• Посилання скопійовано

Щодо визначення вартісного критерію для застосування трансфертного ціноутворення при отриманні кредит-ноти від постачальника-нерезидента

Лист Державної фіскальної служби України від 17.07.2015 р. №14996/6/99-99-19-02-02-15

Щодо визначення вартісного критерію для застосування трансфертного ціноутворення при отриманні кредит-ноти від постачальника-нерезидента

Суттєво. При визначенні вартісного критерію контрольованих операцій обсяг контрольованих операцій обраховується за договірною (контрактною) ціною товару з урахуванням змін згідно з наданою нерезидентом кредит-нотою.

! Учасникам контрольованих операцій

Згідно з пп. 39.2.1.1 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) у редакції, чинній до 1 січня 2015 року, господарські операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг), що здійснюються платниками податків із пов'язаними особами — нерезидентами, є контрольованими операціями.

Контрольованими операціями на підставі пп. 39.2.1.2 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу є господарські операції, однією зі сторін яких є нерезидент, зареєстрований у державі (на території), в якій ставка податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижча, ніж в Україні, або який сплачує податок на прибуток (корпоративний податок) за ставкою на 5 і більше відсоткових пунктів нижчою, ніж в Україні. Перелік таких держав (територій) затверджується Кабінетом Міністрів України.

При цьому господарські операції, передбачені у підпунктах 39.2.1.1 і 39.2.1.2 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, визнаються контрольованими за умови, що загальна сума таких операцій платника податків із кожним контрагентом дорівнює або перевищує 50 мільйонів гривень (без урахування податку на додану вартість) за відповідний звітний календарний рік (пп. 39.2.1.4 п. 39.2 ст. 39 Кодексу).

Відповідно до пп. 39.2.1.1 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу в редакції, чинній з 1 січня 2015 року, для цілей нарахування податку на прибуток підприємств контрольованими операціями є:

а) господарські операції, які впливають на об'єкт оподаткування сторін (сторони) таких операцій, що здійснюються платниками податків із пов'язаними особами — нерезидентами;

б) господарські операції з продажу товарів через комісіонерів-нерезидентів.

Господарські операції визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:

  • загальний обсяг доходу платника податків та/або його пов'язаних осіб від усіх видів діяльності, що враховується під час визначення об'єкта обкладення податком на прибуток підприємств, перевищує 20 млн гривень за відповідний податковий (звітний) календарний рік;
  • обсяг групи таких господарських операцій платника податків та/або його пов'язаних осіб з одним контрагентом перевищує 1 млн гривень (без урахування податку на додану вартість) або 3 відсотки доходу, що враховується під час визначення об'єкта обкладення податком на прибуток підприємств, платника податків за відповідний податковий (звітний) рік (пп.39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу).

При визначенні вартісного критерію контрольованих операцій з метою оподаткування контрольованих операцій необхідно враховувати, що обсяг контрольованих операцій обраховується за договірними (контрактними) цінами.

Виходячи з міжнародної практики розрахунків між суб'єктами господарювання, під кредит-нотою розуміється розрахунковий документ чи повідомлення, яке надсилається однією зі сторін, що перебувають у розрахункових відносинах, іншій стороні, про запис у кредит рахунка останньої визначеної суми, через настання якої-небудь обставини, що створила в іншої сторони право вимоги цієї суми. Тобто за допомогою кредит-ноти продавець товарів (робіт, послуг) повідомляє покупця про зміни умов договору щодо компенсації вартості товарів (робіт, послуг). Зміна вартості товарів (робіт, послуг) у разі отримання кредит-ноти в податковому обліку відображається залежно від умов договору та умов зміни вартості товарів (робіт, послуг), передбачених у кредит-ноті.

Відповідно до ч. 3 ст. 31 Закону України від 23 червня 2005 року №2709-IV «Про міжнародне приватне право» (далі — Закон №2709) зовнішньоекономічний договір, хоч би однією стороною якого є юридична особа України, укладається у письмовій формі незалежно від місця укладення, якщо інше не встановлене законом або міжнародним договором України. Порядок укладення зовнішньоекономічного договору згідно з Положенням про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів) затверджено наказом Мінекономіки від 6 вересня 2001 року №201 (далі — Положення №201).

Згідно з частиною першою ст. 32 Закону №2709 зміст правової угоди може регулюватися правом, яке обране сторонами, якщо інше не передбачене законом.

Тобто якщо у зовнішньоекономічному договорі зазначено обране сторонами право (право України, країни нерезидента або третьої країни), угода регулюється саме ним.

Якщо ж такої умови у зовнішньоекономічному договорі немає, за умовчанням застосовуватиметься право країни продавця-нерезидента (ч. 3 ст. 32, ч. 1 ст. 44 Закону №2709), відповідно до якого і регулюватимуться умови надання кредит-ноти.

Умова щодо ціни і загальної вартості договору (контракту) є обов'язковою умовою зовнішньоекономічного договору (п. 1.6 Положення №201), у зв'язку з чим умови щодо можливості зміни суми компенсації товару за договором слід зазначити у такому договорі. Водночас факт надання знижки (кредит-ноти) можна оформити у вигляді додаткової угоди до конкретного договору, суму компенсації вартості товарів за яким було зменшено.

Оскільки базою для визначення вартісного критерію контрольованих операцій є договірна (контрактна) ціна товару, а кредит-нота змінює визначену договором із нерезидентом вартість поставлених товарів, то при визначенні вартісного критерію контрольованих операцій обсяг контрольованих операцій обраховується за договірною (контрактною) ціною такого товару з урахуванням змін згідно з наданою нерезидентом кредит-нотою.

Голова Р. НАСІРОВ

До змісту номеру