Лист Державної реєстраційної служби України від 30.12.2013 р. №13100/05-15-13
Щодо строків проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень
Суттєво. Якщо заява про державну реєстрацію прав була зареєстрована в базі даних про реєстрацію заяв і запитів до 1 січня 2014 року, розгляд такої заяви здійснюється у строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів.
! Усім СГ
Доводжу до відома органів державної реєстрації прав інформацію щодо строків проведення державної реєстрації прав у зв'язку з набранням чинності змінами, внесеними до Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі — Закон).
З 1 січня 2014 року набирають чинності зміни, внесені до частини п'ятої статті 15 Закону, відповідно до яких державна реєстрація прав проводиться у строк, що не перевищує п'яти робочих днів (крім випадків державної реєстрації обтяжень) з дня надходження до органу державної реєстрації прав заяви про таку реєстрацію і передбачених Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до нього, документів, необхідних для її проведення.
Державна реєстрація права власності (надання відмови в ній) на підприємство як єдиний майновий комплекс та в разі, якщо їй передує видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно, проводиться у строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів.
Таким чином, з 1 січня 2014 року:
— державна реєстрація права власності та речових прав проводиться у строк, що не перевищує п'яти робочих днів;
— державна реєстрація обтяжень та іпотек проводиться в день надходження заяви;
— державна реєстрація права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс проводиться у строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів;
— державна реєстрація права власності з видачею, у випадках, передбачених Законом, свідоцтва проводиться у строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів.
Водночас звертаємо увагу, що відповідно до частини першої статті 5 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.
Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності (частина третя зазначеного Кодексу).
Слід враховувати, що процедура державної реєстрації прав включає в себе як прийняття заяви та документів органом державної реєстрації прав, так і прийняття відповідного рішення державним реєстратором за результатами розгляду такої заяви.
Датою і часом державної реєстрації прав та їх обтяжень вважається дата і час реєстрації відповідної заяви у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру прав (частина дванадцята статті 15 Закону).
У зв'язку з цим у разі, якщо заява про державну реєстрацію прав зареєстрована в базі даних про реєстрацію заяв і запитів до 1 січня 2014 року, розгляд такої заяви здійснюється у строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів.
Голова Д. ВОРОНА