• Посилання скопійовано

Щодо розрахунку середньої заробітної плати (витяг)

Лист Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 05.03.2014 р. №04-29-519

Щодо розрахунку середньої заробітної плати (витяг)

Суттєво. Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду для обчислення середньої заробітної плати.

! Роботодавцям

Виконавча дирекція Фонду розглянула звернення та в межах компетенції повідомляє таке.

Що стосується обчислення середньої заробітної плати для розрахунку допомоги з тимчасової непрацездатності, то згідно з частиною другою статті 53 Закону №2240 порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України. Таким порядком є Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. №1266 (далі — Порядок).

Середньоденна заробітна плата для розрахунку допомоги з тимчасової непрацездатності обчислюється відповідно до пункту 14 Порядку, а саме шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески, на кількість відпрацьованих робочих днів у розрахунковому періоді.

Відповідно до пунктів 3 та 4 Порядку розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата для розрахунку страхових виплат та оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця, є останні шість календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок, протягом якого застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески.

Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин (тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком), виключаються з розрахункового періоду.

Оскільки у розрахунковому періоді (лютий — липень 2013) працівник протягом лютого — червня 2013 року був тимчасово непрацездатний з першого до першого числа місяця, а в липні 2013 року був тимчасово непрацездатний частину місяця, то відповідно до абзацу п'ятого пункту 4 Порядку із розрахункового періоду виключаються місяці з лютого до червня 2013 року.

Отже, розрахунок допомоги з тимчасової непрацездатності за листком непрацездатності, виданим працівнику з 05.08.2013 р. до 16.08.2013 р., повинен здійснюватися шляхом множення його середньоденної заробітної плати за розрахунковий період на кількість робочих днів, які підлягають оплаті за графіком роботи підприємства, установи, організації (структурного підрозділу підприємства, установи, організації або за індивідуальним графіком роботи).

Що стосується можливості розрахунку середньої заробітної плати відповідно до пункту 10 Порядку в разі відсутності відпрацьованих днів у розрахунковому періоді, то пунктом 10 Порядку однозначно визначено механізм його застосування, яким передбачено здійснення розрахунку середньої заробітної плати виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу) лише у випадках, якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа не мала заробітку з поважних причин, що зазначені у пункті 4 Порядку, або якщо страховий випадок настав у перший день роботи.

Заступник директора Т. НАГОРНА

До змісту номеру