• Посилання скопійовано

Про розгляд звернення

Лист Державної фіскальної служби України від 15.03.2016 р. №5581/6/99-99-19-03-02-15

Про розгляд звернення

Суттєво. За операціями з постачання товарів (послуг), одержаних від здійснення видів діяльності, не внесених до Реєстру суб'єктів спецрежиму, нараховуються ПЗ з ПДВ у загальновстановленому порядку.

! Сільгосппідприємствам — суб'єктам спецрежиму з ПДВ

Державна фіскальна служба України розглянула звернення платника податку про окремі питання щодо порядку застосування сільськогосподарським підприємством спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства (далі — спеціальний режим) та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.

Правила застосування спеціального режиму визначено статтею 209 розділу V ПКУ. Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 р. №21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 р. за №159/28289 (далі — Порядок №21).

Відповідно до пункту 209.6 статті 209 розділу V ПКУ сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Згідно з пунктом 209.7 статті 209 розділу V ПКУ сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у товарних групах 1 — 24, товарних позиціях 4101, 4102, 4103, 4301 згідно з УКТ ЗЕД, та послуги, які отримані в результаті здійснення діяльності, на яку відповідно до пункту 209.17 статті 209 розділу V ПКУ поширюється дія спеціального режиму, якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються), а послуги надаються безпосередньо платником податку — суб'єктом спеціального режиму (крім придбання таких товарів/послуг у інших осіб), які поставляються зазначеним платником податку — їх виробником.

При цьому відповідно до підпунктів 209.17.7 та 209.17.17 пункту 209.17 статті 209 розділу V ПКУ дія спеціального режиму поширюється на:

розведення птиці, у тому числі відтворювання поголів'я свійської птиці (курей, гусей, індиків, цесарок, перепілок, страусів тощо), вирощування свійської птиці, одержання яєць;

обробка чи переробка продукції, одержаної в результаті діяльності платника податку у сфері сільського та лісового господарства і рибальства, вважається діяльністю у сфері сільського та лісового господарства і рибальства за умови, якщо така продукція вирощується, відгодовується, виловлюється або збирається (заготовлюється) безпосередньо платником податку (крім їх придбання в інших осіб), зокрема, виробництво м'яса свійської птиці.

Порядок реєстрації платників ПДВ як суб'єктів спеціального режиму визначено Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 р. №1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 р. за №1456/26233 (далі — Положення №1130).

Слід зазначити, що у реєстрі суб'єктів спеціального режиму (далі — Реєстр), крім відомостей, передбачених для реєстрації платників ПДВ на загальних підставах, повинен міститися перелік видів діяльності сільськогосподарського підприємства — суб'єкта спеціального режиму, на які поширюється дія спеціального режиму, та дата внесення запису про такі види діяльності (пункт 6.2 розділу VI Положення №1130).

Відповідно до підпункту 2 пункту 6.19 розділу VI Положення №1130 у разі постачання сільськогосподарським підприємством — суб'єктом спеціального режиму, зокрема, товарів (послуг), одержаних від провадження видів діяльності, не внесених до Реєстру, суми ПДВ розраховуються та сплачуються до бюджету за загальними правилами розділу V ПКУ та ставками, визначеними статтею 193 розділу V ПКУ.

У разі виникнення змін у даних про види діяльності сільськогосподарського підприємства — суб'єкта спеціального режиму, у разі внесення їх до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців таке підприємство підлягає перереєстрації у порядку, визначеному пунктом 6.17 розділу VI Положення №1130 (пункт 6.8 розділу VI Положення №1130). Зокрема, така перереєстрація здійснюється відповідно до розділу IV Положення №1130 з урахуванням того, що для перереєстрації сільськогосподарського підприємства — суб'єкта спеціального режиму до контролюючого органу подається заява про реєстрацію за формою №1-РС із позначкою «Перереєстрація» (далі — Заява №1-РС).

У разі перереєстрації дата реєстрації платником ПДВ (у тому числі суб'єктом спеціального режиму) не змінюється, а датою перереєстрації є останній день строку у 3 робочі дні від дня отримання додаткової Заяви №1-РС.

Водночас для сільськогосподарського підприємства — суб'єкта спеціального режиму чинним законодавством не передбачено окремих обмежень щодо терміну подання до контролюючого органу Заяви №1-РС, проведення процедури перереєстрації та внесення додаткових даних до Реєстру про види діяльності такого сільськогосподарського підприємства.

Враховуючи викладене, у разі здійснення сільськогосподарським підприємством — суб'єктом спеціального режиму операцій з постачання товарів (послуг), одержаних від здійснення видів діяльності, не внесених до Реєстру, податкові зобов'язання з ПДВ за операціями з постачання таких товарів (послуг) нараховуються і сплачуються до бюджету у загальновстановленому порядку та відображаються у податковій декларації з ПДВ із позначкою «0110».

При цьому суми ПДВ, нараховані (сплачені) при придбанні товарів (послуг), призначених для використання у видах діяльності, не внесених до Реєстру, включаються до складу податкового кредиту з ПДВ податкової декларації з ПДВ із позначкою «0110».

Голова Р. НАСІРОВ

До змісту номеру