• Посилання скопійовано

Форма №20-ОПП

Заповнення форми №20-ОПП викликає багато запитань у платників податків. У цій статті ми постараємося відповісти на найбільш поширені з них.

Що таке форма №20-ОПП?

Для тих, хто ще не стикався з цим документом, пояснимо, що це таке. Повна назва документа — «Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність». Проте на практиці найчастіше його називають саме «форма №20-ОПП» — за назвою форми, що є додатком 11 до наказу Мінфіну України від 09.12.2011 р. №1588. Цим наказом затверджено не тільки форму, але й порядок обліку платників податків і зборів (далі — Порядок №1588). Саме розділ VIII Порядку №1588 присвячено поданню форми №20-ОПП платниками податків.

Платник податків зобов'язаний повідомляти про всі об'єкти оподаткування та об'єкти, що пов'язані з оподаткуванням або через які здійснювалася діяльність, до органів Міндоходів (в даному випадку — до ДПІ) за місцезнаходженням таких об'єктів (за основним і неосновним місцем обліку) в порядку, встановленому розділом VIII Порядку №1588. Саме для надання такої інформації було затверджено форму №20-ОПП.

Але зверніть увагу: згідно з новою редакцією четвертого абзацу п. 63.3 ПКУ, з 01.01.2014 р. платники податків зобов'язані повідомляти про всі об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, до контролюючих органів за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків. Отже, обов'язок подавати форму №20-ОПП за неосновним місцем обліку скасовано, і варто чекати найближчим часом приведення Порядку №1588 у відповідність до ПКУ, а з 01.01.2014 р. подавати форму №20-ОПП слід тільки за основним місцем обліку.

Зверніть увагу: звільнення від обов'язку подавати форму №20-ОПП за неосновним місцем обліку не означає, що відомості про об'єкти оподаткування, які розташовані поза основним місцем обліку, подавати не потрібно. Тепер такі відомості слід подавати у формі №20-ОПП, яка подається за основним місцем обліку.

Не звільняє нова редакція п. 63.3 ПКУ і від обов'язку взяття на облік платників податків за місцем розташування об'єктів оподаткування. Тому до внесення відповідних змін у Порядок №1588 слід очікувати вимоги від органів Міндоходів про подання форми №20-ОПП у разі реєстрації за неосновним місцем обліку.

Форма №20-ОПП не має статусу податкової декларації. Адже, згідно з п. 46.1 ПКУ, податкова декларація, розрахунок (далі — податкова декларація) — це документ, який подається платником податків (у тому числі його відокремленим підрозділом у випадках, визначених ПКУ) контролюючому органу в строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, або документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Ні того, ні іншого у формі №20-ОПП не наведено. Проте оскільки обов'язок подавати форму №20-ОПП встановлено Порядком №1588 на виконання п. 63.3 ПКУ, то подавати її — це не право, а обов'язок усіх платників податків у встановлених законодавством випадках, і за неподання або несвоєчасне подання цього документа законодавством установлена відповідальність (про все це докладніше далі).

Строки подання форми №20-ОПП

Форму №20-ОПП платники податків зобов'язані подавати до ДПІ протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об'єкта оподаткування або об'єкта, що пов'язаний з оподаткуванням або через який здійснюється діяльність платника податків (п. 8.4 Порядку №1588).

У разі створення відокремленого підрозділу юрособи з місцезнаходженням за межами України форма №20-ОПП подається юрособою протягом 10 робочих днів після створення, реєстрації такого підрозділу — також до ДПІ за основним місцем обліку юрособи.

Інформація, надана до ДПІ у ф. №20-ОПП, з часом може змінитися. Наприклад, в об'єкта може змінитися найменування або спосіб його використання в госпдіяльності. У такому разі платникові податків слід повідомити про такі зміни, знову подавши форму №20-ОПП. Проте строки такого подання Порядком №1588 не встановлені. Як не встановлені й строки подання форми №20-ОПП для виправлення помилок, допущених при поданні цієї форми раніше. Отже, чинне законодавство вимагає від платника податків повідомляти в ДПІ достовірну інформацію про об'єкти оподаткування, об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або об'єкти, через які здійснюється діяльність платника податків. Проте відкоригувати цю інформацію платник податків може в будь-який зручний для себе час без сплати штрафу за порушення строків її подання. Штраф, однак, може виникнути в тому разі, якщо факт неподання такої коригувальної інформації буде з'ясовано ДПІ, наприклад, під час податкової перевірки.

Способи подання форми №20-ОПП

На жаль, ні ПКУ, ні Порядок №1588 не визначають, яким чином платник податків може подати форму №20-ОПП до ДПІ. Шаблону електронного документа такого повідомлення на сьогодні немає. А тому подати зазначений документ в електронному вигляді неможливо.

Безперечно, платник податків може подати це повідомлення в паперовому вигляді. І, як роз'яснює ДПСУ в листі від 21.03.2013 р. №1684/Н/18-3114, оскільки це не заборонено, то платник податків має право надіслати форму №20-ОПП поштою. Проте оскільки таке роз'яснення не має нормативного характеру, обережні платники податків подають це повідомлення тільки в паперовому вигляді особисто (юрособи — через найманих працівників) або через уповноважену особу (за наявності нотаріально завіреної довіреності).

Об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням

Перше запитання, яке ставлять платники податків, пов'язане з тим, що ж конкретно треба відображати у формі №20-ОПП? Яку інформацію обов'язково повідомляти до ДПІ і яка надається добровільно (тож її надавати не обов'язково)? І от тут маємо законодавчий вакуум, оскільки в Порядку №1588 немає ні чіткого алгоритму заповнення форми №20-ОПП, ні переліку об'єктів, інформація про які має бути відображена у формі №20-ОПП. І платникам податків у цьому разі доводиться задовольнятися лише роз'ясненнями від Міндоходів, які часто навіть не мають статусу нормативних документів. Спробуймо підсумувати відповіді податківців, надані з цього питання на сьогоднішній день.

Згідно з абз. 3 п. 63.3 ПКУ та п. 8.2 Порядку №1588, об'єктами оподаткування і об'єктами, що пов'язані з оподаткуванням або через які здійснюється діяльність (загальна назва — об'єкти оподаткування), є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків і зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідними розділами ПКУ.

Якщо об'єкти оподаткування з'явилися до ПКУ

Чи повинен платник податків подавати повідомлення за формою №20-ОПП про об'єкти оподаткування та об'єкти, що пов'язані з оподаткуванням, зареєстровані, створені або відкриті до 2011 р.?

Платник податків починаючи з 01.01.2011 р. — дня набрання чинності ПКУ зобов'язаний повідомляти про всі об'єкти оподаткування та об'єкти, що пов'язані з оподаткуванням, в тому числі зареєстровані, створені або відкриті до 2011 р., до органів ДПС.

Строки подання повідомлення про такі об'єкти чинним законодавством не встановлені. Проте подання повідомлення за формою №20-ОПП є обов'язковим для всіх платників податків.

«Єдина база податкових знань»
на сайті Міндоходів України (підкатегорія консультації 119.11.20)

Згідно з п. 8.7 Порядку №1588, рекомендований довідник типів об'єктів оподаткування оприлюднюється на офіційному сайті Міндоходів і розміщується на інформаційних стендах у територіальних ДПІ. Справді, на сайті Міндоходів за адресою http://minrd.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/127294.html розміщено довідник «Типи об'єктів оподаткування» станом на 01.01.2014 р. Але ви б бачили цей довідник! Усього в ньому 688 типів, серед них і такі «дрібні», як тип 679 «Стіл» або тип 63 «Бочка», і такі «об'ємні», як тип 673 «Аеродром» або тип 101 «Будинок побуту». Не обійшлося в ньому й без нашої улюбленої «Бухгалтерії» — тип 111. Немає й рекомендацій щодо його використання, а сам він викликає більше запитань, ніж дає відповідей. Візьмімо, наприклад, тип 109 «Бутик». Не кажучи про те, що немає жодних визначень, що саме мається на увазі під бутиком, припустімо, що йдеться про магазин одягу світових брендів. Припустімо, платник податків зазначив його з цим типом у формі №20-ОПП. Але сам магазин — це єдине ціле, яке можна розбити на десятки дрібних складових. Як же його відобразити у формі №20-ОПП правильно?

На сьогодні, без наявності чітких меж і порядку відображення зазначеної інформації у формі №20-ОПП, податківці мало що можуть сказати з цього приводу.

Якщо об'єктів оподаткування багато

Який порядок подання платниками податків повідомлення за формою №20-ОПП при значній кількості об'єктів оподаткування, об'єктів, що пов'язані з оподаткуванням або через які здійснюється діяльність?

При значній кількості об'єктів оподаткування, об'єктів, що пов'язані з оподаткуванням або через які здійснюється діяльність, другий аркуш повідомлення за формою №20-ОПП подається в кількості, достатній для надання відомостей про всі об'єкти оподаткування.

У разі першого подання повідомлення за формою №20-ОПП зазначаються всі об'єкти оподаткування, об'єкти, що пов'язані з оподаткуванням або через які здійснюється діяльність. У разі наступного подання повідомлення за формою №20-ОПП зазначається новий об'єкт оподаткування або об'єкт оподаткування, з яким відбувається хоч би одна зі змін.

Інформація про об'єкти оподаткування, такі як товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг), відображається у відповідній податковій звітності платника податків (податкова декларація з податку на прибуток, ПДВ, податковий розрахунок за формою №1ДФ тощо), і тому про такі об'єкти оподаткування не треба повідомляти в повідомленні за формою №20-ОПП.

«Єдина база податкових знань»
на сайті Міндоходів України (підкатегорія консультації 119.11.20)

Також, згідно з консультаціями, розміщеними в різний час у «Базі знань» (див. підкатегорію 119.11.20) на сайті Міндоходів:

— не виникає обов'язку подавати форму №20-ОПП у разі отримання майна в заставу;

— якщо платник податків має об'єкт оподаткування, що складається з кількох об'єктів оподаткування (наприклад, майновий комплекс), то, заповнюючи форму №20-ОПП, слід дотримуватися принципу «укрупнення інформації». Тобто не відображати кожну складову такого об'єкта окремо, а якщо ведеться облік такого об'єкта як майнового комплексу, саме так його у формі №20-ОПП і відображати (див. приклад 1).

Заповнення форми №20-ОПП

Шапка форми №20-ОПП заповнюється в загальному порядку. У ній зазначаються відомості про ту особу, інформацію про об'єкти оподаткування якої наведено в цьому повідомленні, та найменування ДПІ, до якої вона подається. Проте, крім того, в шапці форми №20-ОПП юрособи зазначаються відомості про відповідальну особу — керівника юрособи: її П. І. Б., номер облікової картки платника податків або дані його паспорта (серія і номер), у разі якщо такий керівник з релігійних переконань відмовився від номера облікової картки платника податків, номер службового телефону.

Далі заповнюється таблична частина форми №20-ОПП. У першій графі зазначається порядковий номер запису, у другій «Код ознаки надання інформації» — проставляється одна з чотирьох ознак, наведених у формі №20-ОПП над табличною частиною:

1 — у разі первинного надання інформації про об'єкти оподаткування;

2 — у разі надання інформації про новий об'єкт оподаткування;

3 — у разі надання інформації про зміну відомостей про об'єкт оподаткування;

4 — у разі надання інформації про зміну стану об'єкта оподаткування.

Графа «Тип об'єкта оподаткування» заповнюється відповідно до зазначеного вище довідника типів об'єктів оподаткування (розміщеного на сайті Міндоходів). У разі відсутності типу об'єкта оподаткування в цьому довіднику платник податків визначає його самостійно, тобто наводить його назву1, якої немає в довіднику.

1 Як зазначалося у «Віснику Міністерства доходів і зборів України» від 20.04.2012 р. №15, код типу об'єкта оподаткування згідно з довідником у формі №20-ОПП не наводиться.

Графа «Найменування об'єкта оподаткування (зазначити у разі наявності)» заповнюється відповідно до найменування об'єкта, яке використовується у його обліку. На думку автора, йдеться про випадки, коли об'єкт має додаткове найменування, наприклад, бар «Дружба». В цьому разі у графі «Тип об'єкта оподаткування» зазначається тип 78 — бар, а у графі «Найменування об'єкта оподаткування (зазначити у разі наявності)» назва такого бару — «Дружба».

У графі «Місцезнаходження об'єкта оподаткування (у разі зміни зазначити нове місцезнаходження)» зазначається адреса місця, де розташований об'єкт або здійснюється діяльність такого об'єкта (для нерухомого майна), або місцезнаходження/місце проживання платника податків (для рухомого майна).

У графі «Стан об'єкта оподаткування: будується/готується до введення в експлуатацію; експлуатується; тимчасово не експлуатується; здається в оренду; орендується; зміна місцезнаходження; непридатний до експлуатації; об'єкт відчужений/повернутий власнику; зміна призначення/перепрофілювання (необхідне зазначити)» відображається фактичний стан об'єкта оподаткування на час заповнення форми №20-ОПП. Наприклад, якщо платник податків орендує або здає в оренду той самий бар «Дружба», то в цій графі зазначається цей стан об'єкта оподаткування відповідно до запропонованих у назві графи: «орендується» або «здається в оренду».

У графі «РРО (у разі наявності зазначити кількість)» відображається кількість РРО, що є на кожному об'єкті оподаткування (якщо такі РРО на таких об'єктах є). На нашу думку, в цій же графі відображаються дані про резервні РРО, які зареєстровані на такому об'єкті оподаткування і постійно перебувають (зберігаються) на такому об'єкті оподаткування (але можуть використовуватися тимчасово і в інших об'єктах).

У графі «Наявність патентів, ліцензій, дозволів (у разі наявності зазначити вид діяльності та строк дії)» перераховуються наявні патенти, ліцензії, дозволи, отримані для ведення діяльності за зазначеним у цьому рядку об'єктом оподаткування, а також строк їх дії.

Усі графи та реквізити форми №20-ОПП, які не заповнюються платником податків через відсутність інформації, прокреслюються.

Приклад 1 Юрособа тільки що створена і володіє майновим комплексом — торговим центром «Дивосвіт» (внесеним до статутного капіталу), розташованим за адресою: м. Київ, вул. Героїв Сталінграда, 7. У цьому торговельному центрі юрособою встановлено 20 РРО. У формі №20-ОПП, яку подає така юрособа, зазначається:

— у графі «Код ознаки надання інформації» — «1» (первинне надання інформації про об'єкти оподаткування);

— у графі «Тип об'єкта оподаткування» — «майновий комплекс»;

— у графі «Найменування об'єкта оподаткування» — «Торговельний центр «Дивосвіт»;

— у графі «Місцезнаходження об'єкта оподаткування» — зазначається «м. Київ, вул. Героїв Сталінграда, 7»;

— у графі «Стан об'єкта оподаткування» — «експлуатується»;

— у графі «РРО» — зазначається «20»;

— у графі «Наявність патентів, ліцензій, дозволів» — зазначається кількість торгових патентів, ліцензій та дозволів, отриманих щодо цього торговельного центру.

Приклад 2 Орендар повертає орендодавцеві об'єкт оренди — офісне приміщення, розташоване за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Карла Маркса, б. 20. У цьому разі форму №20-ОПП зобов'язані подавати обидві сторони договору, але ми розглянемо, як заповнює цей документ колишній орендар:

— у графі «Код ознаки надання інформації» — «4» (надання інформації про зміну стану об'єкта оподаткування);

— у графі «Тип об'єкта оподаткування» — «нежитлове приміщення»;

— у графі «Найменування об'єкта оподаткування» — прочерк;

— у графі «Місцезнаходження об'єкта оподаткування» — зазначається «м. Дніпропетровськ, вул. Карла Маркса, 20»;

— у графі «Стан об'єкта оподаткування» — «повернуто власнику»;

— у графі «РРО» — прочерк;

— у графі «Наявність патентів, ліцензій, дозволів» — прочерк.

Внесення змін і виправлення помилок у формі №20-ОПП

Згідно з п. 8.5 Порядку №1588, у разі зміни відомостей про об'єкт оподаткування, наприклад: зміни типу, найменування, місцезнаходження або стану об'єкта оподаткування, платник податків подає повідомлення за формою №20-ОПП з оновленою інформацією до органу ДПІ. На жаль, наразі Міндоходів не повідомляє, чи треба подавати таку оновлену інформацію за місцезнаходженням об'єкта оподаткування з 01.01.2014 р. у тому разі, якщо раніше форма №20-ОПП з уже застарілою інформацією туди подавалася. Але оскільки п. 63.3 ПКУ нині цього не вимагає, думаємо, чи уточнювати дані й за неосновним місцем обліку — вирішувати самому платникові податків.

При цьому в разі зміни призначення об'єкта оподаткування або його перепрофілювання інформація щодо такого об'єкта оподаткування надається в повідомленні двома рядками: в одному рядку зазначається інформація про закриття об'єкта оподаткування, призначення якого змінюється, у другому — оновлена інформація про об'єкт оподаткування, який створено або відкрито на базі закритого.

Якщо платник податків виявив помилку у формі №20-ОПП, він повинен подати повідомлення з виправленою інформацією. Під час заповнення повідомлення за формою №20-ОПП з виправленою інформацією в другій графі таблиці «Відомості про об'єкти оподаткування платника податків» зазначається код ознаки надання інформації — 3 (надання інформації про зміну відомостей про об'єкт оподаткування). При цьому, як рекомендують фахівці Міндоходів (див. консультації в підкатегорії 119.11.20 «Бази знань»), таку форму №20-ОПП слід надіслати разом з супровідним листом, у якому зазначається факт виправлення помилок у відомостях про об'єкт оподаткування.

Приклад 3 Юрособа виявила помилку у формі №20-ОПП, поданій 20.03.2013 р. Суть помилки полягала ось у чому: юрособа зазначила як власний орендований вантажний автомобіль Mercedes-Benz Actros за адресою: м. Львів, вул. Паркова, 18. Для виправлення помилки юрособа подає 03.02.2014 р. форму №20-ОПП з одним заповненим рядком:

— у графі «Код ознаки надання інформації» — «3» (надання інформації про зміну відомостей про об'єкт оподаткування);

— у графі «Тип об'єкта оподаткування» — «автомобіль»;

— у графі «Найменування об'єкта оподаткування» — «Mercedes-Benz Actros»;

— у графі «Місцезнаходження об'єкта оподаткування» — зазначається «м. Львів, вул. Паркова, 18»;

— у графі «Стан об'єкта оподаткування» — «орендується»;

— у графі «РРО» — проставляється прочерк;

— у графі «Наявність патентів, ліцензій, дозволів» — проставляється прочерк.

Разом із формою №20-ОПП юрособа надсилає лист із зазначенням, що у формі №20-ОПП, поданій 20.03.2013 р., було допущено помилку (з описом, в чому вона полягала), яка була виправлена формою №20-ОПП, поданою 03.02.2014 р.

Відповідальність платників податків

Відповідальність за неподання в строки, встановлені Порядком №1588, і у випадках, установлених ПКУ, подання з помилками або не в повному обсязі форми №20-ОПП, на думку Міндоходів (див. консультації в підкатегорії 119.12 ЄБПЗ)1, установлено п. 117.1 ПКУ. Отже, порушникам загрожують штрафи в розмірі:

— 170 грн — для самозайнятих осіб, 510 грн -для юросіб за перше таке порушення;

— 340 грн — для самозайнятих осіб, 1020 грн -для юросіб у разі, якщо порушення не було ліквідоване або ж допущено знову протягом календарного року.

1 З такою позицією податківців згодні і суди — див. рішення Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2013 р. у справі №1570/6322/2012.

Адміністративні штрафи за ці порушення Міндоходів наразі застосовувати не збирається. Адже навіть ст. 163-1 КУпАП, яка загрожує адміністративною відповідальністю за порушення порядку ведення податкового обліку, в цьому разі, вважаємо, не може бути застосована.

Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру