 січня 2015 року запроваджено новий порядок їх розрахунку зі суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об'єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов'язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов'язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. При цьому якщо дивіденди виплачуються за неповний календарний рік, то для обрахунку суми зазначеного перевищення використовується значення об'єкта оподаткування, обчислене пропорційно до кількості місяців, за які сплачуються дивіденди. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.

Разом з тим Кодексом установлено, що сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення податкового зобов'язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за звітний (податковий) рік (пп. 57.1-1.2 п. 57.1-1 ст. 57 розділу II Кодексу).

Тобто сума сплачених авансових внесків при виплаті дивідендів, що не врахована в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку на прибуток за звітний період, у якому сплачена така сума авансових внесків, повинна враховуватися в рахунок зменшення податкового зобов'язання наступних звітних (податкових) періодів до її повного погашення.

При цьому не зараховані у зменшення податкового зобов'язання суми сплачених авансових внесків при виплаті дивідендів станом на 01.01.2015 р. повинні враховуватися у зменшення податкового зобов'язання з податку на прибуток у податковій декларації за 2015 рік та наступні звітні (податкові) періоди до повного їх погашення.

Враховуючи зазначене, рекомендуємо при розрахунку зменшення нарахованої суми податку в рядку 16.3.1 додатка ЗП до рядка 16 ЗП Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 р. №897 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 11.11.2015 р. за №1415/27860 (далі — Декларація №897), за 2015 рік також ураховувати залишок суми сплачених авансових внесків з податку на прибуток підприємств при виплаті дивідендів, яка залишилася не зарахованою, у зменшення податкового зобов'язання з цього податку станом на 01.01.2015 р., що відображена у рядку 14.5.2 додатка ЗП до рядка 14 Податкової декларації з податку на прибуток банку, поданої за 2014 рік.

При поданні Декларації №897 платниками податку на прибуток підприємств, які будуть розраховувати зменшення нарахованої суми податку в додатку ЗП з урахуванням залишку суми сплачених авансових внесків з податку на прибуток підприємств при виплаті дивідендів, яка залишилася не зарахованою у зменшення податкового зобов'язання з цього податку станом на 01.01.2015 р., рекомендуємо подати доповнення до декларації, передбачене п. 46.4 ст. 46 розділу II Кодексу, з відповідним поясненням та зазначенням відповідних сум, вказавши про цей факт у спеціально відведеному місці у податковій декларації.

Питання 2. Щодо зменшення нарахованої суми податку на суми податку на прибуток, отриманого з іноземних джерел, що сплачений суб'єктами господарювання за кордоном.

Підпунктом 141.4.9 п. 141.4 ст. 141 розділу III Кодексу передбачено, що суми податку на прибуток, отриманий з іноземних джерел, що сплачені суб'єктами господарювання за кордоном, зараховуються під час сплати ними податку в Україні. При цьому зарахуванню підлягає сума податку, розрахована за правилами, встановленими розділом III Кодексу. Розмір зарахованих сум податку з іноземних джерел протягом податкового (звітного) періоду не може перевищувати суми податку, що підлягає сплаті в Україні таким платником податку протягом такого періоду.

З метою використання платниками права, передбаченого пп. 141.4.9 п. 141.4 ст. 141 розділу III Кодексу, рекомендуємо платникам збільшити показник рядка 16 додатка ЗП на суми податку на прибуток, отриманий з іноземних джерел, що сплачені суб'єктами господарювання за кордоном та зараховуються під час сплати ними податку в Україні.

При поданні Декларації №897 платниками податку на прибуток підприємств, які будуть розраховувати зменшення нарахованої суми податку в додатку ЗП з урахуванням сум податку на прибуток, що сплачені за кордоном, рекомендуємо подати доповнення до декларації, передбачене п. 46.4 ст. 46 розділу II Кодексу, з відповідним поясненням та зазначенням відповідних сум, вказавши про цей факт у спеціально відведеному місці в податковій декларації.

Позиція ДФС із зазначених вище питань надана у листі від 28.01.2016 р. №2779/7/99-99-19-02-01-17.

Питання 3. Щодо подання в електронній формі доповнень до декларації.

Відповідно до п. 46.4 ст. 46 розділу II Кодексу у разі необхідності платник податків може подати разом із Декларацією №897 доповнення до такої декларації, які складені за довільною формою, що вважатиметься невід'ємною частиною податкової декларації. Таке доповнення подається з поясненням мотивів його подання. Платник податків, для якого Кодексом установлено обов'язок подання звітності в електронній формі, подає таке доповнення в електронній формі.

Питання 4. Щодо порядку зарахування сплаченого за кордоном податку у зменшення зобов'язань з податку на прибуток у наступних звітних роках.

Підпунктами 13.1 та 13.2 ст. 13 Кодексу встановлено, що доходи, отримані резидентом України (крім фізичних осіб) з джерел за межами України, враховуються під час визначення його об'єкта та/або бази оподаткування у повному обсязі. При визначенні об'єкта та/або бази оподаткування витрати, здійснені резидентом України (крім фізичних осіб) у зв'язку з отриманням доходів із джерел походження за межами України, враховуються у порядку і розмірах, установлених цим Кодексом.

Суми податків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні за правилами, встановленими Кодексом (п. 13.4 ст. 13 Кодексу).

Для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов'язаний одержати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.

Згідно з пп. 141.4.9 п. 141.4 ст. 141 Кодексу суми податку на прибуток, отриманий з іноземних джерел, що сплачені суб'єктами господарювання за кордоном, зараховуються під час сплати ними податку в Україні. При цьому зарахуванню підлягає сума податку, розрахована за правилами, встановленими розділом III Кодексу.

Розмір зарахованих сум податку з іноземних джерел протягом податкового (звітного) періоду не може перевищувати суми податку, що підлягає сплаті в Україні таким платником податку протягом такого періоду.

Таким чином, сума сплаченого за кордоном протягом звітного року податку з прибутку, отриманого з іноземних джерел, не враховується на зменшення податкових зобов'язань з цього податку у наступних звітних роках.

Порядок внесення змін до податкової звітності встановлено ст. 50 Кодексу.

Так, відповідно до п. 50.1 ст. 50 Кодексу, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

До змісту номеру