Лист Міністерства доходів і зборів України від 05.11.2013 р. №14686/6/99-99-19-04-02-15
Щодо використання сільськогосподарськими товаровиробниками — суб'єктами спеціального режиму оподаткування коштів, що акумульовані ними на спеціальних рахунках
Суттєво. Сільгосппідприємство має право оплачувати зі спецрахунка повну вартість товарів/послуг, призначених для використання у виробництві сільськогосподарської продукції, у т. ч. і ПДВ у вартості таких товарів/послуг.
! Сільгосптоваровиробникам — суб'єктам спецрежиму оподаткування
Міністерство доходів і зборів України розглянуло звернення щодо використання сільськогосподарськими товаровиробниками — суб'єктами спеціального режиму оподаткування коштів, що акумульовані ними на спеціальних рахунках, та повідомляє таке.
Статтею 209 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) для сільськогосподарських товаровиробників запроваджено пільговий режим оподаткування в частині податку на додану вартість, який передбачає підтримку сільськогосподарських товаровиробників шляхом направлення сум податку на додану вартість, що визначені ними для сплати до бюджету, на розвиток сільськогосподарської галузі.
Так, спеціальним режимом оподаткування передбачено, що сума ПДВ, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку — для інших виробничих цілей (пункт 209.2 статті 209 Кодексу).
Сума податку на додану вартість, яка підлягає перерахуванню на спеціальний рахунок платника (та в подальшому використанню на виробничі цілі), визначається в податковій декларації з податку на додану вартість з позначкою «0121»/«0122»/«0123», в якій відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування, установленого статтею 209 Кодексу.
Порядок акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 р. №11 (далі — Порядок). Зокрема, пунктом 4 Порядку визначено, що сума податку на додану вартість, що акумулюється на спеціальному рахунку, використовується сільськогосподарським підприємством відповідно до пункту 209.2 статті 209 Кодексу, тобто для інших виробничих цілей.
Для сільськогосподарських товаровиробників під виробничими цілями слід розуміти витрати, що безпосередньо пов'язані з веденням діяльності у сфері сільського господарства. До такої діяльності, відповідно до підпункту 209.15.2 пункту 209.15 статті 209 Кодексу, належать:
- виробництво продукції рослинництва, а саме рослинних культур, а також вирощування фруктів та овочів, квітів та декоративних рослин (у відкритих або закритих ґрунтах), грибів, насіння, прянощів, саджанців та водоростей, а також їх обробка, переробка та/або консервація;
- виробництво продукції тваринництва, а саме свійських сільськогосподарських тварин, птахівництва, кролівництва, бджільництва, а також розведення шовкопрядів, змій, інших плазунів або слимаків та інших наземних ссавців, безхребетних та комах, а також їх обробка, переробка та/або консервація;
- надання послуг іншим сільськогосподарським підприємствам з використанням сільськогосподарської техніки, крім надання її у фінансову оренду (лізинг).
При цьому ні Кодексом, ні Порядком не обмежено використання сум податку на додану вартість, що акумульовані на спеціальному рахунку сільськогосподарського товаровиробника, виключно на оплату податку на додану вартість, що нарахований постачальником на вартість поставлених ним товарів/послуг.
Тому сільськогосподарське підприємство має право оплачувати за рахунок коштів, що акумульовані на спеціальному рахунку, повну вартість товарів/послуг, які призначені для використання у виробництві сільськогосподарської продукції, в тому числі і податок на додану вартість, який нараховується постачальником на вартість таких товарів/послуг.
Перший заступник міністра С. ДЕРИВОЛКОВ