Затверджена наказом Міндоходів від 30.12.2013 р. №885
Узагальнююча податкова консультація щодо переліку витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу
Суттєво. Адвокати, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, можуть виключати з оподатковуваного доходу підтверджені витрати на проїзд транспортом загального користування та витрати на пальне для власного авто.
! Адвокатам
В Узагальнюючій податковій консультації вживаються такі скорочення:
Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 року №435-IV — ЦК України;
Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року №2755-VI — Кодекс;
Закон України від 5 липня 2012 року №5076 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» — Закон №5076;
Закон України від 10 листопада 1994 року №232 «Про транспорт» — Закон №232;
Закон України від 2 червня 2011 року №3460 «Про безоплатну правову допомогу» — Закон №3460;
Постанова Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2012 року №305 «Питання оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу» — Постанова №305;
Наказ ДПС України від 24 грудня 2012 року №1185 «Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо деяких питань оподаткування фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (приватних нотаріусів, адвокатів)» — Наказ №1185.
Відповідно до пункту 178.3 статті 178 Кодексу адвокати як особи, які провадять незалежну професійну діяльність, мають право на вирахування з суми отриманого доходу документально підтверджених витрат, необхідних для провадження їх незалежної професійної діяльності.
Наказом №1185 визначено відповідний перелік витрат, обумовлених вимогами Закону №5076, які можуть бути враховані для визначення сукупного чистого доходу фізичними особами при здійсненні незалежної адвокатської діяльності.
Разом з тим правовідносини у сфері надання безоплатної правової допомоги регулюються Законом №3460. Згідно зі статтею 15 Закону №3460 суб'єктами надання безоплатної вторинної правової допомоги в Україні є, зокрема, адвокати, включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на постійній основі за контрактом, та адвокати, включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на тимчасовій основі на підставі договору.
Постановою №305 установлено розмір та порядок оплати діяльності суб'єктів з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Пунктом 5 Порядку оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, затвердженого Постановою №305, передбачено відшкодування витрат адвокатів, пов'язаних з наданням безоплатної вторинної правової допомоги, а саме: витрати на проїзд транспортом загального користування (крім авіаційного) та витрати на паливно-мастильні матеріали (у разі використання власного транспортного засобу).
Підтвердження належності таких витрат адвокатів до витрат, пов'язаних з наданням безоплатної вторинної правової допомоги, здійснюється на підставі документів, передбачених пунктом 2 цього Порядку.
З урахуванням положень частини першої статті 915 ЦК України та абзацу другого частини першої статті 21 Закону №232 до транспорту загального користування належать, зокрема, залізничний, морський, річковий, автомобільний, а також міський електротранспорт, у тому числі метрополітен.
Документами, що підтверджують використання згаданого транспорту загального користування, можуть бути відповідні проїзні квитки та/або квитанції (чеки) про сплату вартості проїзду.
У випадку використання власного транспортного засобу через об'єктивну неможливість (нічний час, відсутність транспортного сполучення) прибути у визначений час до місця конфіденційного побачення із затриманою особою за допомогою транспорту загального користування підтвердними документами можуть бути копія реєстраційного документа на транспортний засіб (якщо в реєстраційному документі зазначений інший власник, додатковим підтвердним документом може бути документ, що підтверджує право користування цим транспортним засобом, зокрема, копія довіреності на право користування транспортним засобом, договору оренди транспортного засобу або іншого відповідного документа), копія посвідчення водія, квитанція (чек) на придбання паливно-мастильних матеріалів на загальну суму, не меншу ніж та, що підлягає відшкодуванню.
Таким чином, при визначенні сукупного річного чистого доходу фізичних осіб, які здійснюють незалежну адвокатську діяльність та надавали у звітному податковому році безоплатну вторинну правову допомогу, у разі отримання з бюджету відшкодування витрат відповідно до Постанови №305 та включення сум зазначеного відшкодування до доходу такі фізичні особи мають право враховувати, крім витрат, передбачених Наказом №1185, додаткові документально підтверджені витрати, пов'язані з наданням безоплатної вторинної правової допомоги, зокрема:
витрати на проїзд транспортом загального користування (крім авіаційного);
витрати на паливно-мастильні матеріали у разі використання власного транспортного засобу.
Директор Департаменту доходів і зборів з фізичних осіб В. БУСАРЄВ