• Посилання скопійовано

Що нового

Міндоходів роз'яснило порядок оплати навчання роботодавцем

! Роботодавцям та працівникам

Міндоходів зазначило, що сума, сплачена роботодавцем на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за фізособу, не включається до складу оподатковуваних доходів таких осіб.

При цьому розмір сплачених коштів не повинен перевищувати суму, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, який діє для працездатної особи на 1 січня звітного року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн на кожен повний або неповний місяць підготовки чи перепідготовки такої фізособи, незалежно від того, чи перебуває ця особа у трудових відносинах з роботодавцем. У 2014 році це 1710 грн.

Обов'язковою умовою є укладення письмового договору з відпрацювання у такого роботодавця після закінчення вищого та/або професійно-технічного навчального закладу та отримання спеціальності не менше ніж 3 роки.

Якщо ж підприємство сплатило кошти у більшому розмірі, то сума перевищення підлягає оподаткуванню ПДФО.

Якщо працівник припиняє трудові відносини з роботодавцем протягом періоду навчання або до закінчення третього календарного року від року, в якому закінчується таке навчання, сума, сплачена як компенсація вартості навчання, прирівнюється до додаткового блага, наданого працівникові протягом року, на який припадає таке припинення трудових відносин. Така сума підлягає оподаткуванню у загальному порядку.

На суму, сплачену в рахунок оплати навчання та раніше звільнену від оподаткування, слід нарахувати ПДФО за ставками 15 (17)%.

Роз'яснення Міндоходів від 12.03.2014 р.


Затверджено положення про порядок забезпечення існування іменних ЦП

! Емітентам ЦП

НКЦПФР затвердила Положення про порядок забезпечення існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі.

Так, емітент для забезпечення існування іменних ЦП до дати прийняття відповідного рішення щодо цього випуску повинен здійснити дії щодо з'ясування інформації стосовно наявності документів системи реєстру.

За наявності документів у Центральному депозитарії, або в Уповноваженій установі, або в емітента або відновлення емітентом реєстру власників іменних цінних паперів емітент повинен:

1) прийняти уповноваженим органом емітента Рішення про забезпечення існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі;

2) не пізніше 5-ти робочих днів від дати прийняття Рішення опублікувати в офіційному друкованому виданні НКЦПФР та місцевій газеті повідомлення про прийняття Рішення;

3) не пізніше 5-ти робочих днів від дати прийняття Рішення звернутися до НКЦПФР для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску іменних цінних паперів документарної форми існування на свідоцтво про реєстрацію випуску ЦП;

4) не пізніше 3-х робочих днів з дня отримання свідоцтва про реєстрацію випуску ЦП укласти договір про обслуговування випусків цінних паперів з Центральним депозитарієм та договір про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників з обраною ним депозитарною установою;

5) звернутися до Центрального депозитарію для відкриття рахунка у цінних паперах;

6) оформити та депонувати у Центральному депозитарії глобальний сертифікат випуску цінних паперів згідно з отриманим свідоцтвом про реєстрацію випуску іменних цінних паперів у бездокументарній формі.

Рішення НКЦПФР від 22.01.2014 р. №47
набере чинності з дня опублікування (станом на 18.03.2014 р. не опубліковане)


Форми торгових патентів — у новій редакції

! Суб'єктам патентованої діяльності

Міндоходів затвердило форми:

1) торгового патенту (короткотермінового) на провадження торговельної діяльності;

2) торгового патенту (пільгового) на провадження торговельної діяльності;

3) торгового патенту на провадження торговельної діяльності, діяльності з надання платних побутових послуг, торгівлі валютними цінностями, діяльності у сфері розваг;

4) заявки на придбання торгового патенту.

Торговий патент заповнюється уповноваженою на те посадовою особою органу доходів і зборів.

У тексті торгового патенту підчистки і необумовлені виправлення не допускаються.

Виправлення помилок має бути обумовлено написом «Виправлено» та підтверджено підписом керівника органу доходів і зборів, а у разі його відсутності — його заступником і печаткою органу доходів і зборів.

У торговому патенті відображається сума внесеного збору за виданий торговий патент на день його придбання, а щомісячне (щоквартальне) нарахування та внесення збору відображаються в автоматизованій інформаційній системі органу доходів і зборів за місцем придбання торгового патенту.

Наказ Міндоходів від 30.12.2013 р. №867
набере чинності з дня опублікування (станом на 18.03.2014 р. не опублікований)


Внесено зміни до деяких П(С)БО та форм фінансової звітності

! Бухгалтерам

Мінфін вніс зміни до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів з бухгалтерського обліку, зокрема до:

1. Плану рахунків бухобліку: рахунок 30 перейменовано на «Готівка» (раніше — «Каса»).

2. Інструкції про застосування Плану рахунків бухобліку.

3. П(С)БО 11 «Зобов'язання». Зазначено, що сума забезпечення на виплату відпусток визначається щомісяця як добуток фактично нарахованої заробітної плати працівникам і відсотка, обчисленого як відношення річної планової суми на оплату відпусток до загального планового фонду оплати праці, з урахуванням відповідної суми відрахувань на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

4. П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва». Це Положення зазнало суттєвих змін. Серед основних: у новій редакції викладено додаток 1 «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва» та додаток 2 «Спрощений фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва».

Норми цього Положення застосовуються тепер і суб'єктами малого підприємництва — юридичними особами, що відповідають критеріям мікропідприємництва.

5. П(С)БО 7 «Основні засоби». Змінено визначення справедливої вартості. Так, «справедлива вартість — сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату».

6. НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності». Внесено зміни до додатків 1, 2, 3, а саме:

— у додатку 1 у Звіті про власний капітал (форма №4) та у додатку 2 у Консолідованому звіті про власний капітал (форма №4-к) слова «Зареєстрований капітал» замінено словами «Зареєстрований (пайовий) капітал»;

— додаток 3 «Перелік додаткових статей фінансової звітності» доповнено новим рядком 2123 «Дохід від використання коштів, вивільнених від оподаткування».

Наказ Мінфіну від 08.02.2014 р. №48
набере чинності з дня опублікування (станом на 18.03.2014 р. не опублікований)


Оплата вартості документів про освіту не оподатковується ПДВ

! Навчальним закладам

Міндоходів зазначає, що від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з усіх видів освітньої діяльності, які постачаються вищими навчальними закладами I — IV рівнів акредитації, у тому числі для здобуття іншої вищої та післядипломної освіти.

Враховуючи зазначене, оплата студентами вартості документів про освіту є частиною оплати вартості освітніх послуг та не включається навчальним закладом до бази оподаткування ПДВ, оскільки операції з надання таких послуг звільняються від оподаткування ПДВ.

Водночас, якщо платник податку придбаває товари/послуги та необоротні активи, які призначаються для їх використання в операціях, які звільнені від оподаткування, то суми податку, сплачені у зв'язку з таким придбанням, не відносяться до податкового кредиту зазначеного платника.

Лист Міндоходів від 17.12.2013 р. №17676/6/99-99-19-04-02-15


Фонди соцстраху зобов'язали оприлюднювати бюджети та звіти про їх виконання

! Усім

Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гласності та прозорості у діяльності фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування».

Законом установлено, що Фонд соціального страхування на випадок безробіття, Фонд соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності й Фонд соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання повинні оформляти свої рішення у вигляді постанов і протягом 5-ти робочих днів після прийняття оприлюднювати їх на офіційних веб-сторінках відповідних фондів.

Крім того, бюджети Фондів, зміни до них, звіт про їх виконання також підлягають обов'язковому оприлюдненню і протягом двох тижнів обов'язковій публікації в офіційних друкованих виданнях Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України. Інформація про час і місце публічного представлення звіту оприлюднюється разом зі звітом про виконання бюджету Фонду.

Закон України від 11.03.2014 р. №870-VII
набере чинності з дня опублікування (станом на 18.03.2014 р. не опублікований)


Затверджено Формат електронного документа звітності

! Суб'єктам господарювання

Міндоходів затвердило формат (стандарт) електронного документа звітності суб'єктів господарювання, який призначений для формування та передачі звітності в електронному вигляді суб'єктами господарювання.

Кожен документ звітності є файлом, що містить інформацію лише щодо одного звіту, перерахунку, декларації, додатка до декларації тощо. Документи можуть подаватись як окремими файлами, так і пакетом.

Пакет звітних документів — певний перелік документів одного типу чи різних типів, що подаються суб'єктом господарювання в одному звітному періоді. Пакет повинен містити основний документ звітності та необхідні додатки до нього. Фізично пакетом документів є набір XML-файлів, які називаються згідно з форматом (стандартом) електронної звітності.

Крім того, затверджено опис довідників, що публікуються з форматом (стандартом) електронного документа звітності суб'єктів господарювання.

Наказ Міндоходів від 29.11.2013 р. №729
набере чинності з дня опублікування (станом на 18.03.2014 р. не опублікований)


Затверджено Положення про порядок реєстрації платіжних систем

! Учасникам платіжних систем

НБУ затвердив Положення про порядок реєстрації платіжних систем, учасників платіжних систем та операторів послуг платіжної інфраструктури.

Порядком визначається порядок реєстрації Нацбанком внутрішньодержавних і міжнародних платіжних систем та систем розрахунків, учасників/членів платіжних систем та операторів послуг платіжної інфраструктури.

Вимоги Положення не поширюються на платіжні системи, платіжною організацією яких є Нацбанк.

Реєстрація платіжної організації платіжної системи здійснюється НБУ шляхом унесення відомостей щодо відповідної платіжної системи до Реєстру.

Платіжні організації платіжних систем, учасники платіжних систем та оператори послуг платіжної інфраструктури мають право здійснювати діяльність в Україні лише після їх реєстрації Нацбанком.

Постанова Нацбанку від 04.02.2014 р. №43 чинна з 25.03.2014 р.


У звітності бюджетників — зміни!

! Бюджетним установам

Мінфін вніс зміни до Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів. Зокрема:

— перейменовано додаток 21 до Порядку — «Довідка про підтвердження залишків коштів на інших рахунках клієнтів Державної казначейської служби України»;

— у новій редакції викладено «Звіт про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень (форма №4-2д, №4-2м)» (додаток 6 до Порядку). Його доповнено новими рядками для відображення сум наданих внутрішніх (коди рядків 610 — 650) та зовнішніх (коди рядків 660 — 670) кредитів;

— внесено зміни до розділу I додатка 37 до Порядку. Зокрема, в новій редакції викладено рядок 21 графи 3 форми №9д, №9м «Звіт про результати фінансової діяльності» (додаток 2) «Форма №4-3д, №4-3м, рядок 560 плюс рядок 610, графа 10 плюс форма №4-3д.1, №4-3м.1, рядок 560 плюс рядок 610, графа 16 плюс форма №4-2д, №4-2м, рядок 610 плюс рядок 660 графа 10».

Наказ Мінфіну від 27.01.2014 р. №26 чинний з 14.03.2014 р.


Відображаємо фінансові інвестиції у фінансовій звітності

! Бюджетним установам

Державна казначейська служба повідомила, що фінансові інвестиції, набуті в обмін на кошти та інші активи, у тому числі внесені до статутного капіталу підприємств, оцінюються за балансовою вартістю переданих активів.

Положенням з бухгалтерського обліку фінансових інвестицій бюджетних установ визначено, що балансова вартість фінансових інвестицій у підприємства державного, комунального секторів економіки, які належать до сфери управління установи:

— протягом звітного періоду збільшується на суму внеску до статутного капіталу підприємств державного, комунального секторів економіки та зменшується на суму вилучення майна у таких підприємств;

— на дату балансу збільшується (зменшується) на суму зміни власного капіталу таких підприємств, визначену на кінець звітного періоду порівняно з попереднім звітним періодом, крім тих, що є результатом операцій між установою та підприємством, при цьому одночасно збільшується (зменшується) фонд у капіталі підприємств.

При вилученні зі сфери управління установи підприємств державного, комунального секторів економіки зменшуються фінансові інвестиції, пов'язані з цими підприємствами, з одночасним зменшенням фонду у капіталі підприємств, що відноситься до цієї фінансової інвестиції, з віднесенням у разі виникнення суми різниці на результат виконання кошторису.

Відображення в обліку операцій з фінансовими інвестиціями здійснюється відповідно до Типової кореспонденції субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов'язаннями бюджетних установ (додаток 2 до Плану рахунків).

Лист Державної казначейської служби від 03.02.2014 р. №17-08/107-2484


Міндоходів нагадало перелік витрат, які не амортизуються

! Платникам податку на прибуток

Міндоходів у своєму роз'ясненні надало перелік витрат, які не амортизуються.

Отже, не підлягають амортизації та повністю належать до складу витрат за звітний період витрати платника податку на:

— утримання основних засобів, що перебувають на консервації;

— ліквідацію основних засобів;

— придбання (виготовлення) сценічно-постановочних предметів вартістю до 5000 тис. грн театрально-видовищними підприємствами — платниками податку;

— витрати на виробництво національного фільму та придбання майнових прав інтелектуальної власності на національний фільм.

Також не підлягають амортизації та проводяться за рахунок відповідних джерел фінансування:

— витрати бюджетів на будівництво та утримання автомобільних доріг загального користування;

— вартість гудвілу;

— витрати на придбання/самостійне виготовлення та ремонт, а також на реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів.

Роз'яснення Міндоходів від 11.03.2014 р.

Новини підготувала Світлана ЦАРУК, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру